Přeskočit na hlavní obsah

4/6 OD BALATONU K NEZIDERSKÉMU JEZERU: Hevíz - Buddhistická stupa v Zalaszántói - Sümeg - Répcelak

Čtvrtý den patřil cestě od Balatonu směrem k Neziderskému jezeru. Na začátku jsme navštívili buddhistickou stúpu v Zalaszántói, zastavili se v městečku Sümeg s pěkným hradem tyčícím se nad městem, ale také ochutnali výborný maďarský meloun. V obci Celldömölk jsme si prohlídli město a na chvíli odpočinuli.
ITINERÁŘ:

- 0/6 Shrnutí šestidenní cesty
- 1/6 Z Bratislavy k Balatonu: Bratislava - Mosonmagyaróvár - Lébény - Takácsi
- 2/6 Po severní straně Balatonu: Takácsi - Tapolca - Badacsonytomaj - Balatonfüred
- 3/6 Po jižní straně Balatonu a do termálů v Hevízu: Tihany - Balatonföldvár - Balatonboglár - Keszthely - Hevíz
- 4/6 ► OD BALATONU K NEZIDERSKÉMU JEZERU: Hevíz - Buddhistická stupa v Zalaszántói - Sümeg - 
CelldömölkRépcelak
- 5/6 Z Maďarska po východní straně Neziderského jezera: Répcelak - Kapuár - Podersdorf amSee - Neusiedl am See
- 6/6 Od Neziderského jezera přes Slovensko do Břeclavi: Neusiedl am See - Bad Deutsch-Altenburg - Devínská Nová Ves - Malacky - Lanžhot - Břeclav


V úterý, čtvrtý den našeho putování si oproti předcházejícím dnům dopřáváme delší spánek a z našeho stanoviště vyjíždíme až v sedm hodin. 

Chvíli poté co jsme vyjeli, zjišťujeme že jsme se včera špatně dohodli a že je třeba ještě zajet k buddhistické stúpě a tak trochu musíme změnit směr. 
Po včerejším výšlapu od Hevízu, nás čeká nejdříve sjezd na druhou stranu kopce a poté už cesta vede vlnitým terénem na Zalaszántói
Za obcí pak v dáli již vidíme špičku stúpy. K našemu překvapení se ale nachází na kopci. Říkám si, že než se tam vyškrábeme tak to bude na dlouho, ale nakonec vše dopadne úplně jinak.
Ze silnice nejdříve odbočíme na zpevněnou cestu, z které od křižovatky sice kousek kola tlačíme do prudkého kopce, ale pak už se cesta narovná a my jsme nahoře celkem brzo.

Buhddistická stúpa v Zalaszántói stojí ve výšce 316 metrů, je 30 metrů vysoká a 24 metrů široká a je tak největší v Evropě. Buddhistická stavba je symbolem klidu a míru

Obcházíme stúpu po směru hodinových ručiček, zacinkáme si na zvonečky, nakoupíme ještě drobné dárky a pokračujeme dále v naší cestě

Oproti včerejšku se trochu ochladilo na 17°C, vítr také fouká z boku proti nám, ale my pokračujeme stále dál na Sümeg. Již z dáli je vidět nad městem hrad na vápencovém vrchu, jehož začátky pocházejí již z 13. století, ale samotný hrad pochází z 18. století a je to jedna z nejlépe dochovaných pevností v Maďarsku.

Výsledkem mnohaleté přestavby je mohutný komplex budov a opevnění majestátně se vyjímajících na 270 metrů vysokém kuželovitém vápencovém vrchu. Dnes je opravený hrad v soukromých rukou a konají se zde různé akce a rytířské turnaje. My jsme nakonec nahoru nejeli, ale možná jsme o dost přišli...


V Sümeg jsme ale zůstali déle, nejdříve zajeli k biskupskému paláci a pak pokračovali do centra, kde jsme si v místní pekárně nakoupili chutné pečivo a v malém krámku pak vynikající maďarský meloun.
Ze Sümeg se rozhodneme pokračovat po silnici přímo na Sárvár, ale před polovinou cesty, kdy se rozmýšlíme jestli to nevzít na Jánosháza, narážíme opět na značku, která zakazuje cyklistům cestu po silnici 1. třídy. Jak jsme zjistili, už jsme po ní nějakou dobu jeli :). Tím je vlastně rozhodnuto a my sjíždíme přes Jánosháza na Celldömölk.
Celldömölk si děláme zastávku na odpočinek, trochu projdeme město a ve Penny a Spar nakoupím něco navečer a nějakou maďarskou specialitu domů. Původně jsme chtěli také jít do zdejších termálních lázní, ale nakonec se na to nákupů zapomnělo.
Další naše cesta vede po vedlejších cestách za Kemenesmihályfa kousek do kopce a poté již po rovině přes Ostffyasszonyfa a řeku Rábu do obce Nick
Před obcí Nick uvažujeme, že by jsme zašli vykoupat do místní štěrkovny, která má pěkně čistou vodu, ale nakonec objevujeme tabulky s přísným zákazem koupání. V obci se jen ovlažíme vodou a poté podjíždíme pod dálnicí do obce Répcelak.

V obci Répcelak si dáváme menší večeři a pak již hledáme místo našeho dnešního ubytování. A protože mám dnes narozeniny přijde na řadu i menší oslava :)


INFO
Vzdálenost: 106,8 km
Nastoupáno: 504 m.
Čas: 6:44 hodin / 13:00 hod.
Prům.rychlost: 15,5 km/hod.

FOTO
- Google foto
- Zonerama fotoVIDEO


MAPA
Strava.com
Garmin Connect
Endomondo
GPSies.com
Cykloserver.czVšech 6 tras na jedné mapě: http://www.gpsies.com/viewTracks

360° FOTO

FOTOVíce fotek ZDE...

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

ODZNAKY NA GARMIN CONNECT

Oblíbené Garmin Odznáčky najdete jak na webovém Garmin Connect tak v mobilní aplikaci Connect.  Můžete je dostat např. za nějakou uběhnutou či ujetou vzdálenost, za 8 hodin spánku, dechové cvičení, aktivitu pod nulou, aktivita před sedmou nebo po desáté hodině, vytvoření tréninku, cíle, novou výbavu a mnoho dalšího.

GARMIN: NECHODÍ NOTIFIKACE NA HODINKY, ODPOJUJE SE BLUETOOTH

U telefonů, které si samy optimalizují baterii např. Huawei, Honor, Xaomi jsou problémy, že se hodně lidem na hodinkách nezobrazují notifikace (SMS, upozornění na volání, zprávy ze sociálních sítí,...), případně se jim odpojuje Bluetooth.

GARMIN: NASTAVENÍ ČASU SPÁNKU, MĚŘENÍ SPÁNKU, DÝCHÁNÍ, PULZNÍ OXYMETRIE

Od roku 2018 Garmin neustále vylepšuje měření spánku, tím že využívá pro jeho sledování stále více funkcí. Pokročilé sledování spánku se skórem spánku (Advanced Sleep Monitoring) sleduje spoustu metrik, které vám pomohou monitorovat a zlepšit váš spánek. Doby a fáze spánku jsou rozpoznávány na základě kombinace údajů o srdečním tepu, variabilitě srdečního tepu a tělesných pohybech. Cenná data pro analýzu a zlepšování spolehlivosti měření poskytují údaj o věku zadaný v profilu uživatele a detekovaná osobní fyziologická data.