Přeskočit na hlavní obsah

GARMIN FENIX 3 HR - S OPTICKÝM MĚŘIDLEM TEPU

Během letošního jara Garmin vydal do oběhu hodinky Fénix 3 s optickým snímačem tepu Fénix Saphire HR Optic (Fénix HR).

MENU:
1) VZHLED A KONSTRUKCE
2) FUNKCE HODINEK
3) MENU HODINEK
4) BĚH
5) PLAVÁNÍ
6) CYKLISTIKA
7) CONNECT IQ A GARMIN CONNECT
8) GPS, GLONASS + VÝDRŽ BATERIE
9) ► GARMIN SAPPHIRE HR OPTIC 

PŘEČTĚTE SI TAKÉ:
Garmin Fénix 3 - recenze
Garmin Fénix 5 první zkušenosti
Jaké vybrat hodinky Garmin
Tipy, rady, zkušenosti s Fenix 3/5
Aplikace, datové pole, ciferníky, widgety na CONNECT IQ (Které jsem vyzkoušel na Fénix 3)
Jak upravit stažené aplikace, vzhledy hodinek, datové pole, pomůcky pro Fénix
Jak zobrazit na hodinkách jméno volajícího
Garmin FACE-IT, aplikace na vytvoření vlastního ciferníku
Nový webový Garmin Connect


- Historie aktualizací firmware9) GARMIN SAPPHIRE HR OPTIC 


Mimo Fénix Perfomer (na obrázku vpravo) jsem tak měl možnost vyzkoušet i Fénix HR (na obrázku vlevo), který se dodává bez hrudního pásu.


Vzhledově se hodinky od sebe takřka neliší, Fénix HR mají odolnější safírové sklíčko a vestavěný monitor srdečního tepu, ale firmware je totožný.


Na ruce hodinky sedí perfektně, není třeba se obávat toho, že by optický snímač tepu tlačil do ruky a byl by nepříjemný. Fénixe HR mám na ruce prakticky po celý den a to i přes noc a rozdíl mezi Fénix 3 a 
Fénix 3 HR jsem nijak nezaznamenal.


Co se liší, je nabíjecí kolébka, a to díky vyčnívajícímu senzoru tepové frekvence.Další rozdíl je ve váze, Fénix HR jsou o necelých 6 g těžší.Udávaná výdrž u Fénix HR je 16 hodin v režimu GPS oproti 20 hodin bez optického měření tepu.

Fénix HR si bere navíc cca 10 procent v provozu se zapnutým bluetooth, celodenním spojení s mobilem a aktivními notifikacemi z telefonu.

V menu hodinek Fénix HR přibyla nová obrazovka která ukazuje přehledný graf tepové frekvence během posledních čtyř hodin. 

Pokud při tomto zobrazení zmáčkneme tlačítko start, zobrazí se Vám graf klidové tepové frekvence během posledních sedmi dní. 
Tyto údaje Vám tak mohou napovědět o stavu vašeho organismu, jeho únavu a případný příchod nemoci.

Mimo spuštěnou aktivitu v režimu hodinek se tep se zaznamenává co 1 minutu.

V menu se můžete zobrazit i svůj aktuální tep a to po dvě minuty, než se Vám hodinky vrátí automaticky na úvodní obrazovku nebo v podmenu pak máte možnost spustit aktuální tepovou frekvenci na jakoukoliv dobu.
Pokud svítí zelené LED světlo na spodku hodinek znamená to, že právě zaznamenávají Váš tep.Ve webovém programu Garmin Connect či mobilní aplikaci Connect si pak můžete podrobněji prohlédnout Vaši tepovou frekvenci a to jak za den, tak týden, měsíc či rok.
Pokud se chci podívat na tepy při aktivitě, stačí kliknout na symbol aktivity.
Co mi chybí, je že se nemůžu podívat zvlášť na tepovou frekvenci ve spánku.


Optický snímač HR není povolen ve všech činnostech, a to tam kde je potřeba dostatečně vysoké přesnosti např. délka kroku či dynamika u běhu  nebo pokud nemá dostatek údajů kolem variability srdeční frekvence např. Skóre stresu".

S klesající teplotou klesá použitelnost využití optiky, přeci jenom studená ruka Vám moc přesné údaje nepoví.
Optické měření tepu lze v hodinkách vypnout a zapnout spárovaný ANT + hrudní pás.

Když porovnám přesnost srdečního tepu z hrudního pásu a z optiky nevychází mi optika dobře.

I když beru v potaz menší zpoždění údajů tepové frekvence při měření optikou oproti hrudnímu snímači, cca 5 sekund, tak se mi údaje místy rozcházely a to až o 40 tepů a to hlavně při změně tepu. Pokud jsem jel intervalově, tak ten rozdíl takový nebyl. 
Na netu jsem našel dvě porovnání a u obou se tyto hodnoty až tak nelišili, tak nevím kde může být chyba, jestli ve mě nebo hodinkách :)
Když jsem nakonec porovnal průměrný tep z hrudního pásu a optiky tak rozdíl byl jen cca 3 - 5 tepů.
I když hodinky nemám na ruce tak se mi občas zaznamená údaj tepu, je to ale tím, že hodinky reagují na různé otřesy, které vyhodnotí jako srdeční tep


Záznam tepu F3 HR optic / Edge 800

Rozdíl je velký, ale průměrný tep se prakticky nelišil
Fénix 3 HR s optickým měřením tepu - vs. tep z hrudního pásu u Edge 800


MENU:
1) VZHLED A KONSTRUKCE
2) FUNKCE HODINEK
3) MENU HODINEK
4) BĚH
5) PLAVÁNÍ
6) CYKLISTIKA
7) CONNECT IQ A GARMIN CONNECT
8) GPS, GLONASS + VÝDRŽ BATERIE
9) ► GARMIN SAPPHIRE HR OPTIC 

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

ODZNAKY NA GARMIN CONNECT

Oblíbené Garmin Odznáčky najdete jak na webovém Garmin Connect tak v mobilní aplikaci Connect.  Můžete je dostat např. za nějakou uběhnutou či ujetou vzdálenost, za 8 hodin spánku, dechové cvičení, aktivitu pod nulou, aktivita před sedmou nebo po desáté hodině, vytvoření tréninku, cíle, novou výbavu a mnoho dalšího.

GARMIN: NECHODÍ NOTIFIKACE NA HODINKY, ODPOJUJE SE BLUETOOTH

U telefonů, které si samy optimalizují baterii např. Huawei, Honor, Xaomi jsou problémy, že se hodně lidem na hodinkách nezobrazují notifikace (SMS, upozornění na volání, zprávy ze sociálních sítí,...), případně se jim odpojuje Bluetooth.

MUSÍ CYKLISTA POUŽÍT CYKLOSTEZKU ?

OD 1.1.2022 PLATÍ NOVELA ZÁKONA O PROVOZU NA POZEMNÍCH KOMUNIKACÍCH. DOŠLO TAK K ZRUŠENÍ DVOJSMYSLNÉHO VYSVĚTLOVÁNÍ PŘEDCHOZÍ VERZE ZÁKONA. Aktualizováno 26.12.23 Nejvyšší správní soud   potvrdil , že z  § 57 odst. 1 zákona o silničním provozu nevyplývá povinnost cyklisty užít stezku pro chodce a cyklisty . Cyklista je totiž účastníkem silničního provozu ve smyslu § 2 zákona o silničním provozu a náleží mu veškerá práva a povinnosti z toho vyplývající. Není-li pozemní komunikace označena dopravní značkou „Zákaz vjezdu jízdních kol“, může ji cyklista využít i za situace, kdy se v blízkosti nachází stezka pro chodce a cyklisty. Článek na Novinky.cz  / Rozsudek Nejvyššího správního soudu a  tisková zpráva .