Přeskočit na hlavní obsah

VKJ 15 - Z RÝMAŘOVA NA ALFRÉDKU, PŘES SKŘÍTEK NA RABŠTEJN A DO VALŠOVA

V sobotu vyrážím opět s Petrem Mazúrem za dalšími vrcholy letošní Vrchařské koruny Jesenicka, tentokrát na jižní stranu Jeseníků. Dostat se na tuto stranu Jeseníku je docela problém, pokud nejedete autem. Cyklobus jezdí jen o prázdninách a vlak bere kola jen do Bruntálu. Dál do Rýmařova pokračuje již jen jeden vagón. Naštěstí žádný kočárek vlak nevezl a tak s přimhouřením oka se do vlaku vezli čtyři kola.V Rýmařově projíždíme přes pěkné náměstí a za chvíli jsme v Janovicích, kde vjíždíme do zahrady renesančního zámku, bohužel ne v nejlepším stavu. Ve Staré Vsi projíždíme okolo známé chaty Orientka s lanovým centrem a začínáme stoupat lesní asfaltovou cestou po cyklotrase č.6077 na Mravencovku. Za polovinou cesty míjíme odbočku na nedalekou rozhlednu v Nové Vsi. Na Mravencovce (893 m. n. m.), rozcestí turistických značek, pokračujeme doleva. Šotolinová cesta vede dále do kopce, místy s výhledy na Malý kotel.
Před Alfrédkou se povrch zhoršuje a my na ní dojíždíme po nezpevněné lesní cestě. Na rozcestí u bývalé chaty Alfrédka je sice stánek, ale ten je spíše otevřený jen v zimě. 

Po vrstevnicové šotolinové cestě přijíždíme pod Zelené kameny, odkud již prudce sjíždíme k rozcestí Žlutý potok. Zde odbočujeme doprava, kde následuje krátký, ale velmi prudký výjezd (14-18 %). Po kamení, kořenech a pěšině přijíždíme na novější šotolinovou cestu, po které jsme za chvíli na sedlu Skřítek


Kousek se svezeme po silnici a pak po lesní asfaltové cestě sjíždíme k horské chatě Rabštejn. Od chaty se ještě vydávám k nedalekým Rabštejnským skalám, kde kdysi stál hrad. Povrch je více a více kamenitý a tak ještě kousek kolo vytlačím a pak již pokračuji pěšky. Nejdříve kolem skály, která je hojně využívána horolezci a pak již ke skále, v jejíž puklině je umístěn žebřík. 

Délka a úhel sklonu žebříku může odradit nejednoho návštěvníka. Nahoře se ale nachází asi nejlepší skalní vyhlídka v podhůří Hrubého Jeseníku. Odsud lze spatřit nejen hlavní hřeben pohoří, ale také téměř celou Hraběšickou hornatinu a Nízký Jeseník na straně opačné. Pod sebou pak můžete spatřit "Přední skály" a louku s horskou chatou. 


Další naše cesta vedla zpátky do Rýmařova, a již za mírného deště na nádraží do Valšova, kde se rozpršelo úplně, ale jsme již byli pod střechou.

Fotogalerie: 

https://goo.gl/photos/PBcQXXp3bwCmNcwbA
https://www.zonerama.com/Link/Album/1210584

Foto-příběh: https://goo.gl/photos/JAPCVBTwFDgTKsFc9

Video:


Trasa: 


Foto 360 ° - panoramatické fotkyFoto:Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

ODZNAKY NA GARMIN CONNECT

Oblíbené Garmin Odznáčky najdete jak na webovém Garmin Connect tak v mobilní aplikaci Connect.  Můžete je dostat např. za nějakou uběhnutou či ujetou vzdálenost, za 8 hodin spánku, dechové cvičení, aktivitu pod nulou, aktivita před sedmou nebo po desáté hodině, vytvoření tréninku, cíle, novou výbavu a mnoho dalšího.

ELBERADWEG 2018 - LABSKÁ CYKLOTRASA S VĚTREM V ZÁDECH

Plán vydat se na Labskou cyklotrasu vznikl už loni kdy se mě kamarád po mé cestě okolo Balatonu a podél Neziderského jezera  zeptal jestli bych nejel právě tuto cyklotrasu. Nakonec kamarád kvůli zdraví nemohl a tak zůstala ta naše loňská trojka. 

GARMIN TRÉNINKY

Garmin nabízí bezplatné tréninky pro Běh, Cyklistiku, Triatlon a Fitness cvičení -  Síla, Kardio, Jóga, Pilates, HIIT.