Přeskočit na hlavní obsah

ONLINE MAPY NA LÉTO

🔰 Dáváte-li přednost vizualizaci před psaným textem, oceníte tyto online webové mapy, které se vám mohou hodit v létě. Některé weby mají také své vlastní aplikace, které nabízejí další vizualizace.
Další on-line mapy najdete na www.petruvblog.cz/p/mapy

Je jednou z nejdůležitějších informací, které byste měli před cestou i během ní sledovat.
www.windy.com - Windy nabízí interaktivní předpověď počasí pro celý svět, včetně živých radarových a satelitních snímků. Uživatelé si mohou vybrat z různých modelů počasí (např. ECMWF, Aladin, ICON, Meteoblue). Také je užitečná pro širokou škálu aktivit, jako je létání, jachting, lyžování, turistika. Mimo jiné, tyto data využívá Seznam počasí.
 mraky
Další:
• bouře, satelitní snímek, nebezpečí požáru, meteo výstrahy, proudy, větrné vlny, vzdouvání, vlny, CAPE index (Vyšší hodnoty CAPE naznačují větší pravděpodobnost vývoje bouřek a silnějších konvekčních proudů).
> www.ventusky.com - Ventusky nabízí komplexní vizualizaci meteorologických dat na mapě světa, včetně teploty, srážek, větru, oblačnosti, tlaku vzduchu a dalších veličin. Uživatelé mohou sledovat vývoj počasí v různých hladinách a využívat data z globálních i regionálních modelů, radarů a satelitů.
www.pocasiaradar.cz - Kromě aktuálního počasí a předpověď počasí nabízí různé snímky: meteoradar, déšť, teplota, vítr, blesky.
> Radarové data
Můžete sledovat, kromě výše uvedených webů, také na https://radar.bourky.cz nebo https://infoviz.cz/..., kde najdete radarové snímky z různých zemí.
> www.meteoblue.com - městská teplotní mapa.
www.chmi.cz - předpověď pro surfaře v Česku.
www.surfline.com - Jedna z předních světových platforem pro surfové předpovědi.

2) CESTOVNÍ MAPY

https://mapy.com - mapy.com jsou nepostradatelným pomocníkem pro každodenní použití i plánování výletů. Nabízejí podrobné turistické a cyklistické trasy s vyznačenými turistickými značkami a terénem. Umožňují stahování mapových podkladů pro offline použití.
www.google.com/maps - Google mapy nabízí širokou škálu funkcí, včetně vyhledávání míst a podniků, panoramatické snímky ulic (Street View), sdílení polohy. 
https://openstreetmap.cz - OpenStreetMap (OSM) je otevřený, editovatelný a globální projekt, jehož cílem je vytvoření volně dostupné mapy světa. Jedná se o podobný koncept jako Wikipedie, ale pro geografická data. Uživatelé mohou data mapy používat, upravovat a sdílet pod otevřenou licencí. Je možné si je stáhnout zdarma i různé mapy do Garminu či smartphonu.
https://waymarkedtrails.org - Waymarked Trails jsou mapy pro pěší turistiku, cyklistiku, mtb, jízdu na koni, bruslení nebo zimní sporty a navíc vrstva stínování reliéfu na podkladové mapě (v současnosti OSM nebo OpenTopoMap). Oproti OSM, při větším přiblížení, se vám po kliknutím na trasu zobrazí trasa/y vedoucí v této stopě. Kliknutím na trasu se vám znázorní trasa na mapě a další podrobnosti.
https://mapy.dennikn.skturistická mapa Slovenska portálu Hiking.
» VEŘEJNÁ DOPRAVA
Ke sledování vlakové dopravy slouží tyto mapy (s detailem jízdy), které se liší v rozsahu a funkcionalitě.
https://grapp.spravazeleznic.cz - GRAPP je jednodušší a zaměřuje se primárně na zobrazení polohy a zpoždění vlaků.
https://mapy.spravazeleznic.cz oproti GRAPP je obsáhlejší, obsahuje více informací a funkcí.
https://kam.mff.cuni.cz - Babitron nabízí vedle polohy vlaků, také statistiku zpoždění v předcházejících dnech.
> www.zugfinder.netSledování vlaků, zobrazení polohy a aktuálních zpoždění dálkových vlaků ve střední Evropě.
> www.chronotrains.com/cs - Interaktivní mapa Evropy, která vizualizuje, jak daleko můžete cestovat vlakem z každé stanice v Evropě v daném časovém rámci.

> https://mobility.portal.geops.io - zobrazuje aktuální pozice tisíců vozidel veřejné dopravy po celém světě, včetně vlaků, autobusů a tramvají. Polohy jsou vypočítávány z jízdního řádu nebo, pokud jsou k dispozici, z dat v reálném čase. Vozidla s reálnými daty jsou označena barevným okrajem (zelená pro včas, oranžová/červená pro zpoždění).
https://mpvnet.cz/odis mapa ODIS nabízí polohu autobusů a vlaků v rámci systému ODIS (MS kraj). 
https://mpvnet.cz - odjezdové tabule a aktuální polohy vozů s informacemi o aktuálním zpoždění sledovaných autobusových spojů a vlaků ve zvolené zastávce a aktuální polohy spojů IDS (ODIS, PID, IDZK, IDOL, JIKORD).
www.google.com/maps vám poskytne dopravní informace, pomůže zjistit odjezdy spojů, zpoždění a dokonce i obsazenost spojů. Najít nejlepší spojení, včetně vlaků, autobusů a tramvají.
https://mapy.com - zobrazují dopravní informace, odjezdy autobusů umožňují plánování tras veřejnou dopravou.

» DOPRAVNÍ INFORMACE
www.waze.comStejně jako v ČR, i v Evropě poskytuje aktuální dopravní informace sdílené uživateli.
www.bezpecnecesty.cz - aktuální dopravní informace o nehodách, uzavírkách, omezeních a dalších problémech na českých silnicích a dálnicích.
www.dopravniinfodnes.cz - aktuální nehody a další dopravní informace.
www.tolls.eu/cs: dopravní situace v Evropě: průjezdnost, dopravní omezení,...
https://portalnehod.cz: rizikové místa, můžete filtrovat také podle příčin, např. rychlost, zvěř, počasí, předjíždění.

» CENY ČERPACÍCH STANIC
www.globalassistance.cz: Ceny palivNatural 95/DieselLPG, CNG a dobíjecích stanic (pro elektromobily).  
> https://m.ceskybenzin.cz - aktuálních ceny Natural.
> www.mapy.com - čerpací stanice v Česku i Evropě.
> www.google.com/mapsčerpací stanice v Česku i Evropě.

» DOBÍJECÍ STANICE (Elektro)
> https://mapy.chargee.eco (Chargee) - dobíjecí stanice a ceny v Česku i Evropě. Nabízí jednotnou aplikaci a dobíjecí kartu pro řidiče. Deklaruje pokrytí více než 95 % veřejných stanic v ČR skrze partnerství (včetně ČEZ, PRE, E.ON, IONITY). Můžete filtrovat např. podle typu nebo rychlosti.
> https://app.chargeup.cz (ChargeeUp) - dobíjecí stanice a ceny v Česku i Evropě, např. Německu, Anglii, Velké Británii, Nizozemsku, Maďarsku, Rumunsku. Využívají ji provozovatelé dobíjecích stanic, kteří chtějí budovat a spravovat vlastní síť a samozřejmě řidiči elektromobilů, kteří dobíjí v síti ChargeUp nebo u jejích partnerů (např. EON, ČEZ, PRE). 
> https://portal.polyfazer.eu (Polyfazer) - dobíjecí stanice a ceny v ČeskuPro řidiče je k dispozici mobilní aplikace, která slouží k ovládání nabíjení. 
Využívají ji jak provozovatelé dobíjecích stanic (CPO), kteří potřebují systém pro správu a monetizaci, tak řidiči elektromobilů, kteří využívají stanice v síti Polyfazer (včetně partnerství s ČEZ pro jednorázové platby).
> https://nabijto.cz (projekt Univerzity Karlovy) Nezávislá webová aplikace , která se snaží shromažďovat informace o všech veřejných dobíjecích stanicích v ČR, včetně cen. Je určená primárně řidiči elektromobilů, kteří hledají přehled o dobíjecí infrastruktuře napříč poskytovateli.
> www.elektromobilita.cz (ČEZ - Futurego) - dobíjecí stanice a ceny.
> www.eon-drive.cz (E.ON Drive) dobíjecí stanice a ceny v Česku i Evropě (Rakousko, Německo, Maďarsko, Chorvatsko, Itálie, Polsko, Slovensko, Slovinsko).
> https://chargepre.smatrics.com/cs (PRE) - dobíjecí stanice (Pražská energetika).
> mapy.com - dobíjecí stanice v Česku i Evropě.
> mapy.com - dobíjecí stanice pro elektrokola a elektroskútry.
> www.google.com/mapsdobíjecí stanice v Česku i Evropě.

4) UBYTOVÁNÍ

www.bezkempu.cz - místa vhodné na volné kempování.
» KEMPY
www.dokempu.cz - průvodce kempy a tábořiště v Česku i Evropě.
www.camping.info/cs - kempy u nás i v Evropě.
www.eurocampings.co.uk Rozsáhlá databáze kempů v 31 evropských zemích.
» OBYTNÉ VOZIDLA, KARAVANY
www.mapy.cz - stání pro obytná vozidla, kempy, nejen v Česku.
www.cnacc.eu - zapojené do asociace kempů a karavanů u nás i v Evropě.
www.stellplatz.cz - místa pro stání obytných aut a karavanů v ČR.
www.promobil.demísta pro obytné auta po celé Evropě, často s detailními informacemi.
https://stellplatz.info - určená místa pro přenocování obytných aut, často s nějakým zázemím (voda, elektřina, likvidace odpadu).
https://park4night.com/enparkování a přenocování s obytným vozem nebo karavanem. Má obrovskou komunitně tvořenou databázi míst, včetně piknikových ploch, off-roadových míst a neoficiálních stání.
> www.google.com/mapsstellplatzy (místa pro stání obytných aut a karavanů) v ČR.
» HOTELY, PENZIONY, APARTMÁNY
www.mapy.com - hotelypenzionyapartmány.  
www.google.com/maps - na mapách Google můžete také jednoduše vyhledávat "hotely", "penziony", "apartmány" a často se zobrazí relevantní místa s recenzemi a fotografiemi.
> www.booking.comonline platforma pro rezervaci ubytování.
> www.airbnb.cz - portál pro ubytování v soukromí.
https://turistickamapa.cz - výletní místa: hrady, rozhledny, příroda, koupaliště,...
www.turistika.cz - tipy na výlet, turistické cíle, trasy,...
www.kudyznudy.czoficiální turistický web Česka. Tipy na výlety, akce, aktivity.
https://uzasna-mista.mapotic.com - možnost filtrování turistických míst podle různých kritérií (např. rybníky, rozhledny, vodopády, mosty, hrady, fotopointy). Dočtete se jestli je místo vhodné pro děti, kočárky, psy nebo i pro osoby s omezenou schopností pohybu. U každého místa je k dispozici i popis a fotografie.
www.google.com/mojemapy - mapa 2365 hradů, tvrzí, zřícenin a dalších objektů z webu hrady-zriceniny.cz.
www.hrady.cz - hrady a zámky.
https://turistickamapa.cz - hrady a zámky.
https://turistickamapa.cz - romantické místa.
https://turistickamapa.cz - zříceniny.
www.google.com/maps - na mapách Google můžete také jednoduše vyhledávat turistické cíle, např. zadáním: "hrady", "rozhledny", "vodopády" a často se zobrazí relevantní místa s recenzemi a fotografiemi.
> https://opentripmap.com - turistické atrakce, ubytování nejen v Evropě.
https://mapcarta.com - Mapcarta se zaměřuje se na poskytování informací o zajímavých místech, turistických atrakcích a dalších bodech zájmu z celého světa. A to jak v podobě textových popisů, tak i fotografií a odkazů na další zdroje. K tomu používá různé zdroje (OpenStreetMap, Wikipedie, Wikidat a dalších otevřených projektů). 
https://jeseniky.cz - Turistické cíle, výlety, informační centra, ubytování v Jeseníkách (včetně Rychlebských hor a Králického Sněžníku).
https://online.jeseniky.cz - výstrahy (uzavřená, poškozená místa, nebezpečí) a měřící stanice návštěvnosti (včetně Rychlebských hor a Králického Sněžníku).
www.ceskesvycarsko.cz - nejzajímavější místa Českého Švýcarska.

6) KOUPALIŠTĚ, ŘEKY

https://public.tableau.com - cenová mapa koupališť.
https://turistickamapa.cz - koupališťe a místa ke koupání.
www.swimplaces.com - volně přístupná místa ke koupání.
www.google.com/maps - na mapách Google můžete také jednoduše vyhledávat "koupaliště", "pláže", "přírodní koupání" a často se zobrazí relevantní místa s recenzemi a fotografiemi.
www.koupacivody.cz - kvalita koupacích vod.
www.raft.cz - aktuální sjízdnost řek.
www.voda.gov.cz - stavy a průtoky na vodních hladinách.
www.hladiny.cz - 
aktuální stavy hladin na řekách (stanice ČHMÚ a měst a obcí).
> www.veronica.cz - studánky.

7) OSTATNÍ

www.mapotic.com - objekty pro rodiče s dětmi.
www.google.com/maps - místa, kde se nedá platit kartou (k roku 2023).
www.markuslerner.com - země, kam můžete bez víz (musíte si první označit zemi - Česko).
> https://theodora.com - časové pásma.

» RIZIKA
www.kliste.cz - aktivita klíšťat s typy rizik nemocí.
https://info.chmi.cz - index aktivity klíšťat.
https://info.chmi.cz - index aktivit komárů.
https://info.chmi.cz - pylový semafor.
www.chmi.cz - nebezpečí požáru v Česku.
> www.windy.comnebezpečí požáru ve světě.
https://map.na-ovoce.cz - volně rostoucí ovoce.
www.mapotic.com - samosběr jahod.
> https://jahodovyweb.cz - samosběr a prodej jahod v Česku a Slovensku.
https://plodyvenkova.cz - lokální pěstitelé ovoce a zeleniny.
Mapa samosběrů a pěstitelů: meruněk, třešní, jablek, brambory, cibule, česnek, okurky, levandule.
https://plodyvenkova.cz - farmy v Česku.
https://zucm.cz/mapa-pestitelu - pěstitelé zelinářské unie (ZUCM).
https://kde.lovime.bio - ekologičtí zemědělci a výrobci biopotravin.
www.adresarfarmaru.cz - farmy a místa, kde nakoupíte čerstvé místní potraviny.
www.najdizemedelce.cz - přímý prodej poctivých potravin od českých farmářů.
www.mapy.com - farmářské prodejny.
https://info.chmi.cz - pravděpodobnost růstu hub.

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

ODZNAKY NA GARMIN CONNECT

Když se snažíme dosáhnout svých sportovních cílů, chceme se cítit odměněni za své úsilí. Odznaky Garmin Connect přinášejí rychlý a snadný způsob, jak sledovat svůj pokrok, získávat body a uznání za své aktivity. Díky bodům můžete soutěžit se svými známými, stoupat v žebříčku a dosahovat vyšších úrovní. Čím více aktivit dokončíte, tím více bodů získáte.  Úrovně odznaků se pohybují od 1 do 10.

GARMIN: NECHODÍ NOTIFIKACE, ODPOJUJE SE BLUETOOTH, HODINKY NEJDOU SPÁROVAT

Jedním z největších problému Garmin je, že doplácí na to, že každý výrobce telefonu, někdy i model má jiné nastavení. Např. některé nastavení automaticky uspávají Connect (a jiné aplikace) a tím pak vaše zařízení, např. hodinky nedostávají potřebné informace z telefonu.

BĚŽECKÝ TRENÉR GARMIN: 1) TRÉNOVAT NA UDÁLOST

🏃Nový běžecký trenér Garmin je flexibilnější, než známí  trenéři Jeff, Greg a Amy. Dokáže přizpůsobit trénink vašemu aktuálnímu stavu, např. kondici, trénovanosti, kondici, spánku, regeneraci. Podle těchto ukazatelů pak může váš trénink denně aktualizovat.  Můžete si zvolit vlastní vzdálenost. na kterou chcete trénovat.