Přeskočit na hlavní obsah

KRNOV PŘIŠEL O KUS SVÉ HISTORIE

20. prosinec 2017 se stal jedním z nejčernějších dnů krnovské historie. Továrnu Alois Larisch a synové (bývalá Karnola) na Říčním okruhu, pohltil rozsáhlý požár, který z 90% zničil celou textilní minulost Krnova uloženou ve vzorkovně. Nejvíc hořelo v památkově chráněné vzorkovně látek (dezinatuře) z roku 1860, kde se navrhovaly sezonní vzory tkanin a která se dochovala ve stavu posledního pracovního dne. Vyhořel unikátní soubor strojů vzorkovny, tkalcovské stavy a velká sbírka starých vzorníku látek, jediná svého druhu. Nejstarší vzorky textilií pocházely dokonce z roku 1825.

Vše zatím nasvědčuje tomu, že byl požár zapálen úmyslně protože se objevil na více místech současně.
Včasným zásahem osmnácti jednotek hasičů nedošlo k rozšíření požáru na památkově cenné budovy v sousedství - Zemský archiv, Lichtenštejnský zámek, vila Rudolfa Larische. Zděné a železobetonové části skeletů továrních budov areálu požár přečkaly ve stavu, který naštěstí umožní jejich rekonstrukci.

Provoz v textilce skončil v roce 1996 a 8. února 2010 byl areál prohlášen za kulturní památku.
Požár vypukl jen chvíli před tím, co měl být celý areál zrekonstruován a přestavěn na nadregionální muzeum textilnictví. Na jaře měly odstartovat stavební práce a cca za tři roky měli návštěvníci obdivovat tkací stroje, snovadla či vzorníky látek. Projekt přišel na 123 miliónů a město na něj získalo dotaci zhruba 90 milionů.
Nyní město zase začíná od nuly. S udržením projektu souhlasí i náměstek moravskoslezského hejtmana Lukáš Curylo. „Projekt by měl pokračovat. Možná v modifikované podobě, ale měl,“ řekl.
Jeden z historických vzorníků látek z roku 1880 nebyl v době požáru v budově, protože je zapůjčen v jiné muzejní expozici. Zůstane tak zachován pro budoucí generace.


Ztratili jsme kus krnovské historie, se kterou jsou spojeny osudy tisíců Krnovanů. Škody jsou nevyčíslitelné. Neskutečný smutek střídá zlost... nad tím, jak někdo mohl chtít úmyslně zničit takové bohatství.

V souvislosti s požárem Karnoly přivítají policisté jakékoli informace, fotografie a videa, které by zachycovaly událost před příjezdem policistů, hasičů. Pokud takové máte, kontaktujte přímo krnovské kriminalisty na tel. 974 731 603 nebo na email br.2ook@pcr.cz či bezplatnou linku 158

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

ODZNAKY NA GARMIN CONNECT

Oblíbené Garmin Odznáčky najdete jak na webovém Garmin Connect tak v mobilní aplikaci Connect.  Můžete je dostat např. za nějakou uběhnutou či ujetou vzdálenost, za 8 hodin spánku, dechové cvičení, aktivitu pod nulou, aktivita před sedmou nebo po desáté hodině, vytvoření tréninku, cíle, novou výbavu a mnoho dalšího.

GARMIN: NECHODÍ NOTIFIKACE NA HODINKY, ODPOJUJE SE BLUETOOTH

U telefonů, které si samy optimalizují baterii např. Huawei, Honor, Xaomi jsou problémy, že se hodně lidem na hodinkách nezobrazují notifikace (SMS, upozornění na volání, zprávy ze sociálních sítí,...), případně se jim odpojuje Bluetooth.

MUSÍ CYKLISTA POUŽÍT CYKLOSTEZKU ?

OD 1.1.2022 PLATÍ NOVELA ZÁKONA O PROVOZU NA POZEMNÍCH KOMUNIKACÍCH. DOŠLO TAK K ZRUŠENÍ DVOJSMYSLNÉHO VYSVĚTLOVÁNÍ PŘEDCHOZÍ VERZE ZÁKONA. Aktualizováno 26.12.23 Nejvyšší správní soud   potvrdil , že z  § 57 odst. 1 zákona o silničním provozu nevyplývá povinnost cyklisty užít stezku pro chodce a cyklisty . Cyklista je totiž účastníkem silničního provozu ve smyslu § 2 zákona o silničním provozu a náleží mu veškerá práva a povinnosti z toho vyplývající. Není-li pozemní komunikace označena dopravní značkou „Zákaz vjezdu jízdních kol“, může ji cyklista využít i za situace, kdy se v blízkosti nachází stezka pro chodce a cyklisty. Článek na Novinky.cz  / Rozsudek Nejvyššího správního soudu a  tisková zpráva .