Přeskočit na hlavní obsah

Z VRBNA p.P. K VYSOKÉMU VODOPÁDU, KRISTOVU LOUČENÍ A PŘES HEŘMANOVICE DO KRNOVA

Tentokrát jsem pro můj výlet do Jeseníků určil jako výchozí bod Vrbno pod Pradědem. Čekali mě další vrcholy Vrchařské koruny Jesenicka rozcestí "Nad Vysokým vodopádem" a "Kristovo loučení". Cesta vedla spíše lesem a tak toho dneska na vidění moc nebylo.
Do Vrbna p.P. jsme se dostali soukromou železnicí GW Train Regio, poté cesta stoupala do obce Vidly. 

Po mírnějších deseti kilometrech se sklon cesty z Videl na Videlské sedlo přiostřil, ale po necelých třech kilometrech jsme byli již na sedle.

Z Videlského sedla naše cesta pokračovala mírně do kopce po lesní asfaltové cyklotrase č. 6154. 


V poslední třetině naší cesty se cesta opět zvedla a 8-9% průměrné stoupání nám dalo zabrat.

Po 4,5 km od Videlského sedla jsme dorazili k informační tabuli k Vysokému vodopádu, který se nachází v CHKO Jeseníky v nadmořské výšce 1007 m.


U tabule zamykáme kola a začínáme sestupovat k vodopádům


Zastavujeme i na skále nad vodopády

Původně 45 vysoký vodopád zničila díky velkým sesuvům půdy povodeň v roce 1880, od té doby má velký vodopád 28 metrů. Voda ze Studeného potoku z něj padala volným pádem, kdežto dnes je vinou sesuvu rozdělen na několik menších vodopádů, zvlášť ten nejvyšší stojí za to. Všechny jsou přístupné po modré turistické trase ze Švýcárny do Bělé.
Vysoký vodopád ležící na Studeném potoce je nejvýší vodopádem v Jeseníkách a jedním z největších v ČR.

Od vodopádů sjíždíme zpátky na Videlské sedlo, odkud pokračujeme po cyklotrase č. 6074 lesní cestou přes rozcestí "Lysý vrch" . Hřebenová cesta se časem mění na asfaltovou, která ale končí u rozcestí "Spálená chata" (odkud pokračuje do obce Jeseník.)

Naše cesta ale vede dále po kamenité cestě, která se časem lepší, Kolem Jeleního pramene už projíždíme po dobré lesní cestě.
Na rozcestí "Pod velkým Bradlem" ostře zatáčíme doprava a po asfaltové cestě stoupáme k rozcestí "Kristovo loučení"


Od rozcestí sjíždíme směr Rejvíz, ale po napojení na cyklotrasu č.55, měníme směr a před Drakov pokračujeme územím lapků z Drakova na Heřmanovice.

Z Heřmanovic již po cestě míříme přes Holčovice do Města Albrechtice, odkud pak po cyklostezce zpět do Krnova.
INFO:
Vzdálenost: 83,4 km
Nastoupané metry: 1096 m. (podle Cykloserveru 1490 m.)

FOTOGALERIE:


VIDEO:

MAPA:


360° FOTO


FOTO
Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

ODZNAKY NA GARMIN CONNECT

Oblíbené Garmin Odznáčky najdete jak na webovém Garmin Connect tak v mobilní aplikaci Connect.  Můžete je dostat např. za nějakou uběhnutou či ujetou vzdálenost, za 8 hodin spánku, dechové cvičení, aktivitu pod nulou, aktivita před sedmou nebo po desáté hodině, vytvoření tréninku, cíle, novou výbavu a mnoho dalšího.

GARMIN: NECHODÍ NOTIFIKACE NA HODINKY, ODPOJUJE SE BLUETOOTH

U telefonů, které si samy optimalizují baterii např. Huawei, Honor, Xaomi jsou problémy, že se hodně lidem na hodinkách nezobrazují notifikace (SMS, upozornění na volání, zprávy ze sociálních sítí,...), případně se jim odpojuje Bluetooth.

MUSÍ CYKLISTA POUŽÍT CYKLOSTEZKU ?

OD 1.1.2022 PLATÍ NOVELA ZÁKONA O PROVOZU NA POZEMNÍCH KOMUNIKACÍCH. DOŠLO TAK K ZRUŠENÍ DVOJSMYSLNÉHO VYSVĚTLOVÁNÍ PŘEDCHOZÍ VERZE ZÁKONA. Aktualizováno 26.12.23 Nejvyšší správní soud   potvrdil , že z  § 57 odst. 1 zákona o silničním provozu nevyplývá povinnost cyklisty užít stezku pro chodce a cyklisty . Cyklista je totiž účastníkem silničního provozu ve smyslu § 2 zákona o silničním provozu a náleží mu veškerá práva a povinnosti z toho vyplývající. Není-li pozemní komunikace označena dopravní značkou „Zákaz vjezdu jízdních kol“, může ji cyklista využít i za situace, kdy se v blízkosti nachází stezka pro chodce a cyklisty. Článek na Novinky.cz  / Rozsudek Nejvyššího správního soudu a  tisková zpráva .