Přeskočit na hlavní obsah

VYSOKÉ TATRY 2011

Koncem září jsme se již tradičně vydali na cestu do Vysokých Tater. Letos jsme se ubytovali v Tatranské Lomnice. Oproti loňsku se počasí obrátilo a tak jsme si mohli vychutnávat i výhledy do okolí.
V den příjezdu jsme se stihli ubytovat ve Vila Helena nedaleko nádraží a zajít ještě na večeři do jedné z restaurací.
OBSAH
1) NA TÉRYHO A ZBOJNICKOU CHATU
2) VÝSTUP NA RYSY

Další cestopisy z Vysokých Tater > www.petruvblog.cz/...

1) NA TÉRYHO A ZBOJNICKOU CHATU
První den našeho pobytu v Tatrách vstáváme brzo ráno, protože nás čeká dlouhá cesta. Kolem půl osmě se již vydáváme do Starého Smokovce, odkud v 7:55 hod. pokračujeme podél dráhy zubačky na Hrebienok
Obloha je bez mráčků a tak jde krásně vidět i Lomnický štít. Pokračujeme kolem Bilíkově chaty k vodopádům Studeného potoka. Oproti loňsku je zde ale o hodně méně vody.
Od vodopádů míříme k Zámkovského chatě, kde se ale dlouho nezdržujeme a stoupáme dále údolím k Téryho chatě. 
Za chatou se nám do cesty staví "Žltá stěna". 
Údolí před ní končí a my tak musíme překonat tuto stěnu za níž lze již spatřit první cíl naší cesty. Na vrcholu Žluté stěny se pak nabízí nádherný pohled zpět do údolí. 
Na Téryho chatě jsme v 11:50 a čekáme na další členy naší výpravy a já se mezitím můžu podívat po okolí chaty, které mi bylo loni zapovězeno kvůli velké oblačnosti. 
Po krátké zastávce pokračujeme za chatou kolem 5 Spišských ples k rozcestníku "Rozcestie pod Sedielkom" (2040 m.n.m.). 
Od něj míříme na Priečne sedlo, k němuž se dostáváme před druhou hodinou odpolední. Překonání tohoto sedla nepatří mezi ty lehčí výstupy. 
Asi za dvacet minut v 14:20 hod. je naše první část již v druhém údolí. Po dvaceti minutách pak přichází zbytek naší skupiny. Dále naše kroky vedou druhým údolím na Zbojnickou chatu. Nezdá se to, ale cesta k chatě je ještě dlouhá, nakonec k Zbojnické chatě docházíme v 16:20 hod. 
Po odpočinku na chatě nám ukazatel sděluje, že dolů na Hrebienok to máme ještě 2:15 hod., Cesta dolů údolím nám nejrychlejším ale nakonec trvala asi jen 1:45 hod. a na Hrebienok dorážíme v 18:05 hod. 
Zde počkáme i na ostatní a poté již sestupujeme při stmívání do Starého Smokovce, kde dorážíme kolem sedmé hodiny.
Foto

2) VÝSTUP NA RYSY
Druhý den míříme do Popradského Plesa, odkud v 9:45 hod. míříme po asfaltové cestě k Zámeckého chatě u Popradského plesaPo hodině přicházíme k plesu, kde nám ukazatel sděluje, že na Rysy to máme ještě 3:20 hod. Na cestu se vydáváme v 11:15 hod., pokračujeme údolím a ve výšce 1921 m. pak procházíme kolem Žabích ples (Mengusovských).
Za plesami překonáváme jeden lehčí úsek s řetězy, aby jsme asi za dvacet minut vstoupili do Slobodného Království Rysy jak praví tabulka, která nás zde vítá. 
O malý kousek dál již přicházíme k chatě pod Rysmi 2250 m.n.m., u které jsme v 13:00 hodin. 
Někteří zůstávají na chatě, já ale pokračuji dál k vrcholu.
Počasí dnes opravdu přeje a tak si můžu vychutnávat i přes menší opar úchvatné výhledy. 
Nejdříve se mi nabízí výhledy na českou stranu. Pode mnou lze vidět i Žabie plesa, jako kdyby byli jen kousek pode mnou. Poslední metry stoupání jsou prudší a také zde kameny nejsou tak dobře poskládané. I přesto, že je po sezóně a k tomu je pondělí je na horách dost lidí. Po chvíli čekání se i pro mě uvolnilo místo na vrcholů Rysů 2499 m.n.m, kde jsem v 13:40 hod., tedy o hodinu dříve oproti ukazateli. 
Po české straně se mi nabízí i pohled na polskou část Tater. Kromě krásných hor, lze spatřit dole pode mnou dvě ledovcová jezera Morskie oko a Czarny Staw (Mořské oko a Černé jezero), ke kterým vede turistická cesta. 
Já sestupuji zpět na Chatu pod Rysmi, kde po obědě a menší přestávce se vydáváme v 14:45 hod. na zpáteční cestu. Po půl hodině procházíme kolem Žabích ples aby jsme údolím sestoupili až zpět k Popradskému plesu, kde přicházíme v 16:25 hod. Po přestávce sestupujeme zpět do Popradského Plesa. 
A protože jsme doma relativně brzo, vydáváme se ještě do Popradu zrelaxovat do místního Aquacentra.
Rysy jsou trojvrcholovým štítem. Nejvyšší je prostřední (2503 m.), turistická značka vede na severozápadní (2499,6 m.) a třetím vrcholem je jihovýchodní.
Trasa: 
Další den ráno nás čekal odjezd zpátky domů. Sice jsme uvažovali, že by jsme jeli lanovkou na Lomnický štít (cena cca 1000 Kč), ale neměli jsme tolik času a stejně po dvou dnech bez mráčků se Lomnický štít skryl do mraků.

Pohled z Rysů 2499 m.

Výhled zpod Rysů na českou stranu

Výhled do údolí zpod Téryho chaty


Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

ODZNAKY NA GARMIN CONNECT

Když se snažíme dosáhnout svých sportovních cílů, chceme se cítit odměněni za své úsilí. Odznaky Garmin Connect přinášejí rychlý a snadný způsob, jak sledovat svůj pokrok, získávat body a uznání za své aktivity. Díky bodům můžete soutěžit se svými známými, stoupat v žebříčku a dosahovat vyšších úrovní. Čím více aktivit dokončíte, tím více bodů získáte.  Úrovně odznaků se pohybují od 1 do 10.

ROZDÍLY MEZI: GARMIN FENIX 8 & EPIX 2 PRO & FENIX E. JAKÉ AMOLED HODINKY VYBRAT ?

⌚ Hlavní vlajkovou lodí Garmin je nyní Fenix 8 Amoled, který postupně více a více poráží verze s MIP ( transflektivním)  displejem. Fenix 8 Amoled, není nejlevnější, přesto si najde mnoho příznivců. Pro ty, kteří hledají jinou variantu s Amoled displejem, se pokusím přijít s menším srovnáním.

GARMIN: NECHODÍ NOTIFIKACE, ODPOJUJE SE BLUETOOTH, HODINKY NEJDOU SPÁROVAT

Jedním z největších problému Garmin je, že doplácí na to, že každý výrobce telefonu, někdy i model má jiné nastavení. Např. některé nastavení automaticky uspávají Connect (a jiné aplikace) a tím pak vaše zařízení, např. hodinky nedostávají potřebné informace z telefonu.