Přeskočit na hlavní obsah

CHORVATSKO 2017: NA MOTOVUN A PO SEVEROVÝCHODNÍ ČÁSTI ISTRIE

Čtvrtý den našeho pobytu v Chorvatsku jsme se vydali do severozápadní části Istrijského poloostrova, který je nejrozvinutější turistickou oblastí Chorvatska a kde se po staletí střetávaly chorvatské, italské a slovinské vlivy.1.-2. DEN: Po Poreči
3. DEN: Výjezd na Vojak (1396 m.) a přes Buzet, Vižinadu zpět do Poreče
4. DEN: PŘES MOTOVUN, MAKOVCI, VIŽINADU A ZPĚT DO POREČE
5. DEN: Po Poreči

-------------------------------------

Další den míříme opět do vnitrozemí, které je převážně vyprahlým a málo obydleným územím. Provoz zde je malý, jen terén trochu vlnitější.

Naše cesta na začátku stoupá přes vesničky Nova Vas a Višnanj, za kterou už pomalu klesáme přes obec Karojba do Motovunu.

Motovun se nachází na kopci (277 m) nad údolím řeky Mirny, 26 km severovýchodně od Poreče.
Je to nejpopulárnější výletní cíl v istrijském vnitrozemí, velmi malebné místo a také dominanta širokého okolí.

Na Motovun stoupáme nahoru až k opevnění, ale kvůli kostkovému povrchu to raději u vrchu otáčíme a pokračujeme v cestě dále na sever na Livade.

Za Livade nás čeká 5,6 km stoupání s průměrným 6,5 % stoupáním

Na vrcholu stoupání jsou pěkné výhledy do vnitrozemí, na jihu lze vidět v dáli Butonigo jezero a Motovun.

Přes obec Oprtaj, která byla dříve významným středověkým centrem regionu, pokračujeme dále na sever až před obec Šterna, kde měníme směr na západ.
Vnitrozemí je zde převážně vyprahlým a málo obydleným územím, kde se pěstuje hlavně olivy a víno.


Odbočku po které jsme se chtěli vracet míjíme a tak se vracíme zpátky do obce Oprtajl, odkud sjíždíme zpět přes obec Livade k říčce Mirna

Podél říčky Mirna cesta rychle po rovině odsýpá až k obci Ponte Porton, odkud 5,5 km stoupáme na Vižinadu. Po občerstvení pak již klesáme zpět do Poreče

FOTOGALERIE: https://photos.app.goo.gl/zZ8c16KJO93WumJG3

MAPA
- www.strava.com/activities/1183627704VIDEO


FOTO

Více fotek: https://photos.app.goo.gl/zZ8c16KJO93WumJG3

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

ODZNAKY NA GARMIN CONNECT

Oblíbené Garmin Odznáčky najdete jak na webovém Garmin Connect tak v mobilní aplikaci Connect.  Můžete je dostat např. za nějakou uběhnutou či ujetou vzdálenost, za 8 hodin spánku, dechové cvičení, aktivitu pod nulou, aktivita před sedmou nebo po desáté hodině, vytvoření tréninku, cíle, novou výbavu a mnoho dalšího.

GARMIN: NECHODÍ NOTIFIKACE NA HODINKY, ODPOJUJE SE BLUETOOTH

U telefonů, které si samy optimalizují baterii např. Huawei, Honor, Xaomi jsou problémy, že se hodně lidem na hodinkách nezobrazují notifikace (SMS, upozornění na volání, zprávy ze sociálních sítí,...), případně se jim odpojuje Bluetooth.

MUSÍ CYKLISTA POUŽÍT CYKLOSTEZKU ?

OD 1.1.2022 PLATÍ NOVELA ZÁKONA O PROVOZU NA POZEMNÍCH KOMUNIKACÍCH. DOŠLO TAK K ZRUŠENÍ DVOJSMYSLNÉHO VYSVĚTLOVÁNÍ PŘEDCHOZÍ VERZE ZÁKONA. Zde je novela tohoto zákona. Pod ní najdete článek se starou novelou. Novela zákona o  provozu na pozemních komunikacích.  č. 361/2000 Sb., platná  od 1. 1. 2022. ► Nyní platí n epovinné použití cyklistické infrastruktury (smíšené cyklostezky - značky C9a a C10a).  »   Je-li zřízen jízdní pruh pro cyklisty, vyhrazený jízdní pruh pro cyklisty, stezka pro cyklisty nebo je-li na křižovatce s řízeným provozem zřízen pruh pro cyklisty a vymezený prostor pro cyklisty (značka C8a), je cyklista povinen jich užít v daném místě a směru, ledaže by tím mohla být ohrožena bezpečnost nebo plynulost provozu na pozemních komunikacích. (§ 57 odst. 1 podle bodu 6 tisku 374/8 –   doplnění slov „v daném místě a směru, ledaže by tím mohla být ohrožena bezpečnost nebo plynulost provozu na pozemních komunikacích“ ). Tato změna je citována doslovně  v zákoně o bezpečném