Přeskočit na hlavní obsah

VÍKEND PO JESENICKÝCH KOPCÍCH 2016 - SKŘÍTEK, DLOUHÉ STRÁNĚ, ČERVENOHORSKÉ SEDLO, PRADĚD, TŘI KAMENY

Druhý den vyrážíme z Kout n.D. nejdříve k dolní nádrži Dlouhých Stráních, bohužel Petr Mazúr se dnes necítil a tak s Vláďou Kněžíkem pokračujeme sami.
1 DEN: Rýmařov - sedlo Skřítek - Velké Losiny - tři kameny - Kouty n.D.
2 DEN: KOUTY N.D. - DLOUHÉ STRÁNĚ - ČERVENOHORSKÉ SEDLO - PRADĚD - KARLOVA STUDÁNKA - KRNOV 

2 DEN: KOUTY N.D. - DLOUHÉ STRÁNĚ - ČERVENOHORSKÉ SEDLO - PRADĚD - KARLOVA STUDÁNKA - KRNOV
Prvních 4,5 km s 5% sklonem k dolní nádrži se nám jede ještě dobře. 

Podél nádrže se cesta na kilometr na chvíli narovnává,......ale dalších 5,5 km k odpočívadlu u rozcestí s 6,3 % sklonem už cítíme. 

Přeci jenom máme za sebou 11 km stoupání a čeká nás ještě závěrečných 3,3 km s 6,7 % sklonem.


Na začátku má cesta 8 % k cestě která vede dokola pod horní nádrží. Nezajíždíme k bufetu, ale objíždíme nádrž a pokračujeme po cestě až nahoru k horní nádrži. Výhledy jsou tu nádherné do všech stran.

Horní nádrž PVE Dlouhé stráně je člověkem vytvořené jezero obdélníkového tvaru, které leží na seříznutém vrcholu hory Dlouhé stráně v nadmořské výšce 1350 m. ve vyhloubené jámě se stěnami vysokými až 60 m. Má rozlohu 15,4 ha. a dosahuje maximální hloubky 26 m.Je nejvýše položenou vodní plochou v České republice. Je to zároveň elektrárna s největším spádem v České republice a největším výkonem, její součástí je také největší reverzní vodní turbína v Evropě. Ve světě je to třetí největší přečerpávací vodní elektrárna.

Nahoře objíždíme (ať se to nezdá) 1,75 km dlouhé kolečko kolem Horní nádrže Dlouhých Stráních a poté už pádíme dolů zpátky k dolní nádrži.

Kousek před dolní nádrží u turistického ukazatele odbočujeme doprava. Nejdříve nás čeká kamenitější krátké, ale prudší stoupání, za kterým máme dolní nádrž a poté silnici do Kout již pod sebou.

Po šotolinové cestě pak přijíždíme do zatáčky asfaltové silnice, po které chvíli stoupáme k rozcestí "Petrovka". 

Dále pokračujeme po kamenitější cestě, které o něco dále se naštěstí mění na příjemnou šotolinovou cestu. Podél cesty zrovna zrají borůvky a tak se na chvíli zastavujeme na menší ochutnávku.

Od rozcestí "Petrovka" jsme asi po 5 km na Červenohorském sedle. To je uzavřené ze strany od Kout n.D. z důvodu opravy silnice. Než se dostanu k chatám naproti silnice mám kolo za chvíli bílé od prachu. Na sedle si dávám borůvkové knedlíky a pak rychle mizíme zpátky.
Cesta vede mírně do kopce (3%), ale po sjezdu na rozcestí "Petrovka" nám začíná nepříjemné 7 km stoupání s 7 % sklonem na Praděd. 

Pohled zpátky na Dlouhé stráně nám značí, že jsme si dnes pěkné mákli, ale ještě nejsme u konce.

Na cestě jsou prudší úseky a také cesta je místy hodně kamenitá.

U chaty Švýcárna se povrch rapidně lepší...
 ...a od rozcestí Praděd už to je jen kilometr po asfaltové silnici k vysílači.
Praděd (německy Altvater; polsky Pradziad) je 1491,3 m vysoká hora v Hrubém Jeseníku. Vrchol hory leží ve Slezsku, pod ním probíhá historická zemská hranice Moravy a Slezska, v současnosti tudy prochází i hranice krajů Moravskoslezského a Olomouckého.
Celkově jde o pátou nejvyšší horu Česka, také druhou nejprominentnější a třetí nejizolovanější. Je zde nejdrsnější podnebí, průměrná roční teplota nepřevyšuje 1 °C. Na vrcholu stojí 146,5 metrů vysoký televizní vysílač s rozhlednou, jehož horní plošina je nejvyšším (byť umělým) bodem v ČR.

Z Pradědu už následuje parádní sjezd přes Ovčárnu, sedlo Hvězda do Karlové Studánky. V krásné lázeňské obci načepuji minerálku ve zdejším pitném pavilonu...

...a poté pokračujeme ve sjezdu až do Vrbna p.P. Do Krnova pak už to máme jen zlehka z kopce.


INFO: 
Vzdálenost: 105,2 km (70 km do Vrbna p.P.)
Nastoupáno: 1739 m (2472 m. podle Cykloserver)


FOTOGALERIE:
- Google foto
- Zonerama fotoMAPA:
- www.strava.com/activities/651918582
www.cykloserver.cz/tipy-na-vylety/detail/?d=208884


VIDEO:


360° FOTO:

FOTO:
Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

ODZNAKY NA GARMIN CONNECT

Oblíbené Garmin Odznáčky najdete jak na webovém Garmin Connect tak v mobilní aplikaci Connect.  Můžete je dostat např. za nějakou uběhnutou či ujetou vzdálenost, za 8 hodin spánku, dechové cvičení, aktivitu pod nulou, aktivita před sedmou nebo po desáté hodině, vytvoření tréninku, cíle, novou výbavu a mnoho dalšího.

GARMIN: NECHODÍ NOTIFIKACE NA HODINKY, ODPOJUJE SE BLUETOOTH

U telefonů, které si samy optimalizují baterii např. Huawei, Honor, Xaomi jsou problémy, že se hodně lidem na hodinkách nezobrazují notifikace (SMS, upozornění na volání, zprávy ze sociálních sítí,...), případně se jim odpojuje Bluetooth.

MUSÍ CYKLISTA POUŽÍT CYKLOSTEZKU ?

OD 1.1.2022 PLATÍ NOVELA ZÁKONA O PROVOZU NA POZEMNÍCH KOMUNIKACÍCH. DOŠLO TAK K ZRUŠENÍ DVOJSMYSLNÉHO VYSVĚTLOVÁNÍ PŘEDCHOZÍ VERZE ZÁKONA. Aktualizováno 26.12.23 Nejvyšší správní soud   potvrdil , že z  § 57 odst. 1 zákona o silničním provozu nevyplývá povinnost cyklisty užít stezku pro chodce a cyklisty . Cyklista je totiž účastníkem silničního provozu ve smyslu § 2 zákona o silničním provozu a náleží mu veškerá práva a povinnosti z toho vyplývající. Není-li pozemní komunikace označena dopravní značkou „Zákaz vjezdu jízdních kol“, může ji cyklista využít i za situace, kdy se v blízkosti nachází stezka pro chodce a cyklisty. Článek na Novinky.cz  / Rozsudek Nejvyššího správního soudu a  tisková zpráva .