Z ČELADNÉ NA PUSTEVNY, RADHOŠŤ A PŘES TROJANOVICE ZPÁTKY

V sobotu se mi podaří odskočit si do Beskyd, přesněji do lázeňského města Čeladné. Teploměr ukazuje přes 30°C, naštěstí první část mé cesty na Pustevny vede lesem. Nejdříve po úpatí Malé a poté Velké Stolové hory. Ještě při napojení na tuto vrstevnicovou cestu musím improvizovat, protože přes cestu jsou vrata a značka zákaz vjezdu, soukromý majetek. Naštěstí v poblíž oploceného pozemku vede vyšlapaná cestička, ale pro kolo to není, takže musím kolo kousek tlačit.


Cesta vede po starší asfaltové cestě lesem, na jednom místě i s výhledem směr Frýdlant n.O. Jeden místní cyklista mi doporučuje za rozcestím "Vyrubanina" přejet přes most a po horší šotolinové cestě přejet pod Nořičí horu. Já mám však čas a proto pokračuji dále podél Bystrého potoku a poté po svazích Kněhyně. Sklon cesty už není tak příjemný, místy i kolem 12%. Po asi 3,3 km stoupání s 300 m. převýšením mě čeká přibližně stejně dlouhé klesání pod Zmrzlý vrch. Na rozcestí se napojuji se na cyklotrasu Ostrava - Radhošť. Cesta opět stoupá, tentokrát po svazích Zmrzlého vrchu a Tanečnice.


Po 2,3 km jsem na sedle Tanečnice a po vrstevnicové cestě přijíždím na Pustevny. Dvakrát jsem už byl na Pustevnách, ale nikdy jsem neměl čas zajet až na Radhošť. Proto se tu moc nezdržuji a pokračuji směr Radhošť. 


Po úvodním stoupání vede cesta jak na houpačce a po 4 km přijíždím na Radhošť, na jehož vrcholu se nachází kříž z roku 1805, dřevěná Kaple sv. Cyrila a Metoděje z let 1896-98, sousoší obou věrozvěstů z roku 1931 a televizní vysílač.
Cestou zpátky se ještě zastavuji u sochy boha Radegasta, abych ho pozdravil a o chvíli jsem zpět na Pustevnách.


Radhošť je nejznámější hora v chráněné krajinné oblasti Beskydy. Měří 1129 metrů a jde o sedmou nejvyšší horu Moravskoslezských Beskyd a o jejich nejzápadnější tisícovku. Nabízí krásné výhledy na celé Beskydy, Valašsko, Jeseníky a Malou a Velkou Fatru.
Radhošť bývá spojován s uctíváním pohanského boha pohostinnosti, plodnosti a úrody Radegasta. Tento bůh slunce, války a vítězství míval podle pověstí na této posvátné hoře sídlo.


Zpáteční cesta klesá po děravé asfaltové silnici do Trojanovic a dále po vedlejších cestách s pěknými výhledy na Beskydské kopce. Na kraji obce Kunčice p.O. se zastavuji u dřevěného kostela sv. Prokopa a Barbory a o chvíli jsem u Beskydského rehabilitačního centra Čeladná, u jehož vstupu se nachází vyhlídková věž s výhledem na nedaleké beskydské kopce. V přilehlém parku pak shlédnu ještě starou budovu lázní či roubenou kapli nejsvětější Panny Marie.


Na závěr ještě vjíždím do zdejšího golfového areálu, který se nachází v krásném prostředí okolních beskydských kopců. V centru areálu se nachází kaple (z r. 2009) v gotickém slohu se sochami sv. Jana Nepomuckého a sv. Prospera.Komentáře