Přeskočit na hlavní obsah

GARMIN: CO VŠECHNO SE MŮŽETE DOZVĚDĚT O VAŠEM SPÁNKU V APLIKACI CONNECT

🛌 Sledování spánku a vytváření správných spánkových návyků, je díky stále rostoucímu počtu informací dostupných v hodinkách Garmin, snazší než kdykoli předtím. Tyto poznatky přesahují pouhé označení toho, kdy spíte a kolik spíte.
Doby a fáze spánku jsou rozpoznávány na základě kombinace údajů o srdečním tepu, variabilitě srdečního tepu a údaji o pohybu zaznamenanými akcelerometrem. Cenná data pro analýzu a zlepšování spolehlivosti měření poskytují údaj o věku zadaný v profilu uživatele a detekovaná osobní fyziologická data.

Na blogu nepoužívám reklamu. Pokud se vám blog líbí nebo vám pomohl, budu rád, když mi koupíte kávu :)


OBSAH
1) NASTAVENÍ A ÚPRAVA ČASU SPÁNKU, NASTAVENÍ PULZNÍ OXYMETRIE
2) SKÓRE SPÁNKU, VÝPOČET HODNOCENÍ A JEHO HISTORIE
3) FAKTORY SKÓRE SPÁNKU
4) JAK SE VAŠE TĚLO CHOVÁ BĚHEM SPÁNKU (Fáze spánku, Srdeční tep, Body Battery, Pulzní oxymetr, Dýchání, Noční VST, Bdění/neklid)
5) FÁZE A METRIKY SPÁNKU
6) PULZNÍ OXYMETRIE - MĚŘENÍ A VÝSLEDKY
7) POŽADAVKY K POUŽÍVÁNÍ A PŘESNOTI MĚŘENÍ SPÁNKU
Všechny tyto informace ohledně spánku najdete v Connect → Více (vpravo dole) → Statistiky zdraví → Režim spánku.

» Níže najdete informace ve zkratce, více si můžete přečíst po rozkliknutí dané kapitoly.

1) NASTAVENÍ A ÚPRAVA ČASU SPÁNKU, NASTAVENÍ PULZNÍ OXYMETRIE 

Pro ty, kteří nemohou v nastavení najít, kde by si mohli nastavit čas spánku, režim nerušit, případně zpětně ho upravit, jsem připravil tuto kapitolu. Kromě nastavení spánku zde najdete také nastavení měření pulzním oxymetrem.

2) SKÓRE SPÁNKU, VÝPOČET HODNOCENÍ A JEHO HISTORIE 

Skóre spánku je základní informace, jak dobře jste se vyspali a jak jste připraveni na další den. Vašemu spánku bude přiřazeno skóre na stupnici 0-100, které shrnuje celkovou kvalitu vašeho spánku. Čím vyšší je skóre spánku, tím více byl spánek kvalitní. Nízké spánkové skóre může znamenat, že váš den bude náročný.
Na skóre spánku se můžete podívat také v delším časovém horizontu nebo ho porovnat s dalšími metrikami, např. Body Battery.

3) FAKTORY SKÓRE SPÁNKU

O kvalitě vašeho spánku rozhoduje více faktorů. Každý z nich se podílí na celkové kvalitě spánku.
Dozvíte se zde hodnocení jednotlivé fáze spánku, včetně grafického zobrazení, v jakých se hodnotách by jste se měli pohybovat a tipy pro lepší spánek.

4) JAK SE VAŠE TĚLO CHOVÁ BĚHEM SPÁNKU 

Na časové ose se můžete podívat na fáze spánku v jeho průběhu. Spolu s nimi si můžete také zobrazit hodnoty srdečního tepu, Body Battery, pulzního oxymetru, dýchání, noční VST a bdění/neklid. Zobrazit si také můžete tyto hodnoty za 7 dní a 4 týdny.

5) FÁZE A METRIKY SPÁNKU

Lidé během spánku procházejí řadou odlišných fyziologických fází. Každá fáze spánku plní důležitý účel pro udržení zdravého mozku a těla. Během noci se tyto fáze klidného spánku střídají s obdobími spánku REM (spánek se sny). Klidný spánek je důležitý, protože pomáhá obnovit tělo, zatímco spánek REM obnovuje mysl a je důležitý pro učení i paměť.

6) PULZNÍ OXYMETRIE - MĚŘENÍ A VÝSLEDKY

Pulzní oxymetr je senzor, který měří saturaci krve kyslíkem SpO₂, neboli okysličení krve, udávané v procentech a je klíčovým ukazatelem toho, jak dobře plíce pracují. U zdravého člověka je obvyklá hodnota 95-99 %. U seniorů je za normální hladinu považováno 93 %. Příčiny nízkých hodnot bývá vyšší nadmořská výška, nashromážděná únava nebo zdravotní problémy.

> Na skóre spánku se můžete podívat na kompatibilních hodinkách v doplňku Spánek.

7) POŽADAVKY K POUŽÍVÁNÍ A PŘESNOSTI MĚŘENÍ SPÁNKU

» Hodinky musejí být kompatibilní s funkcí pokročilého sledování spánku (více informací v článku Zařízení kompatibilní s pokročilým sledováním spánku).
» Aplikace Garmin Connect musí být v aktuální verzi.
» Pro zajištění co nejpřesnějšího měření spánkových dat se ujistěte, že obvyklé časy usínání a probouzení jsou nastaveny co nejpřesněji (více informací v článku Nastavení obvyklého času spánku v Garmin Connect). Pokud se Vaše běžné časy usínání a probouzení změní, pro co nejpřesnější měření si aktualizujte tyto časy i v Connectu.
» Pokud máte více hodinek, pro detekci spánku je zapotřebí mít právě na dobu spánku nasazeno to zařízení, které máte v Garmin Connect nastaveno jako primární nositelné zařízení.
» Pokud jsou hodinky vybaveny funkcí Spořič baterie, zkontrolujte, zda není zapnuta možnost Během spánku. Další informace o funkci Spořič baterie naleznete v části: Jak používat Správce napájení v hodinkách Garmin.
» V aplikaci Connect v Nastavení uživatele je třeba mít zadáno správné datum narození (více informací v článku Změna nastavení zařízení a uživatelského profilu v Garmin Connect).
» Ujistěte se, že je zapnutý snímač srdečního tepu a že zařízení dobře, ale pohodlně sedí.
» Zařízení si nasaďte alespoň 2 hodiny před spaním a nechte ho zapnuté i během spánku.

Komentáře

  1. Dobrý den, mám nové Tactix Delta, předtím 5+.
    Ty nové mi spánek měří o dost jinak, míň, než předchozí 5+ a vůbec v connectu v záložce spánek nemám položku dýchání.
    Nevíte čím to může být?
    Díky Jarda

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Dobrý den, tak pokud se jedná, že nemáte v Connect, režim dýchání. A máte ho v denním shrnutí ? Pokud ho nemáte nikde, zkuste odebrat Connect a znova ho nainstalovat, případně aktualizovat hodinky přes Garmin Express. U toho spánku, máte nastavenou dobu, kdy přibližně chodíte spát ? Nevím přesně o jakém rozdílu mluvíte. Možná obě věci souvisí a pomůže až odinstalování hodinek z Connect, odinstalování Connect, restartování telefonu, znovu nainstalovat Connect a znova spárovat hodinky s Connect (možná ale bude stačit jen odinstalování hodinek z Connect a znova je nainsatlovat

      Vymazat
    2. Dobrý den,
      Tactix mi měří spánek třeba o hodinu míň při úplně stejných podmínkách než dříve 5+.
      Režim dýchání nemám vůbec nikde, ani v denním shrnutí.
      Odebral jsem hodinky z connectu, ten odinstaloval, restart hodinek i mobilu, nová instalace connectu a párováni hodinek a stejně nic.
      Nastavení v connectu mám stále stejné, jenom jsem přidal nové hodinky a následně odebral 5+.
      Teď jsou hodinky připojené na Express ale byla tam k dispozici jen aktualizace map.

      Vymazat
    3. A co měří lépe F5+ nebo TD ?, když si u spánku přepnete na pohyb, tak tam vidíte správnou dobu, jen si ji musíte manuálně upravit

      Vymazat
    4. Ohledně toho dýchání mě teď nic nenapadá, jak dlouho TD hodinky používáte ?

      Vymazat
    5. F5+ měřilo líp, TD počítá málo, anebo má jiné metriky měření. Divný že když dám spánek upravit tak i bez úpravy je v té kartě jiná, delší, doba spánku než v denním souhrnu.
      Dýchání tam nemám ani po připojení ke GExpress.

      Vymazat
    6. Tak to je divný. Někdy se stává, že když je zařízení nové, tak mu chvíli trvá než pozná ty správné hodnoty a taky se na začátku nemusí to dýchání zobrazit. Ale více bohužel neumím poradit

      Vymazat
    7. I tak díky za snahu a čas, uvidíme, třeba se to rozběhne samo.
      Jarda

      Vymazat
    8. není zač, doufejme že ano :)

      Vymazat
    9. Teď jsem zjistil že v PC connectu v kartě spánek graf dýchání mám. Zvláštní:-)

      Vymazat
    10. Ono ve webovém Connect jsou myslím některé věci dříve jak v mobilním. Tak snad to brzy bude i v mobilním :)

      Vymazat
  2. Dobrý den, mám asi 2 týdny nové hodinky garmin vívoactive 4 a zjistila jsem, že se mi v aplikaci connect v průběhu dne mění výpočty délky fází spánku. Když se krátce po probuzení podívám, jak jsem spala, tak jsou tam jiné doby pro jednotlivé fáze a dokonce i celkový čas spánku než když se podívám do Connect třeba za 2 hodiny. Nějak se to neustále přepočítává. Nemáte s tím zkušenost? Kde by mohla být chyba? V hodinkách nebo v aplikaci? Děkuji. Lenka

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Dobrý den, může to být tím, že máte nové hodinky, takže se teprve učí rozpoznat kdy chodíte spát a kdy stáváte. Máte v nastavení dané v kolik jdete spát a v kolik stáváte ?

      Vymazat
    2. Dobrý den. Ano mám nastaven běžný čas 22:00 až 6:00. Zkusila jsem i hned při prvním zobrazení spánku uložit čas usnutí a probuzení (přes nabídku "tři tečky"-> Upravit ), ale ani to nepomáhá. Včera mi to úplně vynulovalo hluboký spánek, a to tam napoprvé bylo 32 minut. Myslíte, že by pomohlo odinstalovat a znovu nainstalovat aplikaci Connect? To ale přijdu o dosavadní záznamy aktivit nebo ne? Děkuji, Lenka

      Vymazat
    3. Dobrý den, ano to bývá to nejjednodušší, odinstalovat Connect, restartovat hodinky a pak Connect znova instalovat

      Vymazat
    4. Děje se mi přesně to same. Vivoactive 4, hluboky spanek treba jen 30 minut a odpoledne uz tam neni žádný 🤪nechápu to. Je divné že mam hluboký spánek jen v tal málem množství. Zkusim to ještě pár dni nechat ustát, hodinky mam asi 10 dní. Uvidime. Kdybyste na něco přišla dejte vědět. Díky

      Vymazat
    5. Na straně Garmin serveru jsou data o spánku na serverech ještě zpětně analyzována a výsledek upřesňován. Při další synchronizaci se upravený výsledek natáhne zpět. Z mého okolí mají lidé hluboký spánek kolem hodiny. Bohužel to není a ani nemůžou být přesná data. U jiných hodinek bývají např. hodnoty jiné, záleží jak jsou tyto hodnoty počítána. Na hodinkách Garmin postupně dochází k aktualizace firmware, kde by měly být tato data vylepšena, ale jaký bude výsledek to nevím

      Vymazat
    6. Oprava: u jiných hodinek, myšleno jiných značek než Garmin.

      Vymazat
    7. Ještě mě napadá jestli máte správně nastavený klidový tep

      Vymazat
  3. Dobry den, mam hodinky vivoactive 4S, ktere by meli podporovat ASM, ale nemuzu to tam nikde najit, ani zapnout:-( poradite mi prosim? Dekuji

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. https://www8.garmin.com/manuals/webhelp/vivoactive/CS-CZ/GUID-19E74452-C3C3-49C8-A399-EF28B825A090.html

      Vymazat

Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

ODZNAKY NA GARMIN CONNECT

Když se snažíme dosáhnout svých sportovních cílů, chceme se cítit odměněni za své úsilí. Odznaky Garmin Connect přinášejí rychlý a snadný způsob, jak sledovat svůj pokrok, získávat body a uznání za své aktivity. Díky bodům můžete soutěžit se svými známými, stoupat v žebříčku a dosahovat vyšších úrovní. Čím více aktivit dokončíte, tím více bodů získáte.  Úrovně odznaků se pohybují od 1 do 10.

GARMIN: NECHODÍ NOTIFIKACE, ODPOJUJE SE BLUETOOTH, HODINKY NEJDOU SPÁROVAT

Jedním z největších problému Garmin je, že doplácí na to, že každý výrobce telefonu, někdy i model má jiné nastavení. Např. některé nastavení automaticky uspávají Connect (a jiné aplikace) a tím pak vaše zařízení, např. hodinky nedostávají potřebné informace z telefonu.

ROZDÍLY MEZI: GARMIN FENIX 8 & EPIX 2 PRO & FENIX E. JAKÉ AMOLED HODINKY VYBRAT ?

⌚ Hlavní vlajkovou lodí Garmin je nyní Fenix 8 Amoled, který postupně více a více poráží verze s MIP ( transflektivním)  displejem. Fenix 8 Amoled, není nejlevnější, přesto si najde mnoho příznivců. Pro ty, kteří hledají jinou variantu s Amoled displejem, se pokusím přijít s menším srovnáním.