Přeskočit na hlavní obsah

VKJ 15 - Z RÝMAŘOVA NA ALFRÉDKU, PŘES SKŘÍTEK NA RABŠTEJN A DO VALŠOVA

V sobotu vyrážím opět s Petrem Mazúrem za dalšími vrcholy letošní Vrchařské koruny Jesenicka, tentokrát na jižní stranu Jeseníků. Dostat se na tuto stranu Jeseníku je docela problém, pokud nejedete autem. Cyklobus jezdí jen o prázdninách a vlak bere kola jen do Bruntálu. Dál do Rýmařova pokračuje již jen jeden vagón. Naštěstí žádný kočárek vlak nevezl a tak s přimhouřením oka se do vlaku vezli čtyři kola.



V Rýmařově projíždíme přes pěkné náměstí a za chvíli jsme v Janovicích, kde vjíždíme do zahrady renesančního zámku, bohužel ne v nejlepším stavu. Ve Staré Vsi projíždíme okolo známé chaty Orientka s lanovým centrem a začínáme stoupat lesní asfaltovou cestou po cyklotrase č.6077 na Mravencovku. Za polovinou cesty míjíme odbočku na nedalekou rozhlednu v Nové Vsi. 



Na Mravencovce (893 m. n. m.), rozcestí turistických značek, pokračujeme doleva. Šotolinová cesta vede dále do kopce, místy s výhledy na Malý kotel.
Před Alfrédkou se povrch zhoršuje a my na ní dojíždíme po nezpevněné lesní cestě. Na rozcestí u bývalé chaty Alfrédka je sice stánek, ale ten je spíše otevřený jen v zimě. 

Po vrstevnicové šotolinové cestě přijíždíme pod Zelené kameny, odkud již prudce sjíždíme k rozcestí Žlutý potok. Zde odbočujeme doprava, kde následuje krátký, ale velmi prudký výjezd (14-18 %). Po kamení, kořenech a pěšině přijíždíme na novější šotolinovou cestu, po které jsme za chvíli na sedlu Skřítek


Kousek se svezeme po silnici a pak po lesní asfaltové cestě sjíždíme k horské chatě Rabštejn. Od chaty se ještě vydávám k nedalekým Rabštejnským skalám, kde kdysi stál hrad. Povrch je více a více kamenitý a tak ještě kousek kolo vytlačím a pak již pokračuji pěšky. Nejdříve kolem skály, která je hojně využívána horolezci a pak již ke skále, v jejíž puklině je umístěn žebřík. 

Délka a úhel sklonu žebříku může odradit nejednoho návštěvníka. Nahoře se ale nachází asi nejlepší skalní vyhlídka v podhůří Hrubého Jeseníku. Odsud lze spatřit nejen hlavní hřeben pohoří, ale také téměř celou Hraběšickou hornatinu a Nízký Jeseník na straně opačné. Pod sebou pak můžete spatřit "Přední skály" a louku s horskou chatou. 


Další naše cesta vedla zpátky do Rýmařova, a již za mírného deště na nádraží do Valšova, kde se rozpršelo úplně, ale jsme již byli pod střechou.

Fotogalerie: 

https://goo.gl/photos/PBcQXXp3bwCmNcwbA
https://www.zonerama.com/Link/Album/1210584

Foto-příběh: https://goo.gl/photos/JAPCVBTwFDgTKsFc9

Video:


Trasa: 






Foto 360 ° - panoramatické fotky















Foto:















Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

ODZNAKY NA GARMIN CONNECT

Oblíbené Garmin Odznáčky najdete jak na webovém Garmin Connect tak v mobilní aplikaci Connect.  Můžete je dostat např. za nějakou uběhnutou či ujetou vzdálenost, za 8 hodin spánku, dechové cvičení, aktivitu pod nulou, aktivita před sedmou nebo po desáté hodině, vytvoření tréninku, cíle, novou výbavu a mnoho dalšího.

MUSÍ CYKLISTA POUŽÍT CYKLOSTEZKU ?

OD 1.1.2022 PLATÍ NOVELA ZÁKONA O PROVOZU NA POZEMNÍCH KOMUNIKACÍCH. DOŠLO TAK K ZRUŠENÍ DVOJSMYSLNÉHO VYSVĚTLOVÁNÍ PŘEDCHOZÍ VERZE ZÁKONA. Zde je novela tohoto zákona. Pod ní najdete článek se starou novelou. Novela zákona o  provozu na pozemních komunikacích.  č. 361/2000 Sb., platná  od 1. 1. 2022. ► Nyní platí n epovinné použití cyklistické infrastruktury (smíšené cyklostezky - značky C9a a C10a).  »   Je-li zřízen jízdní pruh pro cyklisty, vyhrazený jízdní pruh pro cyklisty, stezka pro cyklisty nebo je-li na křižovatce s řízeným provozem zřízen pruh pro cyklisty a vymezený prostor pro cyklisty (značka C8a), je cyklista povinen jich užít v daném místě a směru, ledaže by tím mohla být ohrožena bezpečnost nebo plynulost provozu na pozemních komunikacích. (§ 57 odst. 1 podle bodu 6 tisku 374/8 –   doplnění slov „v daném místě a směru, ledaže by tím mohla být ohrožena bezpečnost nebo plynulost provozu na pozemních komunikacích“ ). Tato změna je citována doslovně  v zákoně o bezpečném

GARMIN: NECHODÍ NOTIFIKACE NA HODINKY, ODPOJUJE SE BLUETOOTH

U telefonů, které si samy optimalizují baterii např. Huawei, Honor, Xaomi jsou problémy, že se hodně lidem na hodinkách nezobrazují notifikace (SMS, upozornění na volání, zprávy ze sociálních sítí,...), případně se jim odpojuje Bluetooth.