Přeskočit na hlavní obsah

CHORVATSKO 2017: VÝJEZD NA VOJAK (1396 m.) A PŘES BUZET, VIŽINADU ZPĚT DO POREČE

Třetí den naší návštěvy Istrie máme v plánu výjezd na Vojak (1396 m.)hlavní vrchol pohoří Učka a nejvyšší horu Istrijského poloostrova, který se nachází ve východní části Istrie


1. - 2.: Po Poreči
3. DEN: VÝJEZD NA VOJAK (1396 m.) A PŘES BUZET, VIŽINADU ZPĚT DO POREČE
4. DEN: Přes Motovun, Makovci, Vižinadu zpět do Poreči
5. DEN: Po Poreči
------------------------------

Ve středu jsem už fit, počasí je také luxusní a my tak můžeme vyrazit na Vojak (1396 m.). Ale protože tento vrchol pohoří Učko se nachází na druhé, východní straně Istrie, necháváme se dovést do Boljunsko Pole.

Před stoupáním jsme se chtěli trochu rozjet, ale místo toho jsme začali pomalu hned stoupat.

Po přejezdu starých kolejí přijíždíme na cestu, odkud už prudce stoupáme až za obec Velka Učka. Cesta se zde občas klikatí a dvouciferné stoupání má místy až 18 %.

Mezi obcemi Velka Učka a Poklon odbočujeme u parkoviště doprava a po již horší silnici začínáme stoupat na hřeben. Naštěstí cesta už není tak prudká a většinou vede lesem a v blízkosti skal.

V horní části už les místy ustupuje a lze se tak porozhlédnout i po okolí 
 

O chvíli jsme již na konci asfaltové silnice, kde se nachází telekomunikační věž a vojenský radar pro řízení letového provozu.

Celkem mělo stoupání 12,3 m. s průměrným 8,7 % stoupáním a 1000 m. převýšením


My ještě kousek popocházíme k nedaleké pět metrů vysoké vyhlídkové věži, v jejímž interiéru se nachází obchod se suvenýry přírodního parku "Učka".

Po 30 schodech jsem na vyhlídkové pěšině, odkud je prý nejkrásnější výhled na Istrii

Za jasného počasí se z rozhledny na vrcholku Vojaku otevírá nádherný výhled na západ na italské Dolomity, na severozápad na slovinské Julské Alpy, na sever na slovinské Kamnické Alpy, na jih na italské Gran Sasso. Na severovýchodě pak ohraničuje obzor modrá plocha Rijeckého zálivu (jižněji i Velebitského průlivu), Gorski kotar se Snježnikem a Risnjakem, na východě Bjelolasica a na jihovýchodě hradba Velebitu. (Zdroj: www.chorvatsko.cz)
Z vrcholu sjíždíme zpátky serpentinami a dále pokračujeme již rovinatější cestou na Lugoslav

Z Buzetu po parádní rovince pokračujeme podél řeky Mirna, kolem Motovunu až k odbočce na Vižinadu

Po 5 km stoupání na Vižinadu, si zde dáváme občerstvovací zastávku, po které se vracíme do Poreči, do které přijíždíme podél moře.

Po kole ještě stihneme krátkou koupačku v moři a uzavíráme tak dnešní krásný, vydařený slunečný den.

FOTOGALERIE: https://photos.app.goo.gl/jEpGctPTuBwhfjKs2

MAPA
www.strava.com/activities/1182180878VIDEO
- z vyhlídky: https://photos.app.goo.gl/cDohCCOEmUOxFWw63360° FOTO


FOTO
Více fotek: https://photos.app.goo.gl/jEpGctPTuBwhfjKs2

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

ODZNAKY NA GARMIN CONNECT

Oblíbené Garmin Odznáčky najdete jak na webovém Garmin Connect tak v mobilní aplikaci Connect.  Můžete je dostat např. za nějakou uběhnutou či ujetou vzdálenost, za 8 hodin spánku, dechové cvičení, aktivitu pod nulou, aktivita před sedmou nebo po desáté hodině, vytvoření tréninku, cíle, novou výbavu a mnoho dalšího.

GARMIN: NECHODÍ NOTIFIKACE NA HODINKY, ODPOJUJE SE BLUETOOTH

U telefonů, které si samy optimalizují baterii např. Huawei, Honor, Xaomi jsou problémy, že se hodně lidem na hodinkách nezobrazují notifikace (SMS, upozornění na volání, zprávy ze sociálních sítí,...), případně se jim odpojuje Bluetooth.

MUSÍ CYKLISTA POUŽÍT CYKLOSTEZKU ?

OD 1.1.2022 PLATÍ NOVELA ZÁKONA O PROVOZU NA POZEMNÍCH KOMUNIKACÍCH. DOŠLO TAK K ZRUŠENÍ DVOJSMYSLNÉHO VYSVĚTLOVÁNÍ PŘEDCHOZÍ VERZE ZÁKONA. Aktualizováno 26.12.23 Nejvyšší správní soud   potvrdil , že z  § 57 odst. 1 zákona o silničním provozu nevyplývá povinnost cyklisty užít stezku pro chodce a cyklisty . Cyklista je totiž účastníkem silničního provozu ve smyslu § 2 zákona o silničním provozu a náleží mu veškerá práva a povinnosti z toho vyplývající. Není-li pozemní komunikace označena dopravní značkou „Zákaz vjezdu jízdních kol“, může ji cyklista využít i za situace, kdy se v blízkosti nachází stezka pro chodce a cyklisty. Článek na Novinky.cz  / Rozsudek Nejvyššího správního soudu a  tisková zpráva .