NA BARANIA KOPA A ZA ZÁPADEM SLUNCE NAD PRADĚDEM

Na začátku to měla být vyjížďka jen na Barania kopa, kopec nad Krnovem, který už leží kousek za hranicemi v Polsku. Zapadající slunce mě nakonec přimělo chvíli ještě setrvat a vyfotit pár snímků.

Moje cesta vedla na Hlubčické předměstí a poté hned za hranicemi doprava po polní cestě podél hranic. Za vysílačem jsem vjel do lesíku (samozřejmě tam byla zase velká kaluž) odkud jsem stoupal až na Barania kopa. 


Kopec takřka vysoký jako Cvilín, ale daleko nenápadnější. Dále
jsem pokračoval po polní cestu směrem na obec Chrostno. A v tom se mi naskytl pěkný výhled na právě zapadající slunce nad Pradědem. Po skoro půlhodině focení jsem pokračoval na panelovou cestu, po které jsem již za šera sjel do hraniční obce Ciermiecice, odkud to bylo již kousek domů. 

Barania kopa (411,3 m.) či Czeska Górka, česky Obecní kopec, německy Gemeinde Berg.
Barania kopa leží v pohoří Zlatohorská vrchovina, polsky Góry Opawskie. Kopec patřil do roku 1959 městu Krnovu. V osmdesátých letech a v první polovině devadesátých let, zde byl třista metrů dlouhý lyžařský vlek (na vrcholu lze ještě spatřit zbytek rampy).
Za dobré viditelnosti spatříte panoráma Jeseníku (Praděd, Petrovy kameny, Velký kotel), Beskydy (Lysá hora, Smrk) a na jižní směr vyčnívající vrchol Velkého Roudného poblíž vodní nádrže Slezská Harta. Na kopci můžete také občas spatřit letecké modeláře


Foto:


Video: (z Května 2014, cesta na Barania kupa a zpět podél hranic)

Komentáře