Přeskočit na hlavní obsah

MORAVSKÁ STEZKA

1.-3. Května v prodlouženém víkendu vyrážím s P.Mazúrem na plánovanou cestu po Moravské stezce, která vede z Jeseníku přes Hanušovice, Litovelské Pomoraví, Olomouc, Kroměříž, podél řeky Moravy a Baťového kanálu, Uherské Hradiště, Lanžhot do Břeclavi.

PRVNÍ DEN ráno sedáme do vlaku na Jeseník, odkud vyrážíme po cyklotrase č.53. Nejdříve stoupáme mimo hlavní silnici za obec Lipová-lázně, a pak již po nefrekventované silnici na sedlo Ramzová (752 m.). Mimo jiné také lyžařského areálu. Kdo by chtěl vynechat stoupání z Jeseníku, může si zajet vlakem až zde do Ramzové, nejvýše položené rychlíkové stanice v ČR.

Z Ramzové jdou v dáli již vidět větrné elektrárny za Ostružnou, kam začínáme klesat, a odkud pokračujeme krásným údolím do Branné (foto), kde nás čeká krátký, ale prudší výjezd do centra obce s pěkným zámkem, hradem Kolštejn, kostelem a radnicí. Po prázdné silnici III. třídy vede cesta ještě kousek z kopce v obklopení Jesenických kopců a o chvíli již klesáme do Hanušovic, města piva Holba. (Do Hanušovic jsme museli kvůli uzavírce silnice přijet po jiné cestě) .

Již po cyklotrase č.51 pokračujeme z Hanušovic mírně z kopce kolem pěkného kostela v Bohdíkově, v blízkostí kolejí pod Burdovým vrchem do Bohutína, podél zámku v Bludově, vápencového lomu u Loštiny až do oblasti CHKO Litovelského Pomoraví. Po obhlídce pěkného náměstí v Litovli se po 102 km ubíráme k prvnímu noclehu.

INFO:
Vzdálenost: 102,41 km

TRASA:
Skutečná trasa: https://connect.garmin.com/...
Plánovaná trasa: http://www.cykloserver.cz/tipy-na-vylety/...

FOTO:
- Google foto
- Zonerama
DRUHÝ DEN se k nám ještě přidávají kamarádi od Brna Martin a Zdeněk. Hned na začátku špatně odbočíme a ztratíme přes 4 km. Po znovu nalezení trasy již pokračujme místy po asfaltu, místy v terénu pěknou zalesněnou oblastí CHKO Litovelského Pomoraví. Do Olomouce přijíždíme po cyklostezce, po které prakticky projedeme celé město, včetně pěkné části Čechových a Smetanových sadů.


Samotná Olomouc nabízí nespočet zajímavostí s barokním sloupem Nejsvětější Trojice, zapsaný na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.
Ze Smetanových sadů cyklotrasu č. 51 střídá cyklotrasa č. 47, která vede nejdříve po klidných silnicích do Dubu nad Moravou s pěkným poutním kostelem. Různorodá a zajímavá cesta vede dále středem Hradeckého rybníka...

...,odkud lze již spatřit věž zámku v Tovačově a lužním lesem NPR Zástudánčí k fotogenickému zámku v Chropyni. Zde na nás čeká další člen naší výpravy Oldřich, který bude část dne naším doprovodem.

Podél řeky Moravy projíždíme Kroměříž, která může návštěvníkům nabídnout pěkné centrum a také Arcibiskupský zámek, Podzámeckou a Květnou zahradu, které jsou také zapsány na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

V Kroměříži se ale nezdržujeme a pokračujeme po nekonečných asfaltových cyklostezkách podél řeky Moravy a Baťového kanálu přes Kvasice, okrajem Otrokovic, Napajedla (zde kousek po nezpevněném podkladu), Spytihněvy až do Starého Města u Uherského Hradiště. 


Na této části stezky je několik míst k zastavena občerstvení, my jsme na doporučení Oldy zastavili u Babic a nelitovali jsme. 

Podél cesty lze na vodě také spatřit výletní lodě, které berou i jízdní kola (vodní cesta).

V srdci Slovácka, Uherském Hradišti míjíme odbočku a tak jí projíždíme trochu netradičně. Hlavně po cyklostezkách a obecních komunikacích pak projíždíme kolem Slováckého leteckého muzea v Kunovicích, přes Uherský Ostroh do Veselí nad Moravou s pěkným centrem a zámeckým parkem, který nás provede až na konec obce.

Cesta poté pokračuje po vedlejších cestách kolem pěkného kostela ve Vnorovech do Strážnice, kde v místním autokempinku ukončujeme druhý den našeho putování.

Samotná Strážnice nabízí celou řadu zajímavostí, např.zámek s rozsáhlým parkem, kostel sv.Martina s přilehlou renesanční zvonicí nebo strážnický skanzen - muzeum vesnice jihovýchodní Moravy.

INFO:
Vzdálenost: 135,24 km

TRASA

Skutečná trasa: https://connect.garmin.com/...
Plánovaná trasa: http://www.cykloserver.cz/tipy-na-vylety/...

FOTO:
Google foto
Zonerama


TŘETÍ DEN ze Strážnice pokračujeme po Moravské stezce dále po cyklotrase č. 47 po nezpevněné cestě na Rohatec. 


Počasí nám dnes vůbec nepřeje, poprchává a navíc Martin a Zdeněk jedou na silničních kolech. Proto po chvíli nezpevněnou cestu vyměňujeme za silnici, po které pokračujeme až před Hodonín.
V Hodoníně projíždíme kolem pěkné budovy Městského úřadu a cyklotrasu č. 47 zde střídá cyklotrasa č. 45.

V Hodoníně se loučíme s Martinem a Zdendou, kteří pokračují domů směr Mokrá-Horákov. Naše cesta vede dále kousek po nezpevněné cestě a pak již po asfaltu podél železniční tratě do Mikulčic, odkud pokračujeme již po cyklotrase č. 43, po které přijíždíme po vedlejší silnici do Lanžhota.

Alternativou byla i cesta z Mikulčic lužním lesem po cyklotrase č. 44 a poté podél řeky Moravy k obci Brodské, odkud jsme chtěli pokračovat na soutok Moravy a Dyje a také trojmezí států ČR, Slovenska a Rakouska. Ale deštivé počasí bylo dnes proti.

Za Lanžhotem vjíždíme do lesů, do pěkné zalesněné oblasti Pohanska, kde po chvíli přijíždíme k empírovému loveckému zámečku, který nechal postavit v letech 1810-11 kníže Jan I. Lichtenštejn. Zámeček patří mezi stavby Lednicko-Valtického areálu


Před Břeclaví vjíždíme z lesů a o chvíli jsme na nádraží v Břeclavi, kde končí naše putování po Moravské stezce. 200 m. od nádraží se nachází místní muzeum cyklistiky, které jsem měl v plánu navštívit, ale asi už únavou na ně zapomínám.

INFO:
Vzdálenost: 55,81 km


TRASA:
Skutečná trasa: https://connect.garmin.com/...
Plánovaná trasa: http://www.cykloserver.cz/tipy-na-vylety/... (se zajížďkou ke soutoku)


FOTO:
- Google foto
- ZoneramaCELKEM:
Vzdálenost:293,46 km. (102,41 + 135,24 + 55,81)
Nastoupáno: 1111 m. (749 + 218 + 144)

Popis trasy podle P.Mazura
1. den: Jeseník - Litovel
2. den: Litovel - Strážnice
3. den: Strážnice - Břeclav

VIDEO:SOUHRN:MAPA:

http://www.gpsies.com/map.do?fileId=awcrdhnjmrknjpdb


Leták: http://www.moravska-stezka.cz/download/moravska_stezka_letak.pdf
web: http://www.moravska-stezka.cz

360°FOTO / PANORAMATICKÉ FOTOFOTO:
Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

ODZNAKY NA GARMIN CONNECT

Oblíbené Garmin Odznáčky najdete jak na webovém Garmin Connect tak v mobilní aplikaci Connect.  Můžete je dostat např. za nějakou uběhnutou či ujetou vzdálenost, za 8 hodin spánku, dechové cvičení, aktivitu pod nulou, aktivita před sedmou nebo po desáté hodině, vytvoření tréninku, cíle, novou výbavu a mnoho dalšího.

GARMIN: NECHODÍ NOTIFIKACE NA HODINKY, ODPOJUJE SE BLUETOOTH

U telefonů, které si samy optimalizují baterii např. Huawei, Honor, Xaomi jsou problémy, že se hodně lidem na hodinkách nezobrazují notifikace (SMS, upozornění na volání, zprávy ze sociálních sítí,...), případně se jim odpojuje Bluetooth.

MUSÍ CYKLISTA POUŽÍT CYKLOSTEZKU ?

OD 1.1.2022 PLATÍ NOVELA ZÁKONA O PROVOZU NA POZEMNÍCH KOMUNIKACÍCH. DOŠLO TAK K ZRUŠENÍ DVOJSMYSLNÉHO VYSVĚTLOVÁNÍ PŘEDCHOZÍ VERZE ZÁKONA. Aktualizováno 26.12.23 Nejvyšší správní soud   potvrdil , že z  § 57 odst. 1 zákona o silničním provozu nevyplývá povinnost cyklisty užít stezku pro chodce a cyklisty . Cyklista je totiž účastníkem silničního provozu ve smyslu § 2 zákona o silničním provozu a náleží mu veškerá práva a povinnosti z toho vyplývající. Není-li pozemní komunikace označena dopravní značkou „Zákaz vjezdu jízdních kol“, může ji cyklista využít i za situace, kdy se v blízkosti nachází stezka pro chodce a cyklisty. Článek na Novinky.cz  / Rozsudek Nejvyššího správního soudu a  tisková zpráva .