Přeskočit na hlavní obsah

PASSO DELLO STELVIO - STELVIO PASS

Průsmyk Stelvio (italsky Passo dello Stelvio, německy Stilfser Joch, též Stilfserjoch) je průsmyk ve skupině Ortles v italských Východních Alpách 200 m od hranice se Švýcarskem. Nachází se v nadmořské výšce 2758 m n.m.

Jedná se o nejvýše položené silniční sedlo ve Východních Alpách a druhé nejvyšší v Alpách; po jen o několik metrů vyšším Col de l'Iseran (2770 m n.m.).
Cesta je docela frekventovaná, kromě hodně motorek tu jezdí také dost cyklistů a to převážně na silničních kolech. Na 24 km se tu nastoupá takřka 1900 m. s průměrným 8% sklonem. Hlavní část stoupání má 48 serpentin, které jsou očíslovány a první najdete ještě před obcí Trafoi. Za obcí Trafoi má posledních cca 11 km průměrný 9% sklon. Ze začátku vede trasa převážně lesem, za horským hotelem Franzenshöhe (2. 188 m.) se Vám pak zobrazí pěkný pohled na závěrečné serpentiny. Od hotelu pak zbývá nahoru ještě 22 zatáček. Na vrcholu silnice pak najdete několik
stánků, hlavně se suvenýry, restaurace i banku, kde se nachází infocentrum, kde si můžete nechat vystavit diplomy o absolvované cestě na sedlo.

Z cestopisu:
Po velmi ranním budíčku, kdy někteří už toho do rána moc nenaspali se objevili i hlasy, jestli tak těžkou etapu vůbec jet. Touha zdolat tento vrchol ale byla mnohem silnější a tak ráno vyjíždíme přes Prato Allo Stelvio. První serpentiny jsou ještě ukryté v lese, ale ty závěrečné, které jsou vidět od horského hotelu jsou nádherné. 27 km do kopce je pro některé z nás pěkná zabíračka, ale i tak nahoru dojíždí všichni. Po nezbytném fotu na vrcholu jsme dole velmi rychle.

Více: http://petmikeska.blogspot.cz/2013/09/svycarsko-2013.html

TRASA:


SEGMENT
Z Prata na Stelvio (24 km)

Posledních 10 km


VIDEO:
Výjezd a sjezd


Pohled na závěrečné serpentiny


FOTOGALERIE: 
https://goo.gl/photos/GFWp6uVPpTwfwEea9


PHOTOSPHEARE - 360° FOTKY

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

ODZNAKY NA GARMIN CONNECT

Oblíbené Garmin Odznáčky najdete jak na webovém Garmin Connect tak v mobilní aplikaci Connect.  Můžete je dostat např. za nějakou uběhnutou či ujetou vzdálenost, za 8 hodin spánku, dechové cvičení, aktivitu pod nulou, aktivita před sedmou nebo po desáté hodině, vytvoření tréninku, cíle, novou výbavu a mnoho dalšího.

GARMIN: NECHODÍ NOTIFIKACE NA HODINKY, ODPOJUJE SE BLUETOOTH

U telefonů, které si samy optimalizují baterii např. Huawei, Honor, Xaomi jsou problémy, že se hodně lidem na hodinkách nezobrazují notifikace (SMS, upozornění na volání, zprávy ze sociálních sítí,...), případně se jim odpojuje Bluetooth.

MUSÍ CYKLISTA POUŽÍT CYKLOSTEZKU ?

OD 1.1.2022 PLATÍ NOVELA ZÁKONA O PROVOZU NA POZEMNÍCH KOMUNIKACÍCH. DOŠLO TAK K ZRUŠENÍ DVOJSMYSLNÉHO VYSVĚTLOVÁNÍ PŘEDCHOZÍ VERZE ZÁKONA. Zde je novela tohoto zákona. Pod ní najdete článek se starou novelou. Novela zákona o  provozu na pozemních komunikacích.  č. 361/2000 Sb., platná  od 1. 1. 2022. ► Nyní platí n epovinné použití cyklistické infrastruktury (smíšené cyklostezky - značky C9a a C10a).  »   Je-li zřízen jízdní pruh pro cyklisty, vyhrazený jízdní pruh pro cyklisty, stezka pro cyklisty nebo je-li na křižovatce s řízeným provozem zřízen pruh pro cyklisty a vymezený prostor pro cyklisty (značka C8a), je cyklista povinen jich užít v daném místě a směru, ledaže by tím mohla být ohrožena bezpečnost nebo plynulost provozu na pozemních komunikacích. (§ 57 odst. 1 podle bodu 6 tisku 374/8 –   doplnění slov „v daném místě a směru, ledaže by tím mohla být ohrožena bezpečnost nebo plynulost provozu na pozemních komunikacích“ ). Tato změna je citována doslovně  v zákoně o bezpečném