Přeskočit na hlavní obsah

2/6 PO SEVERNÍ STRANĚ BALATONU: Takácsi - Tapolca - Badacsonytomaj - Balatonfüred

Druhý den už byl o poznání zajímavější, a také jsme v této etapě nastoupali nejvíce metrů (567 m.). Zastavili jsme v pěkném parku v Tapolca a kolem druhé hodiny jsme byli již u Balatonu. Západnější strana Balatonu je o poznání na tom hůře jak ta východní. K vodě jsme se dostali až v obci Révfülöp a večerní život zažili po osmé hodině v Balatonfüred.
ITINERÁŘ:

- 0/6 Shrnutí šestidenní cesty
- 1/6 Z Bratislavy k Balatonu: Bratislava - Mosonmagyaróvár - Lébény - Takácsi
- 2/6 ► PO SEVERNÍ STRANĚ BALATONU: Takácsi - Tapolca - Badacsonytomaj - Balatonfüred
- 3/6 Po jižní straně Balatonu a do termálu v Hevízu: Tihany - Balatonföldvár - Balatonboglár - Keszthely - Hevíz
- 4/6 Od Balatonu k Neziderskému jezeru: Hevíz - Buddhistická stupa v Zalaszántói - Sümeg - 
Celldömölk - Répcelak
- 5/6 Z Maďarska po východní straně Neziderského jezera: Répcelak - Kapuár - Podersdorf am See - Neusiedl am See
- 6/6 Od Neziderského jezera přes Slovensko do Břeclavi: Neusiedl am See - Bad Deutsch-Altenburg - Devínská Nová Ves - Malacky - Lanžhot - BřeclavRáno vstáváme před šestou a po snídani vyrážíme do blízké obce Pápa. Větší město (cca 32 000 obyvatel) s ternálními lázněmi se pyšní v centru zachovalou barokní architekturou v čele se zámkem Esterházy. Termální koupaliště je zaměřené na ochranu zdraví, regeneraci a prevenci.

S podporou větru stoupáme z obce Pápa přes obec Kup a poté se již držíme v nadmořské výšce kolem 200 m. Pokračujeme po přes Noszlop do obce Devecser. Cesty jsou dnes bohužel opět špatné :(
Po sjezdu do obce Tapolca projíždíme kolem pár stánku, kde se dozvídáme, že je zde i vstup do jeskyně jezer (Tavasbarlang).
Jeskynní systém se zde skrývá přímo pod domy a ulicemi města, lze zde také podniknout výlet lodičkou po namodralé hladině podzemního jezera.

Pokračujeme ještě dále po hlavní třídě s pár stánky, kde si dávím zmrzlinu a pak se chystáme již na odjezd.
V jedné z uliček uvidím něco zajímavého, tak se tam ještě vydáváme a nelitujeme. Objevujeme nádherný park s jezírkem v kterém navíc ještě plavou ryby. V okolí je také několik restaurací.

Z Tapolca je to již kousek k Balatonu, kde přijíždíme kolem druhé hodiny do Badacsonytomaj. Zkoušíme první maďarský meloun a pokračujeme k vodě, který je bohužel jen přes placené pláže či kempy. Zrovna když přemýšlíme jestli zajít na pláž, tak se trochu zatahuje, fouká vítr a tak od tohoto plánu ustupujeme.
Severní část jezera je spíše zarostlá rákosím a pokud se otevře přístup k vodě, jsou tu buď placené pláže nebo kempy. Tato severo-západní část je nejzaostalejší, je zde i několik opuštěných objektů. Vidíme tu také prakticky jen auta s maďarskými poznávacími značkami.
Po cyklotrase, která kolem Balatonu vede často v blízkosti železniční trati, ale i po bočních silnicích obcí přijíždíme do obce Révfülöp. Jsme skoro v půli severní strany Balatonu a konečně tak můžeme zajít až k vodě.
 Zajíždíme ještě i k molu, kde se nachází i několik stánků a já si dávám v Rév Büfé můj první maďarský langoš se sýrem, zakysanou smetanou (tu dávají místo naší tatarské omáčky) a kečupem. Musím pochválit byl dobrý :)
Po občerstvení míříme opět po cyklostezkách přes obec Zanka, kolem muzea vojenské techniky do obce Örvényes. Po cestě si všímáme že často v obci jsou dva kostely, zřejmě jeden křesťanský a druhý evangelický. Oba jsou přitom jen kousek od sebe.
Také si nelze nevšimnout, že cyklostezky už mají na několika místech to nejlepší za sebou, jsou od kořenů stromů porušené, škoda také že se občas proplétají obcemi místo aby vedli po rovině v blízkosti jezera.
Na začátku obce Örvényes zastavujeme u místního obchůdku a i když je neděle a sedmá hodina večerní můžeme si ještě něco nakoupit
Za Örvényes si udělám ještě jednu fotku jezera a míříme do vyspělejší části Balatonského jezera a pokračujeme do vyspělejší východnější části Balatonu.

Do Balatonfüred, významného lázeňského a rekreačního střediska a největšího města severní části Balatonu (cca 13 000 obyvatel) přijíždíme již navečer kolem osmé hodiny. Nejdříve po cyklostezce projedeme kolem mnoha obchůdků a o něco dále jsme již v přístavu obce.


Večer nás ještě při hledání ubytování u obydlené části překvapí divočák :)

Balaton je rozlohu 5180 km2, největší jezero ve střední Evropě a říká se mu také maďarské moře.

Mikroklima balatonského pobřeží se díky severojižnímu natočení, převládajícím jihozápadním větrům, kontinentálnímu okolí a vodní hladině, odrážející sluneční záření, nemálo podobné středomořskému. 

Roční množství slunných hodin se pohybuje okolo dvou tisíc, přičemž nejteplejšími měsíci jsou červen, červenec a srpen, nejslunnějším měsícem je červen a nejméně srážek dopadá v srpnu a září. 
Letní teplota vody je 20 – 27 °C, na konci léta až 28 °C. Zvláště jižní strana jezera je výhodná pro koupání rodiny s dětmi, neboť až ve vzdálenosti 300 – 500 metrů od břehu dosahuje hloubka vody 2 m. Na severním pobřeží je tato hranice místy již na 10 – 20 metrech od břehu, navíc je téměř celé zarostlé rákosem. Více: https://cs.wikipedia.org/wiki/Balaton

Další den - 3/6 Po jižní straně Balatonu a do termálu v Hevízu: Tihany - Balatonföldvár - Balatonboglár - Keszthely - Hevíz


INFO
Vzdálenost: 136,6 km
Nastoupáno: 567 m.
Čas: 8:41 hodin / 14:14 hod.
Prům.rychlost: 15,4 km/hod.
FOTO
- Google foto
- Zonerama fotoVIDEO


MAPA
Strava.com
Garmin Connect
Endomondo
GPSies.com
Cykloserver.czVšech 6 tras na jedné mapě: http://www.gpsies.com/viewTracks

360° FOTO


FOTOKomentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

ODZNAKY NA GARMIN CONNECT

Oblíbené Garmin Odznáčky najdete jak na webovém Garmin Connect tak v mobilní aplikaci Connect.  Můžete je dostat např. za nějakou uběhnutou či ujetou vzdálenost, za 8 hodin spánku, dechové cvičení, aktivitu pod nulou, aktivita před sedmou nebo po desáté hodině, vytvoření tréninku, cíle, novou výbavu a mnoho dalšího.

GARMIN: NECHODÍ NOTIFIKACE NA HODINKY, ODPOJUJE SE BLUETOOTH

U telefonů, které si samy optimalizují baterii např. Huawei, Honor, Xaomi jsou problémy, že se hodně lidem na hodinkách nezobrazují notifikace (SMS, upozornění na volání, zprávy ze sociálních sítí,...), případně se jim odpojuje Bluetooth.

MUSÍ CYKLISTA POUŽÍT CYKLOSTEZKU ?

OD 1.1.2022 PLATÍ NOVELA ZÁKONA O PROVOZU NA POZEMNÍCH KOMUNIKACÍCH. DOŠLO TAK K ZRUŠENÍ DVOJSMYSLNÉHO VYSVĚTLOVÁNÍ PŘEDCHOZÍ VERZE ZÁKONA. Aktualizováno 26.12.23 Nejvyšší správní soud   potvrdil , že z  § 57 odst. 1 zákona o silničním provozu nevyplývá povinnost cyklisty užít stezku pro chodce a cyklisty . Cyklista je totiž účastníkem silničního provozu ve smyslu § 2 zákona o silničním provozu a náleží mu veškerá práva a povinnosti z toho vyplývající. Není-li pozemní komunikace označena dopravní značkou „Zákaz vjezdu jízdních kol“, může ji cyklista využít i za situace, kdy se v blízkosti nachází stezka pro chodce a cyklisty. Článek na Novinky.cz  / Rozsudek Nejvyššího správního soudu a  tisková zpráva .