Přeskočit na hlavní obsah

PUSTEVNY - STEZKA VALAŠSKA - RADHOŠŤ

Poslední pátek v červenci se vydáváme do Trojanovic, odkud máme naplánovaný výšlap na Radhošťskou pahorkatinu. Naše cesta povede z Ráztoky po modré turistické trase na Pustevny, kde si zajdeme na nedalekou Stezku Valašska a pak již po naučné stezce Radegast povedou naše kroky na vrchol Radhošť. Po zelené turistické trase se pak vrátíme zpátky do Ráztoky.

Z Krnova vyrážím s přítelkyní Yvett a dvěma kamarádkami již brzo ráno a na takřka prázdné parkoviště do Trojanovice - Ráztoka tak přijíždíme již po osmé hodině.


První naše kroky vedou z parkoviště kolem stanice lanovky Ráztoka (620 m.), kde se naše skupina na chvíli rozděluje. Iren s Duškou využívají lanovku, zatímco já s Yvett pokračujeme po modré turistické trase na Pustevny.

Po asfaltu vedou nejdříve naše kroky kolem necelé dva kilometry vzdálené chatě (od parkoviště). 


Poté již začíná náročnější prudší stoupání po kamenech a lesem.


Po necelých třech kilometrech procházíme kolem nějaké staré chaty, za kterou jsme již takřka na Pustevnách.


Za lesem, pod vrcholem, nejdříve procházíme kolem prvních dřevěných postaviček zábavně-naučné stezky "Pustevenská ZOO"

Na 1,5 km dlouhé stezce se mohou návštěvníci dozvědět zajímavosti o daném zvířeti. Děti si mohou porovnat velikost své ruky se stopami zvířat, které jsou na cedulích vyznačeny ve skutečné velikosti.Na Pustevnách jsme s Yvett od stanice lanovky po cca padesáti minutách. Iren s Duškou, které na nás čekají na horní stanici lanovky, ještě nemají ani dopitou kávu a jsou překvapeni, že jsme tu zde tak brzy. Prý oni přijeli lanovkou teprve před cca 15 minutami :).


Na Pustevnách vedou první naše kroky kolem rekonstruující se chaty Libušín po červené turistické trase k cca 400 metrů vzdálené "Stezky Valašska"


"Stezka Valašska" je již jedna z mnoha stezek v korunách stromů, navíc je bezbariérová, takže se zde dostanete např. i s kočárkem. 
Je dlouhá cca 620 metrů, přičemž lesní úsek po věž je dlouhý cca 400 metrů.


Jako první atrakci na stezce využíváme "Himalájský chodník", který je nejdelší závěsný Himalajský chodník u nás (135 m.). Je zavěšen na čtyřech ocelových lanách. Trochu se sice trochu houpá, ale dá se to v pohodě přejít.Na konci chodníku jsme u 22 m. vysoké vyhlídkové věže, s délkou chodníku 220 m. a v nadmořské výšce 1099 m. v nejvyšším bodě.

Počasí nám dnes relativně přeje a tak se můžeme těšit i pohledy do okolí. Při dobrém počasí lze vidět do Česka, Slovenska i Polska, např. Lysou hora nebo haldy v Prudniku, Jeseníky s Pradědem (ty jsme ale neviděli).

Největší lákadlo této stezky na nás čeká na vrcholu vyhlídkové věže, sedm metrů dlouhý "SkyWalk", což je nejdelší skleněný skywalk do prostoru bez ocelového zábradlí v Evropě, který je celý ze skla (webkamera).

Na stezce si také můžete odpočinout, pobavit se na zrcadlech nebo si koupit zmrzlinu.


Pro děti je zde nejvýše položené trampolínové hřiště v Česku s devíti trampolínami, které jsou ve výšce 12 m. nad zemí.

Návštěvníci Pusteven tuto stavbu nejspíše uvítají, místní už ale tolik nadšení nejsou. Poslední stavební zásahy, navíc v CHKO (chráněná oblast), zde podle nich nepatří (vedle stezky, např. skleněná budova horní stanice lanovky). Pustevny jsou také již moc přelidněné a bohužel tak nejsou co kdysi bývali.


Od stezky scházíme do "centra" Pusteven, odkud po zastávce na borůvkové knedlíky pokračujeme po modré turistické trase (naučná stezka Radegast) na cca 4 km vzdálený Radhošť.

Na začátku nás čeká strmější výstup kolem vyhlídkového altánku Cyrilka, odkud je pěkný pohled na Pustevny. Do okolí Pusteven se lze ale i podívat z pár výhledů po trase.
Po nezbytném focení u sochy Radegasta, pohanského boha pohostinnosti, plodnosti a úrody, pokračujeme dále po hřebenu na vrchol Radhošť (1 129 m), kde se nachází kostel sv. Cyrila a Metoděje a před ním sochy těchto dvou věrozvěstů.
Z kostela je také z vyhlídkové věže je pěkný pohled do okolí na Beskydy, Valašsko, Jeseníky (Praděd), Malou a Velkou Fatru (za dobré viditelnosti, což dnes úplně tak není). 

Z Radhoště se vrací kousek zpátky kolem horského hotelu Radegast, kde si dáváme malé občerstvení, ale také vyzkoušíme zdejší "bosý chodníček".


Na nedalekém rozcestí Radhošť (hřeben) opouštíme hřeben a po zelené turistické trase, která není sice tak prudká jak naše modrá při cestě na Pustevny, (ale i tak je třeba si zde dávat pozor), se vracíme do 4 km vzdálené Ráztoky, kde jsme po třetí hodině.


INFO (dle GPS):
Vzdálenost: 17 km (12,5 dle mapy.cz)
Čas pohybu: 4:24 hodin
Průměrné tempo pohybu: 15:32 minut/kilometr
Celkový čas: 6:55 hodin
Kalorie: 1510 kcal
Nastoupáno: 700 metrů
Nejvyšší bod: 1129 metrů (Radhošť)


FOTOGALERIE
FotogalerieTRASA:
- Mapy.cz

- Strava
- Garmin Connect
- Endomondo

MAPAKomentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

ODZNAKY NA GARMIN CONNECT

Oblíbené Garmin Odznáčky najdete jak na webovém Garmin Connect tak v mobilní aplikaci Connect.  Můžete je dostat např. za nějakou uběhnutou či ujetou vzdálenost, za 8 hodin spánku, dechové cvičení, aktivitu pod nulou, aktivita před sedmou nebo po desáté hodině, vytvoření tréninku, cíle, novou výbavu a mnoho dalšího.

GARMIN: NECHODÍ NOTIFIKACE NA HODINKY, ODPOJUJE SE BLUETOOTH

U telefonů, které si samy optimalizují baterii např. Huawei, Honor, Xaomi jsou problémy, že se hodně lidem na hodinkách nezobrazují notifikace (SMS, upozornění na volání, zprávy ze sociálních sítí,...), případně se jim odpojuje Bluetooth.

GARMIN: JAK STÁHNOUT A NASTAVIT VZHLED OBRAZOVKY, DATOVÉ POLE, AKTIVITY A APLIKACE,... PŘES CONNECT IQ A CONNECT

Pokud si budete chtít stáhnout  nové "Aplikace" ( Vzhledy obrazovek, Datové pole, Aktivity a aplikace, Doplňky,...) je to nejlepší přes aplikaci Connect IQ. Pokud si ale budete si chtít nastavit tyto "Aplikace" doporučuji aplikaci Connect. Nastavit si můžete např.  u Vzhledu hodinek jaké data chcete zobrazit na ciferníku, barvu hodin. U datových polí jaké data chcete mít na ciferníku. U Aktivit a aplikací a Doplňků můžete přesunovat jejich pozice.