Přeskočit na hlavní obsah

HISTORICKÉ MĚSTA V OKOLÍ JEZER OTMUCHOWSKIE A NYSKIE


Z Krnova se vydáváme vlakem do Mikulovic odkud již pokračujeme na silničních kolech po silnici, která většinou až za Vidnavu kopírovala hraniční pásmo mezi ČR a Polskem. Napravo máme polskou nížinu, nalevo pak nás doprovází hřebeny Hrubého Jeseníku. Na cestě jsou možnosti odbočit na Nysu, Otmuchow i Paczkow, ale my pokračujeme až do Javorníku s jeho výraznou dominantou - zámkem Jánský Vrch.

Z Javorníku pokračujeme přes hraniční přechod Bílý potok do Paczkowa, kterému se říká "polské Carcassonne"(nejzachovalejší starověké pevnostní město v Evropě). Obec stojí určitě navštívit pro jeho zachovaný historický charakter, např. zachované městské hradby obklopující centrum, brány, věže, farní kostel,.... V obci navštěvujeme věž radnice (vstup 3 zl. - cca 20 Kč a mají zde pěkné razítko), odkud je pěkný pohled do okolí (v obci je ještě jeden vyhlídkový bod - Wroclavská brána).To ještě netušíme, že nás ještě v následujících třech městech čekají další návštěvy vyhlídkových věží. V Paczkově se ptáme zda není lepší objet Otmuchowskie jezero ze severu, kvůli provozu aut, ale odpovědí je nám, že jižní trasa je méně frekventovaná. Na trase jsem si říkal, jestli jsme si dobře rozuměli, protože provoz aut je celkem velký. Ani místní pláže zde nevidíme, protože ty jsou na severu jezera. Za to jsou zde podél cesty tři smažírny ryb a dvě restaurace.

Další obec na trase je Otmuchov s radnicí a pěkným farním kostelem v centru. 


Poté jsme chtěli se vydat zpět na trasu, ale naštěstí nás místní poslali na na biskupský zámek tyčí se nad městem, který byl obranným sídlem, bohužel přes stromy na něho nejde z centra vidět. Zde také navštěvuji věž pěkného zámku, který slouží i jako hotel (vstup 4 zl. - cca 26 Kč a také zde dávají razítka). Z věže je výhled do širokého okolí, v dáli lze vidět také jezera.


Z Otmuchova pokračujeme k Nyse. Polské cesty jsou v daleko horším stavu jak u nás, za to polští řidiči se k nám cyklistům chovají lépe. Za celý den na nás nikdo netroubil, jen jedna nepříjemnost nás potkala, kdy těsně vedle nás praskla pneumatika protijedoucímu nákladnímu autu. V prvním okamžiku byla slyšet velká rána, pak se zvedl prach a trochu nás zasáhla sprška malých zbytků pneumatiky. Naštěstí to byla jedna z prostředních pneumatik, takže to dopadlo pro nás dobře.

Nyskie jezero máme z Otmuchowa jižně pod sebou, ale vůbec ho na cestě nespatříme. Až poté co zabočujeme za jezerem do Skorochowa, kde je také písečná pláž. Také je zde místo na rybaření, za chvíli zde jeden rybář ulovil tři krásné kapry. V obci také začíná cyklostezka, po které se dostaneme až téměř do centra Nysy. Nysa je jedním z nejstarších slezských měst. V centru je toho hodně k vidění - monumentální gotický kostel sv. Jakuba a Anežky z počátku 15. století s portálem, věž Minsterberské brány, barokní kostely,.... Na náměstí je možnost podívat se z katedrály na město z ptačího pohledu, tak toho opět využívám (vstup 5zl. - cca 32 Kč, razítko zde žádné nemají). Tentokrát mě nahoru bere rychlovýtah. Nahoře opět fotím, i když my v tom trochu brání mříže. Možnost výhledu do okolí je tu teprve od roku 2008.


Za Nysou nás čeká na prozatímní rovinaté trase první delší, ale ne moc prudké stoupání, poté však již je opět rovina až do Prudniku, kde na kraji centra navštěvujeme dnešní čtvrtou a poslední zastávku na vyhlídkovém místě. Tentokrát je to Zámková věž p.Woka (vstup 2 zl. - cca 15 Kč, opět bez razítka, ale pěkná vstupenka). Po návštěvě věže se vydáváme přes centrum, kterému vévodí místní radnice. 


Přes věž dolní brány pak z centra pokračujeme směrem na hraniční přechod Trzebina - Bartultovice. Zde po zastávce na oběd nás čeká stoupání do M.Albrechtice a poté opět rovina po polské straně řeky Opavice do Krnova.

Výlet považuji za velice zdařilý, bylo toho opravdu hodně k vidění, počasí nám přálo celou dobu, po bezvětří a mírně zatažené obloze při 20°C, se v Nyse nebe roztáhlo, teplota začala stoupat k 24 °C.


INFO
Vzdálenost 131 km

Průměr 22,5 km/hod
Čas 6:01:53, celkový čas cca 9 hodin.

FOTO
na Rajčeti

Google Foto

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

ODZNAKY NA GARMIN CONNECT

Oblíbené Garmin Odznáčky najdete jak na webovém Garmin Connect tak v mobilní aplikaci Connect.  Můžete je dostat např. za nějakou uběhnutou či ujetou vzdálenost, za 8 hodin spánku, dechové cvičení, aktivitu pod nulou, aktivita před sedmou nebo po desáté hodině, vytvoření tréninku, cíle, novou výbavu a mnoho dalšího.

MUSÍ CYKLISTA POUŽÍT CYKLOSTEZKU ?

OD 1.1.2022 PLATÍ NOVELA ZÁKONA O PROVOZU NA POZEMNÍCH KOMUNIKACÍCH. DOŠLO TAK K ZRUŠENÍ DVOJSMYSLNÉHO VYSVĚTLOVÁNÍ PŘEDCHOZÍ VERZE ZÁKONA. Zde je novela tohoto zákona. Pod ní najdete článek se starou novelou. Novela zákona o  provozu na pozemních komunikacích.  č. 361/2000 Sb., platná  od 1. 1. 2022. ► Nyní platí n epovinné použití cyklistické infrastruktury (smíšené cyklostezky - značky C9a a C10a).  »   Je-li zřízen jízdní pruh pro cyklisty, vyhrazený jízdní pruh pro cyklisty, stezka pro cyklisty nebo je-li na křižovatce s řízeným provozem zřízen pruh pro cyklisty a vymezený prostor pro cyklisty (značka C8a), je cyklista povinen jich užít v daném místě a směru, ledaže by tím mohla být ohrožena bezpečnost nebo plynulost provozu na pozemních komunikacích. (§ 57 odst. 1 podle bodu 6 tisku 374/8 –   doplnění slov „v daném místě a směru, ledaže by tím mohla být ohrožena bezpečnost nebo plynulost provozu na pozemních komunikacích“ ). Tato změna je citována doslovně  v zákoně o bezpečném

GARMIN: NECHODÍ NOTIFIKACE NA HODINKY, ODPOJUJE SE BLUETOOTH

U telefonů, které si samy optimalizují baterii např. Huawei, Honor, Xaomi jsou problémy, že se hodně lidem na hodinkách nezobrazují notifikace (SMS, upozornění na volání, zprávy ze sociálních sítí,...), případně se jim odpojuje Bluetooth.