Přeskočit na hlavní obsah

CHORVATSKO 2017: NA MOTOVUN A PO SEVEROVÝCHODNÍ ČÁSTI ISTRIE

Čtvrtý den našeho pobytu v Chorvatsku jsme se vydali do severozápadní části Istrijského poloostrova, který je nejrozvinutější turistickou oblastí Chorvatska a kde se po staletí střetávaly chorvatské, italské a slovinské vlivy.
ITINERÁŘ    
4. DEN: PŘES MOTOVUN, MAKOVCI, VIŽINADU ZPĚT DO POREČI ⤵
5. DEN: Po Poreči

4. DEN: PŘES MOTOVUN, MAKOVCI, VIŽINADU ZPĚT DO POREČI 
Další den míříme opět do vnitrozemí, které je převážně vyprahlým a málo obydleným územím. Provoz zde je malý, jen terén trochu vlnitější.

Naše cesta na začátku stoupá přes vesničky Nova Vas a Višnanj, za kterou už pomalu klesáme přes obec Karojba do Motovunu.

Motovun se nachází na kopci (277 m) nad údolím řeky Mirny, 26 km severovýchodně od Poreče.
Je to nejpopulárnější výletní cíl v istrijském vnitrozemí, velmi malebné místo a také dominanta širokého okolí.

Na Motovun stoupáme nahoru až k opevnění, ale kvůli kostkovému povrchu to raději u vrchu otáčíme a pokračujeme v cestě dále na sever na Livade.

Za Livade nás čeká 5,6 km stoupání s průměrným 6,5 % stoupáním

Na vrcholu stoupání jsou pěkné výhledy do vnitrozemí, na jihu lze vidět v dáli Butonigo jezero a Motovun.

Přes obec Oprtaj, která byla dříve významným středověkým centrem regionu, pokračujeme dále na sever až před obec Šterna, kde měníme směr na západ.
Vnitrozemí je zde převážně vyprahlým a málo obydleným územím, kde se pěstuje hlavně olivy a víno.


Odbočku po které jsme se chtěli vracet míjíme a tak se vracíme zpátky do obce Oprtajl, odkud sjíždíme zpět přes obec Livade k říčce Mirna

Podél říčky Mirna cesta rychle po rovině odsýpá až k obci Ponte Porton, odkud 5,5 km stoupáme na Vižinadu. Po občerstvení pak již klesáme zpět do Poreče

FOTOGALERIE: https://photos.app.goo.gl/zZ8c16KJO93WumJG3

MAPA
- www.strava.com/activities/1183627704VIDEO


FOTO

Více fotek: https://photos.app.goo.gl/zZ8c16KJO93WumJG3

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

ODZNAKY NA GARMIN CONNECT

Oblíbené Garmin Odznáčky najdete jak na webovém Garmin Connect tak v mobilní aplikaci Connect.  Můžete je dostat např. za nějakou uběhnutou či ujetou vzdálenost, za 8 hodin spánku, dechové cvičení, aktivitu pod nulou, aktivita před sedmou nebo po desáté hodině, vytvoření tréninku, cíle, novou výbavu a mnoho dalšího.

GARMIN: NECHODÍ NOTIFIKACE NA HODINKY, ODPOJUJE SE BLUETOOTH

U telefonů, které si samy optimalizují baterii např. Huawei, Honor, Xaomi jsou problémy, že se hodně lidem na hodinkách nezobrazují notifikace (SMS, upozornění na volání, zprávy ze sociálních sítí,...), případně se jim odpojuje Bluetooth.

MUSÍ CYKLISTA POUŽÍT CYKLOSTEZKU ?

OD 1.1.2022 PLATÍ NOVELA ZÁKONA O PROVOZU NA POZEMNÍCH KOMUNIKACÍCH. DOŠLO TAK K ZRUŠENÍ DVOJSMYSLNÉHO VYSVĚTLOVÁNÍ PŘEDCHOZÍ VERZE ZÁKONA. Aktualizováno 26.12.23 Nejvyšší správní soud   potvrdil , že z  § 57 odst. 1 zákona o silničním provozu nevyplývá povinnost cyklisty užít stezku pro chodce a cyklisty . Cyklista je totiž účastníkem silničního provozu ve smyslu § 2 zákona o silničním provozu a náleží mu veškerá práva a povinnosti z toho vyplývající. Není-li pozemní komunikace označena dopravní značkou „Zákaz vjezdu jízdních kol“, může ji cyklista využít i za situace, kdy se v blízkosti nachází stezka pro chodce a cyklisty. Článek na Novinky.cz  / Rozsudek Nejvyššího správního soudu a  tisková zpráva .