Přeskočit na hlavní obsah

STRÁŽNICKO, BÍLÉ KARPATY 2008

Na konec prázdnin jsem se vydal na sraz Cyklobandy, který se tentokrát konal v okolí Strážnice na jižní Moravě.


1) Příjezd: Staré Město u U.H. - Veselí n.M. - kemp Lučina u Travičné Lhoty
Ve čtvrtek nastupuji po sedmé hodině ranní na vlak a po přestupu v Olomouci vystupuji v deset hodin na nádraží ve Starém Městě u UH. Kousek od nádraží přecházím přes hlavní silnici a jedu podél ní po cyklostezce.


Po chvíli zabočuji doprava a při první odbočce přes železniční trať pokračuji rovně k řece Moravě. 


Podél ní pak pokračuji po nové cyklostezce. Ze začátku panelové a později asfaltové. V tištěné mapě ji vyznačenou nemám ale na mapy.cz, již vyznačená je. 

Dojíždím podél ní až do Kostelan n.M., kde na začátku obce zabočuji doleva přes most. Za řekou bych mohl jet po Moravské stezce až do Ostrožské Nové Vsi, ale protože se chci zajet podívat do leteckého muzea v Kunovicích, vydávám se doleva a po chvíli pokračuji po cyklotrase podél řeky Olšava až ke Kunovicím. Na začátku města před přejezdem zabočuji doprava a podél železniční tratě pokračuji po cyklostezce. Hned na začátku navštívím zmíněné letecké muzeum (30 Kč vstupné, 50 Kč poplatek za fotografování). 

Po cyklostezce pak pokračuji přes Ostrožskou Novou Ves, Uherský Ostroh, Veselí n.M. do Strážnice. 

Zde se v centru stavím na informačním centru a pokračuji do kopce přes Radějov až do kempu Lučina, kde se koná sraz Cyklobandy.

Fotogalerie - https://goo.gl/photos/3cBseXV9W4h5Ut336

Info
Vzdálenost: 47 km
Nastoupáno: 156 m.
Více zde...


Výškový profil

2) Den první: kemp Lučina - Strážnice - Ostrožská Nová Ves - Blatnička - Tvarožná Lhota - kemp Lučina 
Páteční trasa začíná sjezdem do Strážnice a poté vede prakticky po cyklotrasách či cyklostezkách po rovině přes Veselí n.M., Uherský Ostroh do Ostrožské Nové Vsi. 


Zde pokračujeme doleva na Ostrožskou Lhotu a za ní začínáme stoupat ke kapličce Sv.Antonínek. 

Po 150 metrovém převýšení přichází sjezd do Blatnice pod sv.Antonínkem. Zde si taky dáváme oběd v restauraci Roháč a pokračujeme do Blatničky a dále přes Lipov, Hroznovou Lhotu do Kněždubu. 

Na konci trasy nás čeká asi na třech kilometrech 180 m převýšení při stoupání přes Tvarožnou Lhotu k odbočce na rozhlednu Travičná. Pak následuje už jen krátký sjezd do kempu.

Fotogalerie - https://goo.gl/photos/3cBseXV9W4h5Ut336


Info
Vzdálenost: 66 km
Nastoupáno: 538 m.
Více
 zde...

Výškový profil


Mapa trasy - zde...

3) Den druhý: kemp Lučina - Strážnice - Skalica - Hodonín - Strážnice - kemp Lučina 

Další den sjíždíme do Strážnice, odkud se vydáváme do slovenského královského města Skalice s krásným historickým centrem. Z farského kostela sv. Michala Archanjela, který se nachází přímo na náměstí je krásný rozhled do okolí města. Vstup nahoru na vyhlídku je zde kupodivu zadarmo a to s průvodkyní.
Ze Skalice pokračujeme do Holiče, odkud pokračujeme směr Hodonín, ale za mostkem odbočíme doleva a pokračujeme podél říčky Výtržina až k řece Moravě (pozor - odbočka je nenápadná). Poté pokračujeme podél řeky Moravy až k přeshraničnímu mostu do Hodonína. 


Zde vjedeme do centra, kde nás čeká oběd v místní restauraci minipivovaru Kunc. Někteří si zde dávají zázvorové, banánové či malinové pivo a oběd tu je také vynikající. Po obědě míříme zpátky přes most na Slovensko a pokračujeme dále po slovenské části řeky Moravy. Trasa zde vede po většinou nezpevněné cestě. 

Poté co jsme dorazili k přístavu Skalica u Baťového kanálu, se vydáváme doprava a pokračujeme od řeky do Sudoměřic. 

O kousek dál v Petrově navštěvujeme státní památkovou rezervaci Petrov-Plže s vinnými sklípky. Většina z nás pak odtud odjíždí obohacena o místní produkty. 


Z Petrova jsme pak za chvíli ve Strážnici, odkud nás čeká asi 10 km stoupání zpět do kempu. Kromě úseku kemp - Strážnice vedla dnešní trasa prakticky po rovině.


Fotogalerie - https://goo.gl/photos/6hQeTesB2a3AT2qy5


Info
Vzdálenost: 65 km
Nastoupáno: 214 m.
Více
 zde...

Výškový profil


Mapa trasy - zde...

4) Odjezd: kemp Lučina u Tvarožné Lhoty - Uherský Ostroh - Uherské Hradiště 

Po rozloučení s ostatními účastníky srazu se vydáváme na rozhlednu Travičná , odkud je pěkný výhled na zdejší nížinu. Po sjezdu do Stážnice nás čeká opět cesta po rovině přes Veselí n.M., Uherský Ostroh do Ostrožské Nové Vsi. 

Dále pokračujeme doleva za jezerami po Moravské stezce "územím nikoho" . Dále chvíli jedeme podél říčky Olšava, aby jsem se pak přes mostek dostali přes frekventovanou silnici. O chvíli jsme pak už v Uherském Hradišti, kde se raději ještě ptáme kudy se nejlépe dostaneme k nádraží, kde taky naše cesta končí.


Fotogalerie - https://goo.gl/photos/6hQeTesB2a3AT2qy5Info
Vzdálenost: 42 km
Nastoupáno: 154 m.
Více
 zde...

Výškový profil
Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

ODZNAKY NA GARMIN CONNECT

Oblíbené Garmin Odznáčky najdete jak na webovém Garmin Connect tak v mobilní aplikaci Connect.  Můžete je dostat např. za nějakou uběhnutou či ujetou vzdálenost, za 8 hodin spánku, dechové cvičení, aktivitu pod nulou, aktivita před sedmou nebo po desáté hodině, vytvoření tréninku, cíle, novou výbavu a mnoho dalšího.

GARMIN: NECHODÍ NOTIFIKACE NA HODINKY, ODPOJUJE SE BLUETOOTH

U telefonů, které si samy optimalizují baterii např. Huawei, Honor, Xaomi jsou problémy, že se hodně lidem na hodinkách nezobrazují notifikace (SMS, upozornění na volání, zprávy ze sociálních sítí,...), případně se jim odpojuje Bluetooth.

MUSÍ CYKLISTA POUŽÍT CYKLOSTEZKU ?

OD 1.1.2022 PLATÍ NOVELA ZÁKONA O PROVOZU NA POZEMNÍCH KOMUNIKACÍCH. DOŠLO TAK K ZRUŠENÍ DVOJSMYSLNÉHO VYSVĚTLOVÁNÍ PŘEDCHOZÍ VERZE ZÁKONA. Aktualizováno 26.12.23 Nejvyšší správní soud   potvrdil , že z  § 57 odst. 1 zákona o silničním provozu nevyplývá povinnost cyklisty užít stezku pro chodce a cyklisty . Cyklista je totiž účastníkem silničního provozu ve smyslu § 2 zákona o silničním provozu a náleží mu veškerá práva a povinnosti z toho vyplývající. Není-li pozemní komunikace označena dopravní značkou „Zákaz vjezdu jízdních kol“, může ji cyklista využít i za situace, kdy se v blízkosti nachází stezka pro chodce a cyklisty. Článek na Novinky.cz  / Rozsudek Nejvyššího správního soudu a  tisková zpráva .