Přeskočit na hlavní obsah

WISLA (JEZERO CZERNIAŃSKIE) - BARANIA GORA 1220 m.

Druhý říjnový víkend už je studený, ráno je stupeň nad nulou, ale počasí slibuje slunečné počasí a tak se s Yvett a Pepou vydáváme na druhý nejvyšší vrchol Slezských Beskyd (Beskid Śląski) Barania Gora (1220 m.n.m.).

Na blogu nepoužívám reklamu. Pokud se vám blog líbí nebo vám pomohl, budu rád, když mi koupíte kávu :)


WISLA (JEZERO CZERNIAŃSKIE) - BARANIA GORA 1220 m.
Po dvouhodinové cestě autem parkujeme pár minut po desáté hodiny v sedle Szarcula (759 m.), což je plytké sedlo v pohoří Barania Góra ve Slezských Beskydech, v hlavním rozvodí Polska, oddělující povodí řek Visly a Olzy (Odry). Sedlo se nachází nedaleko obce Wisla (osada Czarne).

Kolem prezidentské residence (Horní zámek) scházíme k jezeru Czerniańske (573 m.), kde jsme v 11:00 hodin.

Poznámka: Budu udávat vzdálenost a čas chůze.
Vzdálenost 3,5 km / čas 50 minut.
Jezero přes stromy moc nevidíme, to se nám naskytne až u turistického přístřešku.
Za jezerem začíná modrá turistická trasa (Wisla Czarne - Zwardoń) (571 m.), která nás dovede až na Barania Gora

Turistický ukazatel nám sděluje, že nahoru to máme ještě tři hodiny (což souhlasilo, včetně času na focení) . Hodinky mi právě ukazují 11:35 hodin.
 Vzdálenost 5 km / čas 1:25 hodin.
V 11:45 hodin jsme u placeného parkoviště (595 m.), které je jakýmsi neoficiálním začátkem cesty na Barania Gora.
 Vzdálenost 5,9 km / čas 1:45 hodin.
Než vkročíme do terénu, čeká nás ještě 2,9 km po asfaltu s 4% sklonem.
Cesta vede údolím společně s říčkou Biala Wiselka. Svahy jsou místy strmější a jsou zde vidět zajímavé skalní útvary skały grzybowe (houbové horniny).
Říčka Biala Wiselka, je jeden z přítoků řeky Wisly, která zde pramení na svazích Barania Gora ve výšce cca 1100 metrů. Samotná řeka Wisla je dlouhá 1047 km a je tím nejdelší řekou Polska.
Od parkoviště jsme za 45 minut u třetího mostu (722 m.), kde odbočujeme ze silnice doprava na kamenitou cestu.
 Vzdálenost 8,8 km / čas 2:30 hodin.
Od třetího mostu, resp. vstupu do terénu, se začíná zvyšovat sklon cesty.
K rozhledně to máme ještě 4,1 km s cca 500 m. převýšením. Průměrný sklon je 11,7%. (Tuto poslední část zvládneme i s focením za 2 hodiny).
Začíná zde nejkrásnější soubor přírodních vodních peřejí v Slezských Beskydech.

Kaskády Rodla (info 1, Info 2) se skládají z asi 25 přírodních vodopádů a říčních peřejí na říčce Biała Wisełka, na svazích Barania Góra. Výška vodopádů se pohybuje od 0,5 - 5 m. Dva největší jsou v horní části a jsou vysoké 3,5 a 5 metrů. Sklon koryta je zde vysoký, pohybuje se od 8 do 10%. Jsou to nejvyšší vodopády Slezských Beskyd.
Zvuk vody stékající po kamenech, tak jak okolní nádherná příroda, jsou balzámem na uši narušené městským životem.
Procházíme cestou plnou kamenů, kořenů, místy nám také pod nohami protéká horská říčka. Podél naší cesty se také zobrazují informační tabule lesní přírodní rezervace (rezerwat) Barania Gora.
Cesta je čím dále prudší a tak se postupně vysvlékáme. 
Před druhou hodinou vystupujeme z lesa a otevírají se nám první výhledy.
O něco dál jsme prakticky na hřebeni, odkud je to jen pár metrů na rozhlednu.
K rozhledně na Barania Gora (1220 m.) přicházíme o půl třetí, takže prakticky ve stejný čas jak nám na začátku ukazovala informační tabule a to jsme se ještě dost zdrželi focením. 
 Vzdálenost 12,9 km / čas 4:20 hodin / převýšení 680 m.
(Od parkoviště 7,1 km / čas 2:45 / převýšení 620 m.)
Barania Góra je křižovatka turistických tras, které vedou mimo jiné do Skrzyczne, Malinowską Skałę, Przełęcz Salmopolską, do Wisły Czarne i Węgierskiej Górki. Vrcholem prochází hlavní beskydská stezka, po které budeme sestupovat.
Barania Góra - 1220 m.n.m. (česky Beraní hora) je druhou nejvyšší horou Slezských Beskyd.
Hora leží v hlavním hřebeni jižně od hory Skrzyczne (1 257 m), která je nejvyšší horou celých Slezských Beskyd a na dohled města Wisla. Jedná se o rozložitý oblý masív s poměrně rozsáhlým a plochým temenem.
Kovová rozhledna na Barania Góra byla postavena v roce 1991, její max. výška je 15,26 m., vyhlídkový ochoz se nachází ve výšce 8,6 m resp. 9,2 m.
Rozhledna nabízí 360 stupňový panoramatický výhled na pohoří třech zemí Polska, České republiky a SlovenskaVýhled z něj zahrnuje: Beskid Śląski (vrchol Skrzyczne), Beskid Mały, Beskid Makowski, Beskid Żywiecki s Babí horou, Vysoké Tatry, Chočské vrchy, Malou Fatru, Strážovské vrchy, Javorníky a Slezsko-moravské Beskydy s Lysou horou a Smrkem a při obzvláště dobré viditelnosti i Jeseníky.
Beskid Żywiecki s Babí horou (špička hory vlevo), Tatry (vpravo)
Výhled na Skrzyczne.
Slezsko-moravské Beskydy s Lysou horou a Smrkem

Nízké Tatry

I když na vrchu dost fouká, najdeme si místečko na svačinu. 
Po tří čtvrtě hodině strávených na Barania Gora začínáme pomalu sestupovat (15:14 hod.). 
Oproti výchozí modré, scházíme po červené turistické trase - Glowny Szlak Beskidzki (hlavní beskydská magistrála). Je to nejdelší stezka v polských horách, dlouhá přibližně 496 km.
Po hřebeni scházíme na rozcestí Wierch Równiański (1160 m.). Kousek cesty dále vede po pískovcové cestě, kterou střídají dřevěné kůly přes cestu, kde se občas objevuje voda.
Dále už stezka vede s větším sklonem po kamenité cestě, po které se nedá moc jít. Pokud je to možné, raději jdeme podél této cesty po vyšlapaném chodníčku.
Po třech kilometrech (16:15 hod.) jsme u Schroniska górskieho PTTK Barania Góra - Przysłop (horská ubytovna), (959 m.). Od vrcholu jsme sestoupili 268 m.(prům. 9,5 % sklon).
Od horské ubytovny už cítíme jídlo až k nám a tak přemýšlíme, jestli zde nezajít na jídlo. Bohužel je ale už dost hodin a tak pokračujeme v cestě dále.
Nachází se zde i muzeum cestovního ruchu, které je otevřeno o víkendech od května do října. Můžete zde vidět bohatou sbírku pamětihodností a dokumentů souvisejících s horskou turistikou.
Cestou potkáváme závodníky horského trailového běhu ve Slezských Beskydech - Beskid Autumn Trail 28 Km / 57 Km (Beskydský trailový běh).
Po červené tur. trase pokračujeme i v místě, kde začíná černá tur. trasa (790 m.).
 Vzdálenost 4,5 km / sestoupáno 437 m. s prům. 10% klesáním.

U tabule je informace o aplikaci Ratunek (podobné jak u nás Záchranka). Jedná se o aplikaci, která v případě, že osoba potřebující pomoc nahlásí nehodu, udá její přesnou polohu (na základě dat GPS). Díky použití aplikace 'Ratunek' budou záchranáři vědět, kam mají vyrazit a to znamená, že pomoc poskytnou rychleji a tudíž účinněji.
Černá tur. trasa vede přímo ke spodní straně nádrže, ale protože my máme auto trochu jinde, čeká nás ještě poslední cca kilometrové stoupání, po kterém začínáme sestupovat k místu Stecowka (952 m.). Zde se nachází ovčí farma Agroturystyka "U Kukuczków". Nabízí zde jednak výrobky ze své farmy, ale slouží také jako ubytovna.
O kousek dál se zastavujeme ještě u Parafia pw. Matki Bożej Fatimskiej na Stecówce (farní kostel).
Hodinky mi ukazuji půl šestou a slunce už začíná pomalu zapadat.
Dále už k autu nepokračujeme po červené turistické trase, ale kvůli času jdeme přímo po silnici. Po cestě se zastavujeme ještě u jedné lesní vyhlídky, která nabízí výhled do okolí Czernianskieho jezera.
Přibližme o čtvrť na sedm jsme zpátky u auta.
► SOUHRN
⇔Vzdálenost: 23,37 Km
📈Nastoupané metry: 838 m.
📉Sestoupané metry: 838 m.
🕗Celkový čas: 8:09 hod.
🕧Čistý čas: 4:54 hod. Garmin) / 5:48 Strava

Cesta na Barania Gora měřila 12,9 km. Vystoupali jsme 683 m. a sestoupali 237 m. Zpáteční trasa měřila 10 km, kdy jsme 145 m. vystoupali a 593 sestoupali.

► FOTOGALERIE
► TRASA
Kliknutím na ikonku fotky se vám zobrazí fotografie místa.

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

ODZNAKY NA GARMIN CONNECT

Když se snažíme dosáhnout svých sportovních cílů, chceme se cítit odměněni za své úsilí. Odznaky Garmin Connect přinášejí rychlý a snadný způsob, jak sledovat svůj pokrok, získávat body a uznání za své aktivity. Díky bodům můžete soutěžit se svými známými, stoupat v žebříčku a dosahovat vyšších úrovní. Čím více aktivit dokončíte, tím více bodů získáte.  Úrovně odznaků se pohybují od 1 do 10.

GARMIN: NECHODÍ NOTIFIKACE, ODPOJUJE SE BLUETOOTH, HODINKY NEJDOU SPÁROVAT

Jedním z největších problému Garmin je, že doplácí na to, že každý výrobce telefonu, někdy i model má jiné nastavení. Např. některé nastavení automaticky uspávají Connect (a jiné aplikace) a tím pak vaše zařízení, např. hodinky nedostávají potřebné informace z telefonu.

ROZDÍLY MEZI: GARMIN FENIX 8 & EPIX 2 PRO & FENIX E. JAKÉ AMOLED HODINKY VYBRAT ?

⌚ Hlavní vlajkovou lodí Garmin je nyní Fenix 8 Amoled, který postupně více a více poráží verze s MIP ( transflektivním)  displejem. Fenix 8 Amoled, není nejlevnější, přesto si najde mnoho příznivců. Pro ty, kteří hledají jinou variantu s Amoled displejem, se pokusím přijít s menším srovnáním.