Přeskočit na hlavní obsah

LABSKÁ CYKLOTRASA: 1/7: VEČERNÍ PŘÍJEZD DO CUXHAVEN

Tento den patřil celodenní cestě vlakem z Opavy do německého Cuxhaven u Severního moře, kde jsme dorazili před osmou hodinou. Čas ještě zbyl na prvních pár kilometrů se zapadajícím sluncem a čerstvým mořským vzduchem.
ITINERÁŘ
1/7 VEČERNÍ PŘÍJEZD DO CUXHAVEN ⤵
2/7: Ottendorf - za Hamburg
3/7: Hamburg - Lauenburg - Boizenburg - Domitz - Lezen
4/7: Lanz - Havelberg - za Tangermünde
5/7: Tangermünde - Magdeburg - Dessau
6/7: Dessau - Lutherstadt - Torgau - k Riesa
7/7: Riesa - Míšeň - Drážďany - Děčín

1/7 VEČERNÍ PŘÍJEZD DO CUXHAVEN
Ráno se nechávám zavést autem do Opavy, odkud v neděli v 6.00 vyrážím vlakem do Prahy, kde dorážím v 9:18 hod. Dalším vlakem EC Robert Schumann (bere jen 6 kol) pak pokračuji v 10:33 již s mými spolucestovateli Mirkem a Bohuškou přes Berlin Hbf (zde vlak má 25 min. přestávku) do Hamburgu Hbf, kde jsme v 17:11 hod. Zde přestupuje v 17:57 hod.na další vlak. Vystupujeme v 18:06 hod. již na první zastávce Hamburg-Harburk. Posledním dnešním vlakem, kde je spousta místa na kola v 18:24 hod. pak dojíždíme na konečnou zastávku v 19:50 hod. do Cuxhaven.
Cuxhaven je německé přístavní město ve spolkové zemi Dolní Sasko ležící u ústí řeky Labe do Severního moře. Má asi 48 000 obyvatel. Symbolem města je tzv. Kugelbake, což je cca 30 metrů vysoká dřevěná stavba postavená kdysi kvůli navigaci lodí a která je i ve znaku města.

Z nádraží hned míříme k vodě, k dvoupodlažnímu dřevěnému vyhlídkovému místu Alte Liebe. Je odtud pěkný výhled na Labe, která se zde nedaleko vlévá do Severního moře.

Podél pobřeží pak míříme ke Kubelbake, dominantě města a začátku (konci) Labské cyklotrasy (Elberadweg), která je již několik let nejoblíbenější německá dálková cyklotrasa.
Na konci pobřeží je zákaz vjezdu jízdních kol, tak musíme k tomuto výběžku ještě kousek pěšky.
Kubelbake stojí na nejsevernějším místě Dolního Saska. Je 29,63 m. vysoký, dřevěný navigační bod, který byl skutečně geograficky důležitým bodem pro mořeplavbu, protože označoval kde končí Labe a začíná Severní moře.
Od vody na chvíli ještě zamíříme do centra města a pak již po stezce pokračujeme proti větru východním směrem. Trochu silnější protivítr nás trochu znervózňuje, protože, právě kvůli větru začínáme cestu v Cuxhaven, odkud vetšinou fouká vítr od moře na východ.
Je kolem půl desáté, slunce zapadá a je čas si pomalu najít nějaké místo na nocleh. Nejdříve ale musíme projet přes několik bran kolem stád ovcí, rozhledny Altenbruch,...
Po desáté už naštěstí nacházíme vhodné místo a těšíme se na další den.
INFO
Vzdálenost: 26,20 km
Nastoupáno: 57 m.
Nadmořská výška: 0 m
Čas: 1:47 hod. (celkový 2:19 hod.), 
Prům. rychlost 14,7 km/hod.
FOTO (i s místem pořízení)
- https://photos.app.goo.gl/2WZVurqiiLiK23G98

VIDEO z celé trasy

TRASA
RELIVE

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

ODZNAKY NA GARMIN CONNECT

Oblíbené Garmin Odznáčky najdete jak na webovém Garmin Connect tak v mobilní aplikaci Connect.  Můžete je dostat např. za nějakou uběhnutou či ujetou vzdálenost, za 8 hodin spánku, dechové cvičení, aktivitu pod nulou, aktivita před sedmou nebo po desáté hodině, vytvoření tréninku, cíle, novou výbavu a mnoho dalšího.

GARMIN: NECHODÍ NOTIFIKACE NA HODINKY, ODPOJUJE SE BLUETOOTH

U telefonů, které si samy optimalizují baterii např. Huawei, Honor, Xaomi jsou problémy, že se hodně lidem na hodinkách nezobrazují notifikace (SMS, upozornění na volání, zprávy ze sociálních sítí,...), případně se jim odpojuje Bluetooth.

MUSÍ CYKLISTA POUŽÍT CYKLOSTEZKU ?

OD 1.1.2022 PLATÍ NOVELA ZÁKONA O PROVOZU NA POZEMNÍCH KOMUNIKACÍCH. DOŠLO TAK K ZRUŠENÍ DVOJSMYSLNÉHO VYSVĚTLOVÁNÍ PŘEDCHOZÍ VERZE ZÁKONA. Aktualizováno 26.12.23 Nejvyšší správní soud   potvrdil , že z  § 57 odst. 1 zákona o silničním provozu nevyplývá povinnost cyklisty užít stezku pro chodce a cyklisty . Cyklista je totiž účastníkem silničního provozu ve smyslu § 2 zákona o silničním provozu a náleží mu veškerá práva a povinnosti z toho vyplývající. Není-li pozemní komunikace označena dopravní značkou „Zákaz vjezdu jízdních kol“, může ji cyklista využít i za situace, kdy se v blízkosti nachází stezka pro chodce a cyklisty. Článek na Novinky.cz  / Rozsudek Nejvyššího správního soudu a  tisková zpráva .