POZNÁVACÍ - LAVERTEZZO, LOCARNO

Po dvou dnech aktivit, přišel na řadu poznávací výlet. Opět jsme vyrazili směr švýcarské Locarno, tentokrát do obce Lavartezzo, která je na seznamu švýcarských památek. Nachází se zde dvojitý obloukový kamenný most ze 17. století Ponte dei Salti, pod kterým teče smaragdově zbarvená řeka Verzasca po krásně vytvořené a zabarvené skále. Na zpáteční cestě jsme se zastavili ještě v Locarnu, které patří mezi nejsevernější místa se středomořským klimatem.

ITINERÁŘ:
1) PŘÍJEZD: Z Krnova do Cannobio
2) CYKLISTIKA: Cannobio - Finero - passo Marco Pantani - Malesco - Re - Ascona - Cannobio
3) TURISTIKA: Mergoscia - Madone 2051 m. a zpět
4) POZNÁVACÍ: LAVERTEZZO, LOCARNO
5) RELAX: Prší a prší....a večer na chvíli do města
6) CYKLISTIKA: Vira (230 m) - Alpe di Neggia (1385 m)- Maccagno - Vira
7) CYKLISTIKA: Majola Pass, St.Moritz4. DEN) POZNÁVACÍ: LAVERTEZZO, LOCARNO (6.8.19)

POPIS
Do Lavartezzo přijíždíme kolem desáté hodiny a jako první míříme k typicky středověkému, dvojitému obloukovému kamennému mostu ze 17. století Ponte dei Salti, pod kterým teče křišťálově čistá a krásně smaragdově zbarvená řeka Verzasca. Most bývá také nesprávně nazýván "římský most", protože jeho architektura se dvěma oblouky sahá až do období romantismu v sedmnáctém století.

Po částečném zničení, ke kterému došlo v roce 1868, byl most rekonstruován v roce 1960. Nedaleko mostu stojí farní kostel Madonna degli Angeli z 18. století, který je jediný barokní kostel v údolí.

Počasí dnes není úplně nejlepší, ale přesto tu najdeme ve vodě koupající se lidí, nebo také z cca 15 metrů skákající lidi nebo zvědavé potápěče.

Smaragdově zbarvená řeka Verzasca protéká úzkým údolím, často po hladce vyleštěné skále a vytváří mnoho zajímavých přírodních skalních bazénků a míst ke koupání.

Po kratší obhlídce okolí po dvanácté hodině se vracíme k autu a pokračujeme do města Locarno.

Aglomerace města Locarno čítá asi 40.000 obyvatel, z toho jich na 16.000 žije přímo ve městě. Město patří mezi nejsevernější místa se středomořským klimatem, díky čemuž také patří mezi nejteplejší místa Švýcarska.

Auto v Locarno necháváme na parkovišti u vlakového nádraží, které je celkem blízko centra a kde se právě koná mezinárodní festival, jehož hlavní cena je Zlatý Leopard (Leopardo d'oro).

V podloubí náměstí si pak ještě dáváme menší svačinku a nejen my :)

Z centra vedou další naše kroky do pěkného parku u jezera a poté i k přístavišti.

Jezero Lago Maggiore s rozlohou 212,5 km² (66 km dlouhé a max. 10 km široké, nadm. výška 193 m.) se rozpíná od Alp až k okraji Pádské nížiny. Vzniklo roztátím ledovce na konci poslední doby ledové. Většina (80 %) už leží v Itálii.VIDEOKomentáře