Přeskočit na hlavní obsah

Z KRNOVA PŘES GLUBCZYCE, GLOGOWEK DO KRAPKOWICE

Po loňské cestě po jižní části Polského Slezska  letos vyrážím na silničním kole více severně přes mě známé města Glubczyce, Glogowek do Krapkowic, tedy měst patřícího do horního Slezska.
Ráno vyrážím již velmi brzo za bezvětří, ale za to jen při teplotě 10 st.. Do Glubczyce to mám z kopce, takže jsem tam za chvíli a zdržím se jen focením pěkné radnice.
Dále pokračuji pořád za malého provozu přes Klisino na Glogowek. Tato
příhraniční oblast Polska, pokud nepočítám města je zemědělská a tak mezi obcemi projíždím prakticky jen mezi polemi.

V Glogowku si zajíždím na náměstí a po focení pokračuji přes městskou bránu. Za Glogowkem v obci Rzepcze si zajíždím k dřevěnému kostelu a pak se zastavuji až na kraji obce Krapkowice.

Okresní město (powiat) Krapkowice leží na obou stranách řeky Odry, ale nejzajímavější je ta část po levé straně řeky, kde se vlívá řeka Osoblaha, která pramení na severo-východě Jeseníků.
do řeky Odry se v Krapkowicích vlévá řeka Osoblaha (napravo)
Největší výhodou Krapkowic je jejich umístění na křižovatce důležitých
dopravních tras: tradiční obchodní trasy na Moravu a do Čech a jedné z nejdůležitějších silničních cestovních tras Evropy – dálnice A4.
Krapkowická oblast se nachází ve střední části Opolského vojvodství a je součástí makroregionu Slezská nížina (Nizina Śląska). Díky své lokalizaci v údolí řeky Odry zahrnována mezi oblasti s nejteplejším klimatem v Polsku.
věž Horní brány s přiléhajícími pasážemi obranných zdí
Do centra Krapkowice zatáčím za malou baštou (rozhlednou ?) a nedalekou vodárenskou věží. Na kraji centra přijíždím k věži Horní brány s přiléhajícími pasážemi obranných zdí, které pocházejí z let 1384 a 1418. Za chvíli už přijíždím na náměstí (rynek), která má podobu typicky středověké zástavby – uprostřed fontána, kolem dokola staré zděné budovy, ta nejstarší pochází ze 17. století.

Z centra to beru kolem kostela sv.Mikoláše (r. 1330) a poté na východ od centra k řece Osoblaze, která se za bývalým hradem (zámkem) a přístavištěm vlévá do řeky Odry. 
Památník povodní
Přes most pak přejíždím na druhou stranu řeky do části Otmet, kde se nejdříve zastavuji u památníku na ničivou povodeň z roku 1997, kdy úroveň vody dosáhla výše 10,32 m. U kostela Nanebevzetí Nejsvatější Panny Marie jejíž první zmínka je z 13. století se obracím a mířím zpátky do Krnova. Zpátečních cca 61 km pak vede skoro po stejných cestách.

Fotogalerie:
- Google foto
- Zonerama

Trasa
Video:
Trasa:








Foto



















Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

ODZNAKY NA GARMIN CONNECT

Když se snažíme dosáhnout svých sportovních cílů, chceme se cítit odměněni za své úsilí. Odznaky Garmin Connect přinášejí rychlý a snadný způsob, jak sledovat svůj pokrok, získávat body a uznání za své aktivity. Díky bodům můžete soutěžit se svými známými, stoupat v žebříčku a dosahovat vyšších úrovní. Čím více aktivit dokončíte, tím více bodů získáte.  Úrovně odznaků se pohybují od 1 do 10.

ROZDÍLY MEZI: GARMIN FENIX 8 & EPIX 2 PRO & FENIX E. JAKÉ AMOLED HODINKY VYBRAT ?

⌚ Hlavní vlajkovou lodí Garmin je nyní Fenix 8 Amoled, který postupně více a více poráží verze s MIP ( transflektivním)  displejem. Fenix 8 Amoled, není nejlevnější, přesto si najde mnoho příznivců. Pro ty, kteří hledají jinou variantu s Amoled displejem, se pokusím přijít s menším srovnáním.

GARMIN: NECHODÍ NOTIFIKACE, ODPOJUJE SE BLUETOOTH, HODINKY NEJDOU SPÁROVAT

Jedním z největších problému Garmin je, že doplácí na to, že každý výrobce telefonu, někdy i model má jiné nastavení. Např. některé nastavení automaticky uspávají Connect (a jiné aplikace) a tím pak vaše zařízení, např. hodinky nedostávají potřebné informace z telefonu.