Přeskočit na hlavní obsah

VRŠIČ PASS (průsmyk)

🚵Vršič pass (1611 m.) je nejvýše položený průsmyk ve Slovinsku a zároveň nejvyšší ve Východních Julských Alpách. Zajišťuje spojení od severu z Kranjska Gora (Gorenjska region) a z jihu od údolí Trenta, Bovce (Primorska region).  V zimě je silnice uzavřena od konce října do začátku května, ale může se změnit v závislosti na počasí.
» Číslování serpentin
Silnice z Kranjska Gora přes sedlo Vršič do Trenta má 50 číslovaných serpentin, které začínají v Krajinska Gora čísly 1-24 a pokračují z Vršič pass 25-50 dolů do údolí Soča, resp. městečka Trento.
» Rozdíl v náročnosti
Trasa z Trenta je o několik kilometrů delší a nastoupáte zde o 300 metrů více.
» Průsmyk Vršič
Průsmyk je výchozím bodem pro mnohé výlety v Julských Alp. V blízkosti průsmyku se nachází horská chata Tičarjev dom (1620 m.). Samotná hora Vršič (1738 m), se nachází asi 200 m východně od průsmyku Vršič.
1) CESTA Z KRANJSKA GORA 
» Info
Vzdálenost 9,20 km, nastoupáno 761 m., výškový rozdíl: Krajinska Gora 858 m.- Vršič 1611 m. Průměrný sklon 8,3 %, nejstrmější úsek cca 16%. Fiets 6,93 (hodnocení stoupání).
Serpentiny z této strany jsou zvláštní tím, že jsou vydlážděné kostkami.
» Popis
Z Kranjske Gory kličkuje horská silnice přes 24 serpentin do výše 1611m.
Nejdříve ale "Vršišska cesta" dvakrát překříží řeku Pišnica a poté je to již kousek k 1. číslované serpentině, ležící ve výšce 911 m., necelé 3 km za Kranjskou Gorou. Od 3. 
serpentiny (1041 m.) vás na 6 km čeká ještě 21 serpentin. V 8. serpentině (1129 m.) je odbočka k pravoslavné dřevěné kapli "Ruská kapelica", která byla postavená v roce 1916 na památku ruských vojáků, kteří byli pohřbeni lavinou při stavbě této silnice. Od toho místa se nazývá silnice jako Ruská cesta ("Russian Road"). Odkazuje na přibližně deset až dvanáct tisíc ruských válečných zajatců, kteří byli v roce 1915 použity jako dělníci.
Po 24 serpentinách (1566 m.), končí cesta ze severu, na vrcholu průsmyku Vršič (1611 m.).
► VÝŠKOVÝ PROFIL
» Kranjska Gora - Vršič pass (1611 m.)
Zdroj: https://climbfinder.com/...
► SEGMENT
» Kranjska Gora - Vršič (jen do poslední serpentiny)
► MAPA
2) CESTA Z TRENTA
» Info 
Vzdálenost 12,2 km, nastoupáno 960 m., výškový rozdíl Trento 638 m. Vršič 1611 m. Průměrný sklon 8 %, nejstrmější úsek cca 14%. Fiets 8,09 (hodnocení stoupání).
Serpentiny z této strany jsou číslovány pozpátku, od č.50 po č.25 do průsmyku Vršič (1611 m.). Na cedulích najdete také nadmořskou výškou místa.
» Popis
Za obcí Trenta najdete hned první serpentinu č. 50 (645 m.). Po prudším začátku se sklon cesty mírní a pokračuje v blízkosti řeky Soča. Po cca 3,5 km se za parkovištěm objevuje značka ukazující 14% stoupání. 
Cesta se poté odkloňuje od řeky Soča v serpentině č. 49 (749 m.). Sklon cesty, se hned za sebou jdoucími 20 serpentinami, stoupá místy až k 14%. Ty se nachází mezi serpentinami č. 49 (749 m.) a č. 29 (1341 m.). Poslední zatáčka se nachází kousek pod vrcholem a má č.25 (1580 m.).
► VÝŠKOVÝ PROFIL
» Soča - Trenta - Vršič pass
» Trenta - Vršič pass
► SEGMENT
» Trenta - Vršič pass
► MAPA
► MAPA CELÉHO KOPCE
» Kranjska Gora - Vršič pass (1611 m.) - Trenta
► 360° záběr
- Vršič pass
Serpentina na jižní straně
Serpentina z kostek na severní straně
Trasa z Bovce přes Trenta na Všič pass
► ZDROJE / ODKAZY
www.quaeldich.de/paesse/vrsi
www.climbbybike.com/climb/Vrsic-Pass/12807
https://www.climbbybike.com/climb/Vrsic-Pass/7225
www.cyclingcols.com/col/Vrsic
FOTO

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

ODZNAKY NA GARMIN CONNECT

Když se snažíme dosáhnout svých sportovních cílů, chceme se cítit odměněni za své úsilí. Odznaky Garmin Connect přinášejí rychlý a snadný způsob, jak sledovat svůj pokrok, získávat body a uznání za své aktivity. Díky bodům můžete soutěžit se svými známými, stoupat v žebříčku a dosahovat vyšších úrovní. Čím více aktivit dokončíte, tím více bodů získáte.  Úrovně odznaků se pohybují od 1 do 10.

ROZDÍLY MEZI: GARMIN FENIX 8 & EPIX 2 PRO & FENIX E. JAKÉ AMOLED HODINKY VYBRAT ?

⌚ Hlavní vlajkovou lodí Garmin je nyní Fenix 8 Amoled, který postupně více a více poráží verze s MIP ( transflektivním)  displejem. Fenix 8 Amoled, není nejlevnější, přesto si najde mnoho příznivců. Pro ty, kteří hledají jinou variantu s Amoled displejem, se pokusím přijít s menším srovnáním.

GARMIN: NECHODÍ NOTIFIKACE, ODPOJUJE SE BLUETOOTH, HODINKY NEJDOU SPÁROVAT

Jedním z největších problému Garmin je, že doplácí na to, že každý výrobce telefonu, někdy i model má jiné nastavení. Např. některé nastavení automaticky uspávají Connect (a jiné aplikace) a tím pak vaše zařízení, např. hodinky nedostávají potřebné informace z telefonu.