Přeskočit na hlavní obsah

ÚDOLÍM BÍLÉ OPAVY NA PRADĚD V ZIMĚ

Údolím Bílé Opavy je jedna z nejhezčích cest v Jeseníkách, kterou jsem měl možnost navštívil vícekrát, viz např. Naučnou stezkou Bílá Opava.
V zimě kdy je údolí pod sněhem jsem jí ale nešel a tak jsme se s kamarády domluvili a vyrazili.

Auta necháváme kolem desáté hodiny v Karlové Studánce na parkovišti u hotelu Hubertus. V létě jsme sice použili i parkoviště o něco výše, v místě kde se turistická trasa odpojuje od silnice, ale v zimě se zde parkovat nedá.

Na rozcestí modré a žluté turistické trasy vybíráme podle doporučení bezpečnější modrou trasu. Jak jsme se později dozvěděli, i žlutá turistická trasa byla dobře vyšlapaná a schůdná a viděli jsem zde jít i děti.


Horská služba turistickou cestu v zimním období sice nedoporučuje, ale pokud není ledovka a je vyšlapaná cesta ve sněhu, není po modré tur. trase větší problém jít, i když sníh může být hlavně po ránu kluzký. Určitě ale doporučuji nesmeky a trekové hole :). Žlutá je nebezpečnější hlavně kvůli lávkám, které mohou být hodně kluzké.

Místy je cesta trochu nebezpečnější a doporučuji raději nesmeky na boty.
Na rozcestí "Pod Ovčárnou" (1213 m.), kousek za místem kde se opět spojuje žlutá a modrá turistická trasa si dáváme krátkou pauzu.
Další naše kroky, které se stále více a více boří ve sněhu, vedou kolem vleku "Malý Václavák" na Petrovy kameny a na Barborku, kde jsme po cca 6,5 km a dvou hodinách.
Od Barborky se vydáváme směr Praděd, bohužel počasí, se začíná kazit a mraků je čím dál více.
Nahoře je už docela zima a chvílemi se nám také Praděd ztrácí v mracích. 
Na nejvyšším bodu Moravy Pradědu 1492 m.n.m. jsme po 9 km a třech hodinách.

Po obědě se vydáváme na zpáteční cestu, bohužel počasí se moc nezměnilo. O tom, že vedle cest leží hodně sněhu se přesvědčujeme také na vlastní kůži :)
Zpáteční cesta je rychlejší, ale také podél Bílé Opavy pro některé obtížnější. Nakonec zpátky do Karlové Studánky docházíme kolem šesté hodiny už za tmy.
INFO
Vzdálenost: 18,4 km
Čas: 6:07 hod.
Nastoupáno 739 m.

FOTOGALERIE
https://photos.app.goo.gl/Y4DX4zx3DAsiG6SC9
ODKAZY
- https://www.turistika.cz/rady/bila-opava-naucna-stezka-narocnost-obcerstveni/detail

MAPA
https://mapy.cz/s/3m8pn


Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

ODZNAKY NA GARMIN CONNECT

Oblíbené Garmin Odznáčky najdete jak na webovém Garmin Connect tak v mobilní aplikaci Connect.  Můžete je dostat např. za nějakou uběhnutou či ujetou vzdálenost, za 8 hodin spánku, dechové cvičení, aktivitu pod nulou, aktivita před sedmou nebo po desáté hodině, vytvoření tréninku, cíle, novou výbavu a mnoho dalšího.

GARMIN: NECHODÍ NOTIFIKACE NA HODINKY, ODPOJUJE SE BLUETOOTH

U telefonů, které si samy optimalizují baterii např. Huawei, Honor, Xaomi jsou problémy, že se hodně lidem na hodinkách nezobrazují notifikace (SMS, upozornění na volání, zprávy ze sociálních sítí,...), případně se jim odpojuje Bluetooth.

MUSÍ CYKLISTA POUŽÍT CYKLOSTEZKU ?

OD 1.1.2022 PLATÍ NOVELA ZÁKONA O PROVOZU NA POZEMNÍCH KOMUNIKACÍCH. DOŠLO TAK K ZRUŠENÍ DVOJSMYSLNÉHO VYSVĚTLOVÁNÍ PŘEDCHOZÍ VERZE ZÁKONA. Aktualizováno 26.12.23 Nejvyšší správní soud   potvrdil , že z  § 57 odst. 1 zákona o silničním provozu nevyplývá povinnost cyklisty užít stezku pro chodce a cyklisty . Cyklista je totiž účastníkem silničního provozu ve smyslu § 2 zákona o silničním provozu a náleží mu veškerá práva a povinnosti z toho vyplývající. Není-li pozemní komunikace označena dopravní značkou „Zákaz vjezdu jízdních kol“, může ji cyklista využít i za situace, kdy se v blízkosti nachází stezka pro chodce a cyklisty. Článek na Novinky.cz  / Rozsudek Nejvyššího správního soudu a  tisková zpráva .