Přeskočit na hlavní obsah

DLOUHÉ STRÁNĚ NA KOLE

Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé Stráně se stala v roce 2005 největším divem Česka (podle čtenářů portálu iDnes). Nachází na říčce Divoká Desná v pohoří Jeseníky, u obce Loučná nad Desnou v okrese Šumperk. Je to nejen unikátní stavebně-technická památka a hráz horní nádrže poskytuje úžasné výhledy. Je odtud jako na dlani celý hřeben Jeseníků a široké okolí. Na jihovýchodě je dobře vidět i Beskydy, na jihu Českomoravskou vysočinu a na západě kromě Orlických hor i Krkonoše. Na severozápadě je pohled přes Červenohorské sedlo do polských rovin, na severu pak vévodí pohled na Praděd.
Výjezd k "horskému oku" na Dlouhé Stráně (1350 m.n.m.) patří mezi ty vůbec nejtěžší stoupání u nás, které se dají vyjet na silničním kole, cestou však nepotkáte tolik cyklistů jak na Pradědu či Lysé hoře.

Přístup k Dlouhým Stráním je po silnici jen ze západní strany Jeseníků. Přijet můžete ze severu (Červenohorské sedlo, Jeseník, Polsko), jihu (Šumperk, Olomouc, Brno) nebo východu (sedlo Skřítek, Rýmařov, Bruntál, Ostrava).

Samotný výjezd na Dlouhé Stráně je buď z Loučné n.D. (50°4'22'' s.š., 17°5'25'' v.d.) kdy odbočíte u parkoviště (u obchodu potravin), nebo z Kout n.D., kde můžete začít u mostu (50°6'10'' s.š., 17°8'19'' v.d.). Další možnost je také vyjet z Vernýřovic. Zde je však horší cesta z 2/3 lesní asfalt střídavé kvality místy zvětralý, ale bez děr, 1/3 velice slušná zpevněná lesní šotolinová zaježděná cesta.

Naše trasa začíná ale v Malé Morávce u autobusové zastávky (naproti restaurace Na Kovárně), odkud pokračujeme na Rýmařov. Po zdolání prvního stoupání na sedlo Skřítek (873 m.n.m.) kdy máme za sebou prvních 25 km, klesáme do Sobotína. 
V Sobotíně zatáčíme u Diakonie z hlavní silnice doprava (38 km) a pokračujeme přes Maršíkov do Loučné nad Desnou. 
V Loučné n.D. odbočujeme před parkovištěm obchodu s potravinami vpravo. Máme za sebou 46,5 km a před námi je asi 13,5 km většinou prudkého stoupání.
První kilometry ještě není stoupání tak zlé, ale posléze už je sklon kopce, přeci jen o něco těžší. Připomíná to výjezd na Lysou horu, cesta vede stále do prudkého kopce a nikde není místo na odpočinek, jen tato trasa je přeci jenom o poznání delší. Cesta vede většinou lesem po užší cestě, která není úplně rovná, ale je bez děr (ale na cestu zpět doporučuji cestu na Kouty). Z lesa vyjíždíme po 8 km u tří větrných elektráren (1170 m.n.m.), na mapě značené jako Tetřeví chata. 
Za nimi cesta na chvíli klesne, ale po chvíli zase stoupá ke křižovatce pod horní nádrží (9,75 km).
Od křižovatky nás čeká další cca. 3,5 km stoupání až k samému vrcholu k horní nádrži na Dlouhých Stráních. Pod vrcholem ještě musíme podlézt závoru (nejde objet) a na křiž. se vydáváme doprava (ale i cesta doleva vede na vrchol). Po chvíli se cesta opět rozdvojuje, jedna vede doleva do kopce (k chatce pod vrcholem) a druhá rovně. Pokračujeme rovně, objíždíme kopec a na jeho druhém konci pak už jen odbočíme doleva a po chvíli stoupání jsme nahoře.
Z vrcholu je pěkný pohled jak na Praděd, tak do širokého okolí. Kdo chce může si udělat kolečko kolem nádrže. 

Od nádrže sjíždíme dolů na křižovatku pod nádrží.
Na křižovatce se dáváme doprava a sjíždíme po pěkné silnici přes dolní nádrž do Kout n. D (73 km). 

Zde za mostem odbočujeme doleva na hlavní silnici a pokračujeme po občerstvovací zastávce do Loučné n.D.(79.3 km).
Pokud pojedete z Loučné n.D., čeká vás nahoru kratší, ale prudší cesta na vrchol Dlouhých Strání po užší lesní asfaltové cestě. Z Kout n.D. vede nahoru o něco delší a ne tak prudká cesta po klasické asfaltové silnici. Pokud nebudete chtít jet nahoru po stejné cestě, začněte radši z Loučné p.D. a končete v Koutech n.D., protože vracet se do Loučné n.D. po užší, prudší a ne tak kvalitní cestě nemusí být bezpečné.
Z Loučné n.D. se vracíme stejnou cestou přes Maršíkov a po 15 km stoupání s 400 m. převýšením na sedlo Skřítek. To už máme za sebou dneska 101,5 km. Po sjezdu ze Skřítku odbočujeme za hospodou doleva do Ždárského Potoka (111 km), kde po cyklotrase č.6077 stoupáme lesem na Mravencovku (118,20 km). Od ní už vede cesta z kopce a přes Karlov pod Pradědem přijíždíme na horní část Malé Morávky. Odbočujeme doprava (u restaurace Na Rychtě) a projíždíme tuto obec až k zastávce u restaurace Na Kovárně, kde je po 124,5 km cíl této trasy.

(My jsme ten den ještě pokračovali na kole přes Rudnou p.P., Bruntál, Zátor do Krnova a najeli jsme 170 km)
FOTOGALERIEhttps://goo.gl/photos/gE95nGGyBqGrdRdD7
VÝŠKOVÝ PROFIL TRASY

MAPA

VIDEO


CYKLOTRASY: (Itinerář, mapa, výškový profil)
- Malá Morávka - Rýmařov -Loučná n.D. - Dlouhé Stráně - Kouty n.D. - Karlov p.P. - M. Morávka
Minimální výška 405 m.n.m. Sobotín - Diakonie, maximální výška 1350 m.n.m. horní nádrž Dlouhé Stráně, celkem nastoupáno 2294 vm., max.stoupání 11% (cca. 1 km k Tetřeví chatě), převýšení 945 m.

- Loučná n.D - Dlouhé Stráně - Kouty n.D - Loučná n.D.
Minimální výška 490 m.n.m. před Loučnou n.D, maximální výška 1350 m.n.m. horní nádrž Dlouhé Stráně, celkem nastoupáno 922 vm., max.stoupání 11% (cca. 1 km k Tetřeví chatě), převýšení 822 m.

Porovnání profilů z Loučné n.D. a z Kout n.D. na Dlouhé Stráně
Cesta z Loučné vede lesem, kde bývá příjemnější vzduch, z Koutů je stoupání o poznání mírnější, ale trasa vede otevřeným terénem, traversem, kde do vás za slunečního dne pere slunce. Skutečnost, že je vidět daleko dopředu rovněž nepůsobí nejlépe.
Z Loučné n.D. musíte překonat výškový rozdíl o 111 m vyšší, než by jste vyjeli z Kout n.D.
Třetí možností je MTB trasa od Vernířovic. Není ani tak náročná, vede lesem a je zajímavá. Polovina asfalt a potom slušná lesní cesta. Jen asi 200 m se musí tlačit. Cesto je několik krásných vyhlídek.


Cestopis také zde: http://www.cyklistikakrnov.com/Cyklotrasy/cyklotrasa-na-dlouhe-strane.html

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

ODZNAKY NA GARMIN CONNECT

Oblíbené Garmin Odznáčky najdete jak na webovém Garmin Connect tak v mobilní aplikaci Connect.  Můžete je dostat např. za nějakou uběhnutou či ujetou vzdálenost, za 8 hodin spánku, dechové cvičení, aktivitu pod nulou, aktivita před sedmou nebo po desáté hodině, vytvoření tréninku, cíle, novou výbavu a mnoho dalšího.

ITALSKÉ DOLOMITY - 3 DEN: Lanovkou na Punta Rocca (3265 m), Punta Serauta (muzeum bojů o její ledovce v 1. světové válce)

↝ Třetí den jsme si trochu odpočinuli. Využili jsme pěkného počasí a vyjeli lanovkou na hřeben Marmolady  Punta Rocca (3265 m). Panoramatická terasa nám nabídla nádherný 360° vyhled. Na mezistanici  Serauta (2950 m), jsme navštívili muzeum bojů za 1. světové války.

GARMIN: NECHODÍ NOTIFIKACE NA HODINKY, ODPOJUJE SE BLUETOOTH

U telefonů, které si samy optimalizují baterii např. Huawei, Honor, Xaomi jsou problémy, že se hodně lidem na hodinkách nezobrazují notifikace (SMS, upozornění na volání, zprávy ze sociálních sítí,...), případně se jim odpojuje Bluetooth.