SRAZ CYKLOBANDY 3/3: TĚCHONÍN - SUCHÝ VRCH - ŠTÍTY - ZÁBŘEH

Třetí, poslední den našeho srazu už byla vlastně zpáteční cesta přes Suchý vrch, Štíty do Zábřehu na Moravě.

1. den: Ze Zábřehu přes Lanškroun, Jablonné n.O. do jižní části Orlických hor
2. den: Divoká Orlice - Zemská brána - Kamieňczyk - Mladkov a zpět do Těchonína
3. den: TĚCHONÍN - SUCHÝ VRCH - ŠTÍTY - ZÁBŘEH

------------------------------------------


Nedělní ráno je oproti tomu sobotnímu takřka bezproblémové a tak vyrážíme ještě před devátou hodinou.
Hned od začátku nás čeká stoupání po lesní cestě podél Těchonínského potoka k dělostřelecké tvrzi Bouda. Toto bývalé československého opevnění, které bylo vybudováno ve 30. letech 20. století nabízí rozsáhlé podzemní prostory, které lze navštívit.

Dělostřelecká tvrz BOUDA je jednou z pěti stavebně dokončených čs. tvrzí a jako jediná z nich je dnes ve své původní podobě přístupná veřejnosti. Tvoří ji pět objektů (srubů), postavených v nejvyšším stupni odolnosti. Stropy a stěny orientované směrem k nepříteli jsou tvořeny vrstvou železobetonu o tloušťce 3,5 metru. Sruby jsou hluboko v podzemí navzájem propojeny systémem chodeb a sálů.


Dnes ale nemáme tolik času a proto po malé pauze pokračujeme po cyklotrase č.4071 dále na Suchý vrch. Kousek trasy si zkrátíme po červené tur. trase a ještě před desátou hodinou jsme na Suchém vrchu.

Suchý vrch (995 m.) je dvouvrcholový masív ležící na jihovýchodním konci Orlických hor na Bukovohorské pahorkatině, jejímž je nejvyšším vrcholem a také leží na historické zemské hranici Čech a Moravy.

Původní záměr byl podívat se na rozhlednu na Suchém vrchu, která byla postavena z bývalé vodárenské věže. Z vyhlídkové plošiny ve 22 metrech je zde výhled na Orlické hory, masív Králického Sněžníku, Jeseníky, Polsko (Kladskou kotlinu) a Orlickoústecko
Bohužel počasí dnes výhledům vůbec nepřeje a tak aspoň si dávám dobrou polévku v bufetu v přilehlé Kramářově vile na Suchém vrchu.

Ze Suchého vrchu následoval deseti kilometrový pěkný sjezd přes parkoviště na Červenovodském sedle, odkud jsme již po hlavní silnici serpentinami pokračovali do Červené Vody.

Dále jsme již jen zvolna z kopce pokračovali do Štítů, kde jsem si zajel k Acrobat Park Aleše Valenty, kde se zrovna konají mezinárodní závody.

Ze Štítu projíždíme podél říčky Březná přes Drozdovskou Pilu do Hoštejna.

Z Hoštejna pak již po známé cyklostezce dojíždíme do cílového města Zábřeh na Moravě.

INFO:
Vzdálenost: 53,7 km
Nastoupáno: 448 m.

FOTO
- Google foto
- Zonerama fotoVIDEO


MAPA
- Strava.com
- Garmin Connect
- Cykloserver
- Endomondo


360° FOTO
FOTO
Více fotek: https://goo.gl/photos/EZsQcqP6r91q9jwP9

Komentáře