Z JESENÍKU PŘES ČERTOVY KAMENY, LURDSKOU JESKYNI A HORNICKÉ SKÁLY ZPĚT DO KRNOVA (VKJ 2021)

Po delší zdravotní pauze mě přátelé Yvett a a Ajfel (Instagram) vytáhli na vyjížďku za vrcholy Vrchařské koruny Jesenicka (VKJ), kterými jsou - Lurdská jeskyně a Hornické skály.
Po sedmé hodiny sedáme na vlak, kterým přijíždíme po půl deváté do města Jeseník.


Kolem deváté opouštíme Jeseník a začínáme stoupat po cyklotrase 6281 (Za starými osadami) a také po žluté turistické trase.

Na prvních třech kilometrech nás čeká průměrné 8% stoupání k parkovišti u Čertových kamenů. Byli jsme zde turisticky už několikrát, a tak se mi zde nyní moc nechce jít, ale Ajfel se zde vydává a tak ho následujeme.


Z Čertových kamenů je výhled na Jeseník (ale ne tak jak z nedalekého Zlatého Chlumu), Českou Ves a Písečnou.Ještě chvíli stoupáme a pak už kopírujeme vrstevnici pod vrcholy Bílé skály, Zeleného vrchu a Bleskovce.

Od rozcestí "Prameny Javorník" cca 1,5 km stoupáme do horské osady Rejvíz, kde máme zastávku na občerstvení.

Kousek za Rejvízem přijíždíme po modré a červené turistické trase k rozcestníku, kde červená tur. trasa má odbočku k Lurdské jeskyni, skrývající se v cca 300 metrů vzdálených skalách.

Rejvízská Lurdská jeskyně se nachází v mohutném skalním pásu na úbočí Zámeckého pahorku nad Starým Rejvízem, kde je v jednom z výklenků umístěn obraz Panny Marie s malým oltářním stolem. Místo zmizelo po druhé světové válce, v roce 2006 se ho ale podařilo znovu obnovit.

Od Lurdské jeskyně už pokračujeme po vrstevnici už jen po modré turistické trase k rozcestí "nad Horním Údolím", odkud vede naše stopa po zelené tur. trase k rozcestí "Prameny Opavice. Projíždíme na jedné straně podél lesa a podruhé se nám otevírá pěkný výhled na Horní Údolí s kostelem sv. Jana Křtitele.

Poslední dnešní stoupání nás čeká po zelené, Příčné a červené tur. trase a vede k druhému a poslednímu místu dnešního putování za vrcholy VKJ. 

K Hornickým skalám pod Příčným vrchem musíme opět jít kousek pěšky. Po cestě si vychutnáváme borůvky, kterých je v okolí opravdu hodně. 
Skalní hradba Hornických skal dosahuje celkové délky asi 150 m, z kterých vystupují jakési nadstavby v podobě skalních věžiček. Škoda jen že na vrcholu není prakticky žádný výhled. 

Od Hornických skal nás čeká kilometrové prudší klesání (13%). Povrch cesty se postupně více a více zhoršuje tak, že poslední část už musíme jít pěšky. Vypadá to tu jak by se tu pořádně valila voda. Kameny, haluze, vymleté koleje a taky spadlé stromy.

Dneska máme splněno a můžeme si tak využít sjezd po asfaltové cestě prakticky až domů do Krnova.

SOUHRN
Vzdálenost: 56,5 Km
Nastoupané metry: 645 metrů
Celkový čas: 6:45 hodin
Čistý čas: 3:24 hodin

FOTOGALERIE

TRASA

Komentáře