Přeskočit na hlavní obsah

Z FRÝDLANTU NA LYSOU HORU A PŘES V.N.ŠANCE DO OSTRAVY

Na pěknou červencovou sobotu jsme si s přáteli naplánovali MTB vyjížďku na Lysou horu. 


Z Krnova vyrážíme ráno vlakem přes Ostravu do Frýdlantu n.O... Využíváme celodenní jízdenku ODIS za 200 Kč, která je teď v létě platná v akci místo pro jednu, pro dvě osoby. Při nákupu lístku na pokladně ČD sice pokladní o tom nic neví, což je hodně divné, ale průvodčí naštěstí ano.

Z nádraží ve Frýdlantu n.O. pokračujeme na Malenovice, kde odbočujeme na vedlejší cestu...

... a začínáme po chvíli prudce stoupat kolem Jízdárny a Malenovickým kotlem. Stoupání má místy i kolem deseti, dvanácti procent.

Na 10 km se terén trochu narovná a vrstevnicovou cestou pokračujeme na Ivančenu, kde máme jednu se zastávek.

Ivančena je kamenná mohyla v Beskydech pod vrcholem Lysé hory. Byla postavena na památku pěti skautů, kteří byli popraveni za účast v protinacistickém odboji.

Tato naše cesta vede po štěrkové cestě, která je místy více kamenitá a pro trekové kola není až tak vhodná

Necelé tři kilometry pod vrcholem se dostáváme na asfaltovou silnici, kde je sklon cesty opět o něco vyšší.

Nahoře si nejdříve zajíždím za výhledy k 78 m. vysokému vysílači, jedné z dominant vrcholu.

Poté už míříme na samotný vrchol. 
Lysá hora (1323 m.) je nejvyšší vrchol Moravskoslezských Beskyd a Těšínska

A poté se opět díváme po okolí

Obvykle nejkrásnější pohled z Lysé bývá večer jihovýchodním směrem na sluncem ozářený malofatranský Velký Rozsutec a Stoh, jež se tyčí nad neskutečně rozmanitým a kdesi dole utopeným horským světem Beskyd. K vidění bývá rovněž Velká Fatra, část Nízkých Tater a hroty Strážovských vrchů. Na druhé straně pak polské Beskydy s Babí horou. Za velmi dobré viditelnosti dokonce rozeznáte na jedné straně Tatry a na druhé Jeseníky.Více...

Po nezbytném občerstvením se poté již pomalu chystáme na návrat

Nejdříve naše cesta vede dolů k severní straně v.n.Šance....

...za Ostravicí pak většinou jedeme po cyklotrasách nebo cestách mimo větší provoz a nesmí chybět ani zastávka u peřeji na řece Ostravici

Ve Frýdlantu se zastavujeme v restauraci Imrvere na výborného Burgra

Po cyklostezkách pak již rychle šlapeme přes Frýdek-Místek na nádraží Ostrava-Svinov, kde končí naše dnešní cesta

INFO:
Vzdálenost: 81,2 km
Nastoupané metry: 1074 m.
Čas: 4:49:36 (celkem 8:27)


FOTOGALERIE
- https://photos.app.goo.gl/JGNTP56qMtpSZchZ9- https://www.zonerama.com/Link/Album/5464730
TRASA:
https://www.strava.com/activities/2548310425
https://www.endomondo.com/users/2843627/workouts/1359852120
https://connect.garmin.com/modern/activity/3864724442

MAPA:

Výškový profil

Relive 'Morning Jul 20th'

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

ODZNAKY NA GARMIN CONNECT

Oblíbené Garmin Odznáčky najdete jak na webovém Garmin Connect tak v mobilní aplikaci Connect.  Můžete je dostat např. za nějakou uběhnutou či ujetou vzdálenost, za 8 hodin spánku, dechové cvičení, aktivitu pod nulou, aktivita před sedmou nebo po desáté hodině, vytvoření tréninku, cíle, novou výbavu a mnoho dalšího.

MUSÍ CYKLISTA POUŽÍT CYKLOSTEZKU ?

OD 1.1.2022 PLATÍ NOVELA ZÁKONA O PROVOZU NA POZEMNÍCH KOMUNIKACÍCH. DOŠLO TAK K ZRUŠENÍ DVOJSMYSLNÉHO VYSVĚTLOVÁNÍ PŘEDCHOZÍ VERZE ZÁKONA. Zde je novela tohoto zákona. Pod ní najdete článek se starou novelou. Novela zákona o  provozu na pozemních komunikacích.  č. 361/2000 Sb., platná  od 1. 1. 2022. ► Nyní platí n epovinné použití cyklistické infrastruktury (smíšené cyklostezky - značky C9a a C10a).  »   Je-li zřízen jízdní pruh pro cyklisty, vyhrazený jízdní pruh pro cyklisty, stezka pro cyklisty nebo je-li na křižovatce s řízeným provozem zřízen pruh pro cyklisty a vymezený prostor pro cyklisty (značka C8a), je cyklista povinen jich užít v daném místě a směru, ledaže by tím mohla být ohrožena bezpečnost nebo plynulost provozu na pozemních komunikacích. (§ 57 odst. 1 podle bodu 6 tisku 374/8 –   doplnění slov „v daném místě a směru, ledaže by tím mohla být ohrožena bezpečnost nebo plynulost provozu na pozemních komunikacích“ ). Tato změna je citována doslovně  v zákoně o bezpečném

GARMIN: NECHODÍ NOTIFIKACE NA HODINKY, ODPOJUJE SE BLUETOOTH

U telefonů, které si samy optimalizují baterii např. Huawei, Honor, Xaomi jsou problémy, že se hodně lidem na hodinkách nezobrazují notifikace (SMS, upozornění na volání, zprávy ze sociálních sítí,...), případně se jim odpojuje Bluetooth.