Přeskočit na hlavní obsah

VALAŠSKO 2021 2/5: KOSTEL A GALERIE SOCH VELKÉ KARLOVICE, ROZHLEDNA MILOŇOVÁ, SOLÁŇ

Druhý den patřil cestě z Velkých Karlovic přes galerii soch v Pluskovci, rozhlednu Miloňová a na hřeben, vedoucí na valašský Olymp, jak se také říká Soláni. Nazpátek pak po cyklostezce podél řeky Bečva do Vsetína.

► VALAŠSKO 2021

(Každý den najdete na každé straně zvlášť)
2 DEN: KOSTEL A GALERIE SOCH VELKÉ KARLOVICE, ROZHLEDNA MILOŇOVÁ, SOLÁŇ

2/5: KOSTEL A GALERIE SOCH VELKÉ KARLOVICE, ROZHLEDNA MILOŇOVÁ, SOLÁŇ

Ráno nás čeká na v hotelu Magistr bohatá snídaně ve formě švédských stolů. Jako obvykle se musím ráno pořádně najíst 🍴 :).

Po snídani sedáme do vlaku Arriva do Velkých Karlovic, kde si děláme menší odbočku do části Pluskovec
Zde se nejdříve zastavujeme u dřevěného barokního kostela Panny Marie Sněžné, který byl založen v roce 1754 Františkem hrabětem ze Žerotína. Je chráněn jako kulturní památka.


Po cca kilometrovém stoupání jsme o chvíli u dřevěných soch od místních valašských řezbářů, které předvádějí návštěvníkům výjevy ze života vesnického lidu a rovněž některá tehdejší valašská řemesla, která jsou dneska téměř zapomenutá. Galerie soch je umístěna pod otevřeným nebem ve svahu pod hospůdkou Kyčerka a prohlídka soch je zcela zdarma.

Po návštěvě Puskovce obracíme kola a vydáváme se na cestu zpátky do Velkých Karlovic, odkud pokračujeme podél klasických valašských dřevěnic směr obec Leskové

V obci odbočujeme do leva a začínáme stoupat po lesní asfaltové cestě (červená turistická trasa) k rozhledně Miloňová. Poslední část je již po prudší kamenité cestě, takže jdeme většinou pěšky.

Volně přístupná dřevěná rozhledna se šindelovou střechou stojí na vrchu Miloňová (846 m.n.m.) a byla slavnostně otevřena 20. října 2012.

Rozhledna se tyčí do výšky 24 m. Vyhlídková plošina ve výšce 20 metrů skýtá nádherné výhledy na Javorníky, Vsetínské vrchy, část Beskyd a za výborné viditelnosti i na Hrubý Jeseník.

Po asfaltové cestě sjíždíme do obce Miloňov a poté opět stoupáme. Tentokrát máme před sebou ale dost prudké stoupání, místy i 20 %.

Asfaltovou cestu střídá dále lesní cesta (cyklotrasa 6020) a protože povrch je místy více kamenitý a prudký, musíme s našimi trekovými koly pešky.

U Rozcestí Benešky (855 m.) se dostáváme na hřebenou cyklotrasu (červená turistická trasa).


Pod hřebenovkou zajíždím ještě k novým roubenkám a zvoničce.

Na hřebenovce se na chvíli zastavujeme u známého valašského okna Na Kotlové.


Hřebenová cesta se vlní a místy musíme pěšky, protože to opravdu není cesta pro treková kola, ale pro MTB. Na konci se nám otevírají výhledy do okolí.

Krátkou zastávku máme v nově postavením bistru Gigula nad sjezdovkou, s pěkným výhledem na protější hřeben. 


Po dopoledním zataženém počasí, přijíždíme na Soláň již se sluncem.
Vrchol Soláň (861 m) je od pradávna považován za jednu z nejkrásnějších částí Valašska (zvaný "valašský Olymp"). Je součástí rozsáhlého celku Vsetínské vrchy (Vsácké vrchy), který je dalším článkem beskydských hor.

Z hřebenové cesty po chvíli sjíždíme do obce Karolinka, odkud po cyklotrase podél řeky Bečva a také místní v.n. Balaton pokračujeme na Vsetín. 

Na náměstí ve Vsetíně se opět stavujeme v Zemákovně na hranolky a na hotel pak přijíždíme kolem sedmé hodiny.
SOUHRN
Vzdálenost: 65 km
Nastoupané metry: 956 m.
Sestoupané metry: 1 127 m.
Celkový čas: 9:30 hod.
Čistý čas: 4:44 hod.
FOTOGALERIE
TRASA

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

ODZNAKY NA GARMIN CONNECT

Oblíbené Garmin Odznáčky najdete jak na webovém Garmin Connect tak v mobilní aplikaci Connect.  Můžete je dostat např. za nějakou uběhnutou či ujetou vzdálenost, za 8 hodin spánku, dechové cvičení, aktivitu pod nulou, aktivita před sedmou nebo po desáté hodině, vytvoření tréninku, cíle, novou výbavu a mnoho dalšího.

ITALSKÉ DOLOMITY - 3 DEN: Lanovkou na Punta Rocca (3265 m), Punta Serauta (muzeum bojů o její ledovce v 1. světové válce)

↝ Třetí den jsme si trochu odpočinuli. Využili jsme pěkného počasí a vyjeli lanovkou na hřeben Marmolady  Punta Rocca (3265 m). Panoramatická terasa nám nabídla nádherný 360° vyhled. Na mezistanici  Serauta (2950 m), jsme navštívili muzeum bojů za 1. světové války.

GARMIN: NECHODÍ NOTIFIKACE NA HODINKY, ODPOJUJE SE BLUETOOTH

U telefonů, které si samy optimalizují baterii např. Huawei, Honor, Xaomi jsou problémy, že se hodně lidem na hodinkách nezobrazují notifikace (SMS, upozornění na volání, zprávy ze sociálních sítí,...), případně se jim odpojuje Bluetooth.