Přeskočit na hlavní obsah

2. DEN: Z DOLNÍ MORAVY PŘES ROZHLEDNU VAL, SVATOU TROJICI, HANUŠOVICE, KOPŘIVNOU DO ŠUMPEKU

Víkendový pobyt v západní části Jeseníků jsem s Petrem Mazúrem věnovali cestou za vrcholy Vrchařské koruny Jesenicka.

1. den: Ramzová - Paprsek - Kladské sedlo - stezka v oblacích - Dolní Morava
2. den: DOLNÍ MORAVA - ROZHLEDNA VAL - KAPLE "SVATÁ TROJICE" - HANUŠOVICE - KOPŘIVNÁ (VYSÍLAČ NA SMRKU) - ŠUMPERK ⤵

2. den: DOLNÍ MORAVA - ROZHLEDNA VAL - KAPLE "SVATÁ TROJICE" - HANUŠOVICE - KOPŘIVNÁ (VYSÍLAČ NA SMRKU) - ŠUMPERK

Jak je zvykem na našich cestách s Petrem Mazúrem stáváme docela brzo :) a v šest ráno jsme již připraveni k odjezdu. 

Nakonec ještě musíme chvíli počkat na paní domácí, ale potom už pomalu sjíždíme do Červeného Potoka, odkud začíná cesta stoupat na Dolní Hedeč, kterou projíždíme zkratkou po zpevněné cestě mezi domy.
Kousek za Dolní Hedečí na nás čeká další bod Vrchařské koruny Jesenicka (VKJ) rozhledna Val.
Rozhledna Val (též rozhledna na Dolní Hedeči) se nachází na vrcholu Val v Hanušovické vrchovině asi 2,5 km jihovýchodně od centra města Králíky.
Celková výška věže je 34,5 metrů. Na vyhlídkový ochoz, který je ve výšce 22 metrů nad zemí, vede 102 schodů. Druhý výše položený ochoz je osazen vysílači a pro veřejnost je uzavřený.
Z plošiny je výhled na celý masiv Králického Sněžníku, panorama Hrubého Jeseníku, Bukovohorskou pahorkatinu s vrcholem Suchý vrch, Orlické hory,...


Za rozhlednou na chvíli klesáme k cestě do Horní Orlice. Podle plánu se na ní nenapojujeme, ale pokračujeme rovně zkratkou po žluté lesní turistické cestě. 
V jedné části, která vedla do kopce, ale bylo dost kořenů a tak jsem musel na chvíli z kola. 

Po napojení na cestu jsme po ní již raději pokračovali až k serpentinám vedoucí k turistickému přístřešku a lesní kapli Svatá Trojice. Druhý bod dnešní VKJ.

Kamenná mariánská poutní kaple sv. Trojice z poloviny 18. století, kde se také každým rokem konají poutní slavnosti, leží na severovýchodním svahu Jeřábu v nadmořské výšce 862 m.

Od kaple sjíždíme po cestě serpentinami dolů až k řece Moravě, podél které pokračujeme do Hanušovic. Po 30 km cesty se zde konečně zastavujeme na snídani :) neboť jinde jsme na žádný obchod nenarazili.

Za Hanušovicemi cesta opět stoupá do Kopřivné.

V Kopřivné odbočujeme k vysílači na Smrku, třetímu dnešnímu vrcholu VKJ. Cesta vede sice po zpevněné cestě, ale v poslední části je dosti prudká (13,5 %). 

Od vysílače 742 m. sjíždíme zpátky do Kopřivné...

...odkud ještě chvíli stoupáme. Naposledy se ještě ohlížíme za panoramaty Jeseníků...

 ...a poté již sjíždíme do Šumperku.

A protože máme ještě chvíli čas zajíždíme směrem do centra, kde si zajíždíme na oběd do restaurace Opera.

INFO:
Vzdálenost: 53,8 km
Nastoupáno 845 
m.
FOTOGALERIE
Google foto
Zonerama foto

VIDEO:

MAPA:
- Cykloserver

FOTO:Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

ODZNAKY NA GARMIN CONNECT

Oblíbené Garmin Odznáčky najdete jak na webovém Garmin Connect tak v mobilní aplikaci Connect.  Můžete je dostat např. za nějakou uběhnutou či ujetou vzdálenost, za 8 hodin spánku, dechové cvičení, aktivitu pod nulou, aktivita před sedmou nebo po desáté hodině, vytvoření tréninku, cíle, novou výbavu a mnoho dalšího.

GARMIN: NECHODÍ NOTIFIKACE NA HODINKY, ODPOJUJE SE BLUETOOTH

U telefonů, které si samy optimalizují baterii např. Huawei, Honor, Xaomi jsou problémy, že se hodně lidem na hodinkách nezobrazují notifikace (SMS, upozornění na volání, zprávy ze sociálních sítí,...), případně se jim odpojuje Bluetooth.

MUSÍ CYKLISTA POUŽÍT CYKLOSTEZKU ?

OD 1.1.2022 PLATÍ NOVELA ZÁKONA O PROVOZU NA POZEMNÍCH KOMUNIKACÍCH. DOŠLO TAK K ZRUŠENÍ DVOJSMYSLNÉHO VYSVĚTLOVÁNÍ PŘEDCHOZÍ VERZE ZÁKONA. Aktualizováno 26.12.23 Nejvyšší správní soud   potvrdil , že z  § 57 odst. 1 zákona o silničním provozu nevyplývá povinnost cyklisty užít stezku pro chodce a cyklisty . Cyklista je totiž účastníkem silničního provozu ve smyslu § 2 zákona o silničním provozu a náleží mu veškerá práva a povinnosti z toho vyplývající. Není-li pozemní komunikace označena dopravní značkou „Zákaz vjezdu jízdních kol“, může ji cyklista využít i za situace, kdy se v blízkosti nachází stezka pro chodce a cyklisty. Článek na Novinky.cz  / Rozsudek Nejvyššího správního soudu a  tisková zpráva .