Přeskočit na hlavní obsah

ČESKOSASKÉ ŠVÝCARSKO: 3) DEN: VYSOKÁ LÍPA - MALÁ PRAVČICKÁ BRÁNA - HRAD ŠAUNŠTEJN - ROZHLEDNA WEIFBERG - JETŘICHOVICKÉ SKÁLY - VYSOKÁ LÍPA

Třetí den jsem na začátku udělal menší zajížďku k malé Pravčické bráně a k bývalému hradu Šauštejn. Poté jsem si odskočil do Německa na rozhlednu Weifberg, odkud jsem se vrátil Křinickým údolím zpět do Česka. V Jetřichovicích jsem opět obul turistické boty a vyrazil na Mariinu skálu, Vylémininu vyhlídku a Rudolfův kámen.
Nový, rozšířený cestopis z Českosaského Švýcarska   2011
(Kvalita fotografií, je ovlivněna tehdejšími možnostmi)

3) VYSOKÁ LÍPA - MALÁ PRAVČICKÁ BRÁNA - HRAD ŠAUNŠTEJN - ROZHLEDNA WEIFBERG - JETŘICHOVICKÉ SKÁLY - VYSOKÁ LÍPA ⤵
V sobotu vyjíždím z kempu v 8:30 hod., čeká mě část Českého Švýcarska a to nejen na kole, ale tentokrát i pěšky. Na začátku mířím k hraničnímu přechodu Zadní Jetřichovice, ale ještě předtím si udělám malou odbočku k Malé Pravčické bráně.
Malá Pravčická brána je skrytá na vyvýšeném místě v lese. Vysoká je kolem osmi metrů. Její oblouk je 2,3 m. vysoký a 3,3 m. dlouhý. V současnosti (2024) je možné po žebříku vyjít na vyhlídkovou plošinu na bráně.
A protože je odsud bývalý loupežnický hrad Šaunštejn nedaleko, měním tretry za turistické boty a vydávám se po červené značce k hradu. 
Na Šaunštejn přicházím asi ze špatné strany, protože musím projít přes úzkou škvíru ve skále.
Ani cesta nahoru není nijak jednoduchá, nechybí tu ani můstky, schodiště, žebříky a zábradlí.
Po hradu jménem Šaunštejn, který měl podobu dřevěné stavby, dnes zůstalo jen to, co bylo vytesáno přímo do pískovcových skal vysokých několik desítek metrů.
Hlavním účelem hradu byla ochrana tzv. České stezky, významné obchodní cesty spojující Čechy a Sasko. (Po rekonstrukci, to už zde vypadá trochu jinak)
Ze skalního hradu se nakonec stal úkryt pro různé loupežnické bandy a zběhy. Začalo se mu tak přezdívat Loupežnický hrad.
Z vyhlídkové plošiny je široký rozhled na Lužické hory, oblast kolem Růžovského vrchu, Vysoké Lípy a část Saského Švýcarska se známou siluetou masivu Großer a Kleiner Zchirnstein.
360° FOTO
Po obhlídce se vracím a pokračuji na chvíli do Německa na rozhlednu Weifberg
Je vyrobena ze dřeva se svislými ocelovými sloupy. Věž je vysoká 36,9 metru a má průměr 6,4 metru. 
Turisté si z ní mohou vychutnat nádherný výhled na skalní formace Labských pískovců, hřbety Východního Krušnohoří, kužely sopek Českého středohoří nebo Kytlickou hornatinu.
Po krátké návštěvě Německa, mířím zpět do Česka po Hinterdaubitzer Straße, kde se nachází pěkné odpočinkové místo.
Turistický hraniční přechod Hinterhermsdorf - Zadní Doubice.
Od hraničního mostu do Kyjova se vydávám nádherným údolím říčky Křinice, kudy vede také naučná stezka "Údolím říčky Křinice všemi smysly".
Z lesa vyjíždím až v Kyjově a hned mi je na ráně restaurace, kde poobědvám. 
Za Doubicemi u informačního centra odbočuji opět do lesa a pokračuji s odbočkou k chatě Na Tokáni, na Jetřichovice.
V Jetřichovicích nechávám kolo a podruhé se přezouvám, protože mířím na Jetřichovické skály.
První na řadě je Mariina skála.
Skalní Mariina vyhlídka s altánem (428 m.) (V dnešní době je zde již nový altán).
Pro něho může zde být přístup trochu obtížnější.
Na výhledové ploše je fantastický panoramatický výhled do okolí, na lesy, skály a kopce NP České Švýcarsko.
360° FOTO
Od první vyhlídky pokračuji kolem mohutného skalního převisu Balzerovo ležení.
Na konci lesní stezky se ocitám na Vyléminině stěně (439 m.), která výrazně převyšuje okolí. 
Z Vyléminině vyhlídky se otevírají nádherné pohledy do širé krajiny. Nejen do malebného údolí kolem Jetřichovic, ale i hodně vzdálené vrcholky Českého středohoří a Saského Švýcarska. (Na fotce nalevo Mariina skála).
Mariina skála z Vyleminíni stěny.
360° FOTO
Poslední vyhlídka na této trase je Rudolfův kámen (484 m.) na skalním masivu Ostroh.
Vyhlídka je trochu vzdálenější od předchozích dvou vyhlídek, takže tu moc lidí už nezavítá.
Mariina skála z Rudolfova kamene.
360° FOTO
Po návratu do Jetřichovic přijíždím do kempu v 18:00 hod.

INFO
Vzdálenost: 47 km + 8,5 km pěšky
FOTOGALERIE
https://goo.gl/photos/bJUanBxoxe83fVVe7
TRASA
www.alltrails.com/en-gb...
MAPA


Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

ODZNAKY NA GARMIN CONNECT

Oblíbené Garmin Odznáčky najdete jak na webovém Garmin Connect tak v mobilní aplikaci Connect.  Můžete je dostat např. za nějakou uběhnutou či ujetou vzdálenost, za 8 hodin spánku, dechové cvičení, aktivitu pod nulou, aktivita před sedmou nebo po desáté hodině, vytvoření tréninku, cíle, novou výbavu a mnoho dalšího.

GARMIN: NECHODÍ NOTIFIKACE NA HODINKY, ODPOJUJE SE BLUETOOTH

U telefonů, které si samy optimalizují baterii např. Huawei, Honor, Xaomi jsou problémy, že se hodně lidem na hodinkách nezobrazují notifikace (SMS, upozornění na volání, zprávy ze sociálních sítí,...), případně se jim odpojuje Bluetooth.

MUSÍ CYKLISTA POUŽÍT CYKLOSTEZKU ?

OD 1.1.2022 PLATÍ NOVELA ZÁKONA O PROVOZU NA POZEMNÍCH KOMUNIKACÍCH. DOŠLO TAK K ZRUŠENÍ DVOJSMYSLNÉHO VYSVĚTLOVÁNÍ PŘEDCHOZÍ VERZE ZÁKONA. Aktualizováno 26.12.23 Nejvyšší správní soud   potvrdil , že z  § 57 odst. 1 zákona o silničním provozu nevyplývá povinnost cyklisty užít stezku pro chodce a cyklisty . Cyklista je totiž účastníkem silničního provozu ve smyslu § 2 zákona o silničním provozu a náleží mu veškerá práva a povinnosti z toho vyplývající. Není-li pozemní komunikace označena dopravní značkou „Zákaz vjezdu jízdních kol“, může ji cyklista využít i za situace, kdy se v blízkosti nachází stezka pro chodce a cyklisty. Článek na Novinky.cz  / Rozsudek Nejvyššího správního soudu a  tisková zpráva .