ZA PRVNÍM BURČÁKEM A PODÉL BAŤOVÉHO KANÁLU

7.-8.9.13
1. den: Za prvním burčákem aneb regionem Modré hory 


rozhledna Slunečná

V pět hodin ráno vyjíždím vlakem z Krnova do Břeclavi, odkud vyrážím na kole do 22 km vzdálených Velkých Pavlovic. Zde jsem se účastnil 6. ročníku "Putování za burčákem v Modrých horách". Počasí přálo a tak se akce účastnilo hodně cyklistů. Za startovací balíček 160 Kč jsem dostal tričko, taštičku s mapou kde se sbírala razítka, za které jsem dostal na každém kontrolním místě vzorek burčáku.  Bohužel mapa neměla měřítko a měla malé rozlišení. Také čísla s razítkovacími a ostatními místy byli na mapě tak, že jsem nevěděl kde konkrétní místo přesně leží. Hledání těchto míst tak nebylo někdy jednoduché, místy totiž ani z cesty nebyli označeny.

Opilé sklepy v uličce Pod starou horou
Z prvního stanoviště rozhledny Slunečná u Velkých Pavlovic jsem nejdříve projel kole sadů do Velkých Pavlovic a poté k zajímavé sklepní uličce "Pod Starou horou" s dominantními „opilými“ sklepy. Dále moje cesta vedla směr Kraví hora, kde mě přivítaly tabule Clo Zoll, Spolková republika Kraví hora a upozornění, že se zde nemá jezdit rychle, protože se tu pohybují děti a ožralí :). Vyjíždím uličkou s vinnými sklepy "Na horní frejdě" a poté již prudce do kopce k dřevěné rozhledně. 

Poté mířím pro další razítko do Němčiček a poté na trochu odlehlé místo Farmu Ovčí terasy. Na jídlo toho zde už bohužel nemají a tak spěchám z kopce dolů do Bořetice, kde zastavuji na pití a polévku do Penzionu Mlýn.
vinné sklípky v Kobylí

Dalším bodem na cestě je obec Kobylí. Zde ve sklepní uličce - Suchořádské zmole potkávám asi nejvíce cyklistů a není čemu se divit. Zdejší "Tetičky z Kobylí" z Klubu přátel historie nabízely typické krajové speciality – „šumajstr“, různé druhy pomazánek, beleše, štrůdl, koláče, apod.. Za razítko si beru vzorek burčáku a také zkouším jejich štrůdl (byl opravdu dobrý).

Z Kobylí už mířím do cíle do Vrbic do oblasti "Pod větrákem", kde se nachází mnoho sklípků a je odtud pěkný výhled do okolí. Najít toto místo ale nebylo snadné, naštěstí zde už proudilo hodně cyklistů a tak se stačilo jen zařadit a po projetí mezi vinicemi a kolem hřbitova jsem byl na místě.
V cíli bylo později také losování o ceny, ale na mě čekalo ještě 50 km přes Kyjov do Uherského Ostrohu.

Foto: https://goo.gl/photos/...


Video:


Trasa:


2. den: Z Uherského Ostrohu podél Baťového kanálu do Kroměříže a dále na Olomouc


Baťův kanál u Babic
Druhý den vyjíždím v devět hodin a po cyklostezce mířím kolem leteckého muzea v Kunovicích do Uherského Hradiště. Vždy jsem jezdil raději přes Staré Město, abych se vyhnul městu, ale dnes chci vyzkoušet i tuto variantu. Cesta vede po cyklostezkách, ale čekání na semaforech a blízké silnice mi nejsou moc příjemné. 

Za městem ale už trasa vede podél Baťového kanálu a díky pěknému počasí se zde plaví i dost lodí. Mezi Uherským Hradištěm a Napajedlami u Babic míjím i pěkné místo s občerstvením, ale zatím je pro ni brzo.


zámek v Napajedlích
V Napajedlích na chvíli opouštím kanál a zajíždím si do nedalekého soukromému zámku. Vstup je zde jen o víkendu pro návštěvníky zámku a restaurace. U Napajedel ještě projíždím také kolem výběhu koní. 

V Kroměříži projíždím náměstí a okolní uličky. Zkouším projet i do zahrad arcibiskupského zámku, ale je zde zákaz nejen jízdy na kole, ale také vedení kola. 

Kroměříž
Z Kroměříže pokračuji již po frekventované silnice a poté kolem Chropyňskému rybníku ke stejnojmennému zámku. Po nezbytném focení pokračuji přes Zářičí kolem zajímavé stavby, penzionu a restaurace U Kryštofa. Několik kol znamená, že to bude asi oblíbené místo.

zámek v Chropyně
Po zjištění, že bych mohl stihnout dřívější vlak přidávám do tempa, nezastavuji se ani na zámku v Tovačově. Ani mě to nemrzí, protože jsem tu letos již byl a stejně si ho fotím z poslední fotografické zastávky na Hradeckém rybníku. Ten je zajímavý také tím, že ho rozděluje cesta jak z jihu na sever, tak ze západu na východ. Na vlakové nádraží v Olomouci přijíždím za pět minut tři hodiny. Chvíli poté co sedám do vlaku se již rozjíždím zpátky do Krnova
Foto: https://goo.gl/photos/...

Video: Trasa:


360°záběry:
Pod rozhlednou Slunečná


Rozhledna Kraví hora

Záběry: rozhledna Kraví Hora, autor: Petr Mikeska

U rozhledny Kraví horaCyklostezka podél Baťového kanáluZámek v NapajedlíchHájecký rybník u Tovačova

Komentáře