Krátká dubnová procházka po okolí Rejvízu. Naše trasa vedla na zříceninu hradu Koberštejn, přes Lurdskou jeskyni na Starém Rejvízu. Při zpáteční cestě jsme se ještě navštívili pozůstatky hradu Freudenštejn.
REJVÍZ - KOBERŠTEJN - LURDSKÁ JESKYNĚ - REJVÍZ / FREUDENŠTEJN
Hned za zatáčkou (vracečkou), kde se cyklotrasa č.55 spojuje s cyklotrasou č. 6074, odbočujeme z Opavské cesty. Čeká nás prudší výšlap v terénu ke zřícenině hradu Koberštejn.
Poslední část, kdy odbočujeme na zelenou turistickou cestu je velmi náročná. Vede přímo proti vrstevnicím, takže u tohoto prudšího výšlapu až do výše 912 m., počítejte, že se pořádně zadýcháte.
ZŘÍCENINA KOBERŠTEJN
Najdete ji pod Zámeckým vrchem (934 m.) nad údolím Černé Opavy.Historie: O zřícenině hradu z konce 13. století se moc neví. Píše se že střežil zemskou stezku mezi Zlatými Horami a Vrbnem ze strany vratislavského biskupa či jižní hranici Niského knížectví a významnou kupeckou stezku ležící podél Černé Opavy. Domněnka je také, že Koberštejn byl pravděpodobně zbudován jako mocenský protipól nedalekému moravskému Quinburku.
Půdorys hradu je 85 × 100 metrů, dnes z něj zbylo 9 m vysoké torzo okrouhlé věže.
Na vyhlídku v tomto období lezu velmi opatrně a jen na začátek vyhlídky. Z vyhlídky by měl být vidět Starý Rejvíz a okolní hory, při dobré viditelnosti i území Polska.
Z vyhlídky scházíme po zelené turistické cestě až na rozcestí pod Koberštejnem. Podél skal pak pokračujeme po červené turistické cestě k Lurdské jeskyni. Na rozcestí červené a modré turistické trasy odbočuje červená turistická trasa do kopce k jeskyni, které se prakticky nachází na protějším vrchu Zámeckého vrchu.
LURDSKÁ JESKYNĚ
Poutní místo se nachází v mohutném skalním pásu na úbočí Zámeckého pahorku nad Starým Rejvízem, kde je v jednom z výklenků umístěn obraz Panny Marie s malým oltářním stolem.Úcta k Panně Marii Lurdské se stala nedílnou součástí mariánského kultu zdejších obcí, které také poznaly léčivou sílu vody a prosperitu, kterou zdejší voda do kraje přinesla.
Lurdská jeskyně na Starém Rejvízu pochází z r. 1908. Tradice poutí zanikla v r. 1948. Místo bylo znovu objeveno r. 2003, opraveno a od r. 2009 zpřístupněno.
Od Lurdské jeskyně scházíme na cestu, po které nás doprovází červená a modrá turistická trasa. Na Starém Rejvízu se na chvíli zastavujeme u koní.
Na oběd se zastavujeme na Rejvízu (bohužel zatím jsem zde nebyl s žádnou restaurací spokojen).
Na oběd se zastavujeme na Rejvízu (bohužel zatím jsem zde nebyl s žádnou restaurací spokojen).
FREUDENŠTEJN
Při cestě zpátky se ještě zastavujeme u obce Karlovice. Po žluté turistické trase přicházíme k nedaleké zřícenině, ale podle mě již k nevýznamnému pozůstatku hradu Freudenštejn, známého také jako Pustý hrádek či Karlovický hrádek. Hrad založil ve 13.st. zřejmě moravský markrabě a později český král Přemysl Otakar II.. V roce 1579 již z něho ale byla zřícenina. Z hradu se do současnosti mnoho nezachovalo. Výrazný je především val a příkop obepínající jádro hradu na severu, východě a jihu, a pak samotný pahorek jádra.Ačkoliv by se mohlo zdát, že se na hradě dochovalo hodně zdí, není tomu tak. Původní hradební zdi byly nějakými nadšenci rozebrány a postaveny z nich zcela nové zídky, bez návaznosti na původní dispozici.
INFO
Vzdálenost: 11 Km
Nastoupané metry: 313 m.
Celkový čas: 4:20 hodin
FOTOGALERIE
- Fotogalerie GF
- Zonerama
TRASA
- www.strava.com/activities/8865137309
Vzdálenost: 11 Km
Nastoupané metry: 313 m.
Celkový čas: 4:20 hodin
FOTOGALERIE
- Fotogalerie GF
- Zonerama
TRASA
- www.strava.com/activities/8865137309
- mapy.cz
MAPA
ZDROJE / ODKAZYMAPA
- www.hrady.cz/hrad-freudenstejn-freudenstein
- www.hrady.cz/lurdska-jeskyne-stary-rejviz
- www.hrady.cz/hrad-koberstejn-kobrstejn
- https://olomouc.rozhlas.cz/...
- https://cs.wikipedia.org/wiki/Koberštejn
Komentáře
Okomentovat