Přeskočit na hlavní obsah

VYSOKÉ TATRY 2011

Koncem září jsme se již tradičně vydali na cestu do Vysokých Tater. Letos jsme se ubytovali v Tatranské Lomnice. Oproti loňsku se počasí obrátilo a tak jsme si mohli vychutnávat i výhledy do okolí.

V den příjezdu jsme se stihli ubytovat ve Vila Helena nedaleko nádraží a zajít ještě na večeři do jedné z restaurací.

1) NA TÉRYHO A ZBOJNICKOU CHATU

První den našeho pobytu v Tatrách vstáváme brzo ráno, protože nás čeká dlouhá cesta. Kolem půl osmě se již vydáváme do Starého Smokovce, odkud v 7:55 hod. pokračujeme podél dráhy zubačky na Hrebienok

Obloha je bez mráčků a tak jde krásně vidět i Lomnický štít. Pokračujeme kolem Bilíkově chaty k vodopádům Studeného potoka. Oproti loňsku je zde ale o hodně méně vody.

Od vodopádů míříme k Zámkovského chatě, kde se ale dlouho nezdržujeme a stoupáme dále údolím k Téryho chatě. 

Za chatou se nám do cesty staví "Žltá stěna". 

Údolí před ní končí a my tak musíme překonat tuto stěnu za níž lze již spatřit první cíl naší cesty. Na vrcholu Žluté stěny se pak nabízí nádherný pohled zpět do údolí. 

Na Téryho chatě jsme v 11:50 a čekáme na další členy naší výpravy a já se mezitím můžu podívat po okolí chaty, které mi bylo loni zapovězeno kvůli velké oblačnosti. 

Po krátké zastávce pokračujeme za chatou kolem 5 Spišských ples k rozcestníku "Rozcestie pod Sedielkom" (2040 m.n.m.). 


Od něj míříme na Priečne sedlo, k němuž se dostáváme před druhou hodinou odpolední. Překonání tohoto sedla nepatří mezi ty lehčí výstupy. 

Asi za dvacet minut v 14:20 hod. je naše první část již v druhém údolí. Po dvaceti minutách pak přichází zbytek naší skupiny. Dále naše kroky vedou druhým údolím na Zbojnickou chatu. Nezdá se to, ale cesta k chatě je ještě dlouhá, nakonec k Zbojnické chatě docházíme v 16:20 hod. 

Po odpočinku na chatě nám ukazatel sděluje, že dolů na Hrebienok to máme ještě 2:15 hod., Cesta dolů údolím nám nejrychlejším ale nakonec trvala asi jen 1:45 hod. a na Hrebienok dorážíme v 18:05 hod. 

Zde počkáme i na ostatní a poté již sestupujeme při stmívání do Starého Smokovce, kde dorážíme kolem sedmé hodiny.


Foto
Trasa2) VÝSTUP NA RYSY

Druhý den míříme do Popradského Plesa, odkud v 9:45 hod. míříme po asfaltové cestě k Zámeckého chatě u Popradského plesaPo hodině přicházíme k plesu, kde nám ukazatel sděluje, že na Rysy to máme ještě 3:20 hod. Na cestu se vydáváme v 11:15 hod., pokračujeme údolím a ve výšce 1921 m. pak procházíme kolem Žabích ples (Mengusovských).

Za plesami překonáváme jeden lehčí úsek s řetězy, aby jsme asi za dvacet minut vstoupili do Slobodného Království Rysy jak praví tabulka, která nás zde vítá. 

O malý kousek dál již přicházíme k chatě pod Rysmi 2250 m.n.m., u které jsme v 13:00 hodin. 

Někteří zůstávají na chatě, já ale pokračuji dál k vrcholu.

Počasí dnes opravdu přeje a tak si můžu vychutnávat i přes menší opar úchvatné výhledy. 
Nejdříve se mi nabízí výhledy na českou stranu. Pode mnou lze vidět i Žabie plesa, jako kdyby byli jen kousek pode mnou. Poslední metry stoupání jsou prudší a také zde kameny nejsou tak dobře poskládané. I přesto, že je po sezóně a k tomu je pondělí je na horách dost lidí. Po chvíli čekání se i pro mě uvolnilo místo na vrcholů Rysů 2499 m.n.m, kde jsem v 13:40 hod., tedy o hodinu dříve oproti ukazateli. 


Po české straně se mi nabízí i pohled na polskou část Tater. Kromě krásných hor, lze spatřit dole pode mnou dvě ledovcová jezera Morskie oko a Czarny Staw (Mořské oko a Černé jezero), ke kterým vede turistická cesta. 

Já sestupuji zpět na Chatu pod Rysmi, kde po obědě a menší přestávce se vydáváme v 14:45 hod. na zpáteční cestu. Po půl hodině procházíme kolem Žabích ples aby jsme údolím sestoupili až zpět k Popradskému plesu, kde přicházíme v 16:25 hod. Po přestávce sestupujeme zpět do Popradského Plesa. 

A protože jsme doma relativně brzo, vydáváme se ještě do Popradu zrelaxovat do místního Aquacentra.

Rysy jsou trojvrcholovým štítem. Nejvyšší je prostřední (2503 m.), turistická značka vede na severozápadní (2499,6 m.) a třetím vrcholem je jihovýchodní.

Trasa: 

Další den ráno nás čekal odjezd zpátky domů. Sice jsme uvažovali, že by jsme jeli lanovkou na Lomnický štít (cena cca 1000 Kč), ale neměli jsme tolik času a stejně po dvou dnech bez mráčků se Lomnický štít skryl do mraků.

Pohled z Rysů 2499 m.

Výhled zpod Rysů na českou stranu

Výhled do údolí zpod Téryho chaty


Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

ODZNAKY NA GARMIN CONNECT

Oblíbené Garmin Odznáčky najdete jak na webovém Garmin Connect tak v mobilní aplikaci Connect.  Můžete je dostat např. za nějakou uběhnutou či ujetou vzdálenost, za 8 hodin spánku, dechové cvičení, aktivitu pod nulou, aktivita před sedmou nebo po desáté hodině, vytvoření tréninku, cíle, novou výbavu a mnoho dalšího.

GARMIN: NECHODÍ NOTIFIKACE NA HODINKY, ODPOJUJE SE BLUETOOTH

U telefonů, které si samy optimalizují baterii např. Huawei, Honor, Xaomi jsou problémy, že se hodně lidem na hodinkách nezobrazují notifikace (SMS, upozornění na volání, zprávy ze sociálních sítí,...), případně se jim odpojuje Bluetooth.

MUSÍ CYKLISTA POUŽÍT CYKLOSTEZKU ?

OD 1.1.2022 PLATÍ NOVELA ZÁKONA O PROVOZU NA POZEMNÍCH KOMUNIKACÍCH. DOŠLO TAK K ZRUŠENÍ DVOJSMYSLNÉHO VYSVĚTLOVÁNÍ PŘEDCHOZÍ VERZE ZÁKONA. Zde je novela tohoto zákona. Pod ní najdete článek se starou novelou. Novela zákona o  provozu na pozemních komunikacích.  č. 361/2000 Sb., platná  od 1. 1. 2022. ► Nyní platí n epovinné použití cyklistické infrastruktury (smíšené cyklostezky - značky C9a a C10a).  »   Je-li zřízen jízdní pruh pro cyklisty, vyhrazený jízdní pruh pro cyklisty, stezka pro cyklisty nebo je-li na křižovatce s řízeným provozem zřízen pruh pro cyklisty a vymezený prostor pro cyklisty (značka C8a), je cyklista povinen jich užít v daném místě a směru, ledaže by tím mohla být ohrožena bezpečnost nebo plynulost provozu na pozemních komunikacích. (§ 57 odst. 1 podle bodu 6 tisku 374/8 –   doplnění slov „v daném místě a směru, ledaže by tím mohla být ohrožena bezpečnost nebo plynulost provozu na pozemních komunikacích“ ). Tato změna je citována doslovně  v zákoně o bezpečném