Přeskočit na hlavní obsah

LABSKÁ CYKLOTRASA: 6/7: OD DESSAU, PŘES LUTHERSTADT, TORGAU K RIEASA

Páteční den byl o cca 7 stupňů chladnější jak ty předešlé, což ale po těch vedrech přišlo i vhod. Za Dessau jsme projeli pěkným lesním parkem, v další obci jsme ale museli čekat hodinu na první ze dvou dnešní přívozů přes Labe. Pestrá krajina Labe pokračovala i na druhé straně Labe, na které jsme navštívili  dvě pěkné historické města Lutherstadt Wittenberg a Torgau a i přesto jsme dnes zvládli 150 km.

FOTOGALERIE (i s místem pořízení)
https://photos.app.goo.gl/qbKcLQeLRQbnMwt16

ITINERÁŘ

- 0/7 Poznatky a shrnutí cesty
- 1/7: Večerní příjezd do Cuxhaven
- 2/7: Od Ottendorfu za Hamburg
- 3/7: Od Hamburgu přes Lauenburg, Boizenburg, Domitz a Lezen
- 4/7: Od Lanz přes Havelberg za Tangermünde
- 5/7: Od Tangermünde přes Magdeburg do Dessau
◄ Předcházející dny

- 6/7: OD DESSAU, PŘES LUTHERSTADT, TORGAU K RIEASA 

► Následující dny 
- 7/7: Riesa - Míšeň - Drážďany - DěčínPátý den ráno cítím zimu a jak čtu, hlásí dnes ochlazení o 7 °C, což je také dobře, protože předešlé dva dny se teplota zvyšovala a po poledni bývalo přes 30 °C.

Hned ráno projíždíme parkem Sieglitzeruprostřed mokřadů, který sloužil knížatům k lovu. Tento park je součástí zahrady království Dessau-Wörlitz z  druhé polovině 18. století. Druhá větší část leží o kousek dál u obce Wörlitz, kde ale již není možné se dostat na kole a tak projíždíme jen jejím okrajem.
V této zahradě se nachází šest zámků, sedm historických zahrad a parků a přes 100 malých architektonických skvostů (asi jak u nás Lednicko-Valtický areál).

Ráno jsme vyjeli opět kolem půl sedmé, ale nějak jsme se dobře nevyspali a cítím dnes první den únavu. K našemu prvnímu přístavu v Coswig se dostáváme v osm hodin, ale zjišťujeme, že tento, oproti jiným s kterými jsme jeli je otevřen až od devíti hodin. 

Naše cesta dále pokračuje po cyklostezkách různým povrchem

Do centra Lutherova města Lutherstadt Wittenberg (Sasko-Anhaltsko), protestantského poutního místa, které je považováno za kolébku reformace a které leží již cca 150 km od našich hranic přijíždíme po desáté hodině.

Nejdříve projíždíme kolem evangelického zámeckého kostela kde Martin Luther dne 31. října 1517 na dveře přibyl svých 95 tezí, kterými povzbuzoval křesťanství, ukončil katolickou nadvládu a reformoval církev což vedlo také ke zrodu protestantské evangelické církve. Zde pak byl také pochován.

Náměstí Markplatz vévodí radnice z roku 1540, před kterou se nachází fontána a bronzové sochy Martina Luthera a jeho souputníka Philippa Melanchthona

Nakonec ještě navštěvujeme Lutherův dům a po hodinové návštěvě opouštíme toto místo, kde je od roku 1996 několik budov ve městě zapsáno na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

Z města opět šlapeme do pedálů po cyklostezkách, ale cesta od Elster vlastně až do Torgau ale není moc záživná, až na vyjímky není co vidět

K našemu dalšímu přístavu do Pretzsch přijíždíme v jednu hodinu a právě včas, když loď právě připlula a přejíždíme na západní část Labe.

Z přístavu si kousek zajedeme podívat do zámku, jinak v obci nenacházíme nic zajímavého a tak pokračujeme dál v naší cestě. Počasí se začíná trochu lepšit a s tím i zmenšovat moje únava.

Z Pretzsch se cyklotrasa klikatí do Torgau a když vidíme, že cesta po silnici je do Torgau kratší (22 km oproti 34 km), pokračujeme dále po silnice, kde provoz je minimální, až za Dommitzsch se zvětší, ale dá se v tom jet bez problémů.

O půl čtvrté dojíždíme do dalšího místa, které stojí za delší návštěvu Torgau (Sasko), kde se během druhé světové války setkala vojska USA a Sovětského svazu ve společném útoku na Německo dne 25. dubna 1945.
Torgau je také nejlépe dochovaným renesančním městem Německa.

Nejdříve zajíždíme na pěkný zámek Hartenfels z ranné doby renesance, jejíž stopy jsou tu patrné a kde také spatřujeme medvěda.

Poté co vstoupíme do nádvoří zámku, který vysvětil Martin Luther, nelze si nevšimnout velkých točitých schodů.Ze zámku pokračujeme do centru města kterému dominuje renesanční budova radnice s unikátním kulatým arkýřem na náměstí Marktplatz.

Po necelé hodině opouštíme město a pokračujeme v naší další cestě, oproti dopoledne se už otepluje a je čím dál tím lépe. 
Jak jsem si všiml už dříve v určité oblasti (asi Sasko) Labská stezka je sice vyznačena na rozcestnících, ale na tabulích od Torgau není ani znak cyklotrasy (viz foto), jen šipka. V obci Wessnig projíždíme kolem cyklokostela, ale má zavřeno a tak pokračujeme dále.

Krátkou zastávku s návštěvou obchodu si uděláme v obci s pěknou radnicí Belgern-Schildau. Trochu krkolomněji sjíždíme, teda scházíme k řece, podél které pokračujeme dále.

I dále je cesta rozmanitá a tak se nenudíme a šlapeme...

V obci Strehla jen nakoukneme k místnímu zámku a pokračujeme na kraj obce Riesa, kde nacházíme po osmé hodině pěkné místo na stanování.


INFO:
Vzdálenost: 149 km
Nastoupáno: 421 m.
Nadmořská výška: 70 - 132 m
Čas: 8:58 hod. hod. (celkový 13:40 hod.) 
Prům. rychlost 16,4 km/hod.

FOTO (i s místem pořízení)
https://photos.app.goo.gl/qbKcLQeLRQbnMwt16VIDEO z celé trasy


TRASA

RELIVE

Relive 'Labská cyklotrasa (Elberadweg) 2018 - 6. den Od Dessau přes Lutherstadt, Torgau před Riesa '360° FOTO


Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

ODZNAKY NA GARMIN CONNECT

Oblíbené Garmin Odznáčky najdete jak na webovém Garmin Connect tak v mobilní aplikaci Connect.  Můžete je dostat např. za nějakou uběhnutou či ujetou vzdálenost, za 8 hodin spánku, dechové cvičení, aktivitu pod nulou, aktivita před sedmou nebo po desáté hodině, vytvoření tréninku, cíle, novou výbavu a mnoho dalšího.

GARMIN CONNECT BETA 2024

🅶 Garmin čím dále více uživatelům, nabízí možnost vyzkoušet beta verzi platformy Connect . Tu si nemůžete nikde stáhnout, ani si o ni zažádat. Garmin ji, podle svého vyjádření, nabízí náhodně. Podle prvotních informací se finální spuštění plánuje v druhé polovině roku 2024, ale možná se ji dočkáme i dříve. Změna se týká domovské obrazovky , kterou si můžete přizpůsobit vašim cílům a prioritám. Tím získáte přehlednější a rychlejší přístup k informacím, které vás zajímají. Jak si nastavíte domovskou stránku v mobilní aplikaci, tak se vám zobrazí prakticky stejně ve webové verzi. Nemusíte si je tak nastavovat zvlášť jak doposud.

GARMIN: NECHODÍ NOTIFIKACE NA HODINKY, ODPOJUJE SE BLUETOOTH

U telefonů, které si samy optimalizují baterii např. Huawei, Honor, Xaomi jsou problémy, že se hodně lidem na hodinkách nezobrazují notifikace (SMS, upozornění na volání, zprávy ze sociálních sítí,...), případně se jim odpojuje Bluetooth.