PO BRUNTÁLSKÝCH SOPKÁCH ZA VRCHOLY VKK

Na Velikonoční svátky se vydáváme s přáteli za dalšími vrcholy letošní Vrchařské koruny Krnovska, kterými dnes jsou sopky v blízkosti Bruntálu.

Jesenické sopky jsou z geologického hlediska velice mladé. Uhlířský vrch, Venušina sopka a Velký Roudný soptily ještě před 1,5 - 2 miliony let.
Sopky začaly vznikat počátkem pleistocénu (na přelomu třetihor a čtvrtohor) jako stratovulkány, které prorazily silné spodnokarbonské vrstvy dosahující stáří okolo 320 miliónů let. Sopky tedy vznikaly v období, kdy naší krajinou začínal kráčet člověk neandrtálský, známý jako lovec mamutů a jsou tak nejmladšími geologickými útvary v České republice.


Z krnovského náměstí vyrážíme v 9:00 hod., odkud pokud možno po vedlejších cestách přijíždíme do Bruntálu.

Bruntál již známe a tak ho jen projíždíme a míříme na první dnešní sopku, na jehož vrcholu stojí barokní kostel Panny Marie Pomocné.

Uhlířský vrch (671,7 m.) je přírodní památka. Těžba zde odkryla jedinečný profil (výška lomových stěn dosahuje až 40 metrů), na kterém lze pozorovat jednotlivé vrstvy se všemi druhy sopečných vyvrženin.

Výhledy jsou zde pěkné, jak směrem na naši další cestu Venušinu sopky nebo Velký Roudný...

..tak na jesenické pohoří s Pradědem, kde ještě leží sníh.

Z Uhlířského vrchu pokračujeme směr Mezina, kde po necelých šesti kilometrech přijíždíme kolem půl dvanácté k druhé sopce dnešního dne.


Venušina sopka (643 m.) je také jak ostatní Bruntálské sopky typickým stratovulkánem v jehož činnosti se střídalo explozivní vyvrhování pyroklastického materiálu s výlevy lávy.


Další naše cesta vede k v.n. Slezská Harta, kde na lesních cestách musíme občas překonat překážku v podobě spadlých stromů.

V Nové Pláni si od silnice odskakujeme blíže vodě a také si dát pauzu na občerstvení.

Pokračujeme po jižní straně Slezské Harty, kde nás dnes čeká poslední sopka a také nejtěžší stoupání, které vede jednak po trávě a jedna sklon kopce je příliš velký.

Velký Roudný (780 m.) je nejmohutnější a také nejvyšší sopkou Nízkého Jeseníku. Také je morfologicky nejvýraznějším stratovulkánem této oblasti, zároveň se řadí k nejlépe zachovalým vulkánům Českého masívu.

Výhledy jsou ale z rozhledny parádní, jak na v.n. Slezská Harta tak na pohoří Jeseníků s Pradědem.

Z Velkého Roudného zkoušíme poprvé sjet po východní straně kopce, místy je to trochu horší, ale dá se to na horském kole sjet. O něco dál pak projíždíme přes hráz v.n. Slezská Harta.

Máme za sebou dnešní cíl tři vrcholy Vrchařské koruny Krnovska a tak obracíme směr a vydáváme se proti větru na cestu domů přes Staré Heřminovy, Velké Heraltice, Skrochovice

O půl šesté pak po 100 km přijíždíme zpět do Krnova

INFO:
Vzdálenost: 101 km
Nastoupané metry: 1457 m.
Čas pohybu: 5:41 hod.
Uplynulý čas: 8:58 hod.

FOTOGALERIE
https://photos.app.goo.gl/Jq91wuELqU8giNnc8 

TRASA:
https://connect.garmin.com/modern/activity/3570928878
https://www.strava.com/activities/2302439619

ODKAZY
- https://www.treking.cz/regiony/jesenicke-sopky.htm

- http://www.rymarovsko.cz/turisticke-zajimavosti/...

MAPA:


360° FOTO

Uhlířský vrch


Venušina sopka


Velký Roudný 


Komentáře